15 вересня 2011 року 15-35Справа № 2а-0870/6101/11 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Сіпаки А.В.
при секретарі Глінському А.А.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у судовому засіданні адміністративного суду
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЦ ПЛЄС»
до Державної податкової інспекції у Запорізькому районі м. Запоріжжя
про скасування податкового повідомлення - рішення
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив суд скасувати податкове повідомлення - рішення винесене відповідачем №0000021521/0 від 18.03.2011, оскільки як вважає позивач, вони винесене з порушенням норм діючого законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та пояснив, що податковим органом було проведено перевірку господарської діяльності позивача, за результатами якої складено акт № 0005/152/36014903 від 03.03.2011, яким встановлено заниження позивачем податкового зобов'язання з земельного податку у розмірі 59 802 грн. 29 коп. На підставі вищевказаного акту перевірки, відповідачем було винесено податкове повідомлення - рішення № 0000021521/0 від 18.03.2011, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у розмірі 74 752 грн. 86 коп., з яких: 59 802 грн. 29 коп. - основний платіж та 14 950 грн. 57 коп. - штрафні санкції.
Так позивач вважає, що вищевказане податкове повідомлення - рішення винесене з порушенням норм діючого законодавства, оскільки ТОВ «ОРЦ ПЛЄС» являється платником єдиного податку, який також включає в себе і земельний податок. Крім того, у акті зазначено, що позивач набув право власності на об'єкти нерухомості, які розташовані на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, с. Розумівка, вул. Радянська, буд.126, але Запорізькою районною державною адміністрацією було відмовлено позивачеві в укладенні договору оренди вищевказаною земельної ділянки.
На підставі вищевикладеного, представник позивача просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №0000021521/0 від 18.03.2011.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позовних вимог зокрема зазначивши, що 03.03.2011 співробітниками відповідача було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства та достовірності нарахування сум земельного податку за період з 14.07.2008 по 31.12.2010. За результатами вищевказаної перевірки складено акт №0005/152/36014903 від 03.03.2011, яким встановлено порушення позивачем вимог Закону України «Про плату за землю» №2535-ХІІ від 03.07.1992 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №2535), а саме заниження земельного податку в періоді, що перевірявся на загальну суму 59 802 грн. 29 коп.
На підставі вищевказаного акту перевірки податковим органом було винесено податкове повідомлення - рішення №0000021521/0 від 18.03.2011, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у розмірі 74 752 грн. 86 коп.
Крім того, представник відповідача зазначив, що посилання позивача на ту обставину, що він являється платником єдиного податку, до якого входить і податок на землю, є хибним, оскільки відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 16.03.2000 №507, суб'єкт малого підприємництва, що відповідно до абзацу п'ятого частини першої статті шостої Указу Президента України не є платником податку на землю, звільняється від плати за землю тільки за земельні ділянки, використовувані ним для проведення підприємницької діяльності.
На підставі вищевикладеного представник відповідача просить суд відмовити позивачеві у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вивчивши обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна податкова адміністрація України, до складу якого входить ДПІ у Запорізькому районі Запорізької області, є одним із органів державної виконавчої влади. Відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам чинного законодавства України.
Право податкової інспекції на проведення перевірок підлягає законодавчим обмеженням та реалізується з дотриманням порядку, встановленого законом.
Судом встановлено, що 03.03.2011 співробітниками відповідача проведено документальну позапланову невиїзну перевірку господарської діяльності позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства з питань нарахування сум земельного податку за період з 14.07.2008 по 31.12.2010, якою встановлено порушення позивачем вимог ст.ст. 14,15 Закону №2535, а саме занижено податок на землю на загальну суму 59 802 грн. 29 коп. За результатами перевірки складено акт №0005/152/36014903 від 03.03.2011, на підставі якого було прийнято податкове повідомлення - рішення №0000021521/0 від 18.03.2011, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у розмірі 74 752 грн. 86 коп..
Так зазначене податкове повідомлення - рішення було прийнято внаслідок порушення позивачем вимог Закону №2535, а саме: відповідно до ч.1 ст.14 вказаного Закону, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Та ч.1 ст.15 Закону №2535, якою передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Судом встановлено, що ТОВ «ОРЦ ПЛЄС» зареєстроване платником єдиного податку відповідно до Указу Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» №727/98 від 03.07.1998.
Відповідно до п.6 зазначеного Указу, суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний податок, не є платником податку за землю.
Так згідно п.6 Постанови Кабінету Міністрів України №507 від 16.03.2000 «Про роз'яснення Указу Президента України від 03.07.1998 № 727» (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), суб'єкт малого підприємництва, який згідно з абзацом п'ятим частини першої статті 6 не є платником плати (податку) за землю, звільняється від плати (податку) за землю лише за земельні ділянки, які використовуються ним для провадження підприємницької діяльності.
Як встановлено судом, позивач набув право на об'єкти нерухомості, розташовані на у Запорізькій області, Запорізького району, с.Розумівка, вул.Радянській, буд.126.
Відповідно до ч.1 ст.120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Як вбачається з вищевказаної норми, позивач набув право користування земельною ділянкою, де знаходиться придбана ним споруда.
Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №065205, одним із видів діяльності ТОВ «ОРЦ ПЛЄС», являється діяльність санітарно - курортних закладів.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Запорізької районної державної адміністрації з клопотанням №24/02/11-1 від 24.02.2011 про надання дозволу на землекористування земельною ділянкою, цільовим призначенням якої являється рекреація, тобто відпочинок, поновлення сил людини витрачених на трудову діяльність.
Зазначене цільове призначення земельної ділянки також підтверджується листом Запорізької РДА від 16.08.2010 №01-07/0937.
Отже, суд приходить до висновку, що позивач має намір використовувати набуту ним у користування земельну ділянку для здійснення господарської діяльності, що звільняє його від сплати земельного податку.
На підставі вищевикладеного суд вважає, що відповідачем неправомірно винесено податкове повідомлення - рішення №0000021521/0 від 18.03.2011, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання у розмірі 74 752 грн. 86 коп.
На підставі викладеного, керуючись Указом Президента «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», Постановою Кабінету Міністрів України «Про роз'яснення Указу Президента України від 03.07.1998 № 727», ст.120 Земельного кодексу України, ст.ст. 71, 159-163, КАС України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРЦ ПЛЄС» до Державної податкової інспекції у Запорізькому районі м. Запоріжжя про скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення №0000021521/0 від 18.03.2011 винесеного Державною податковою інспекцією у Запорізькому районі м. Запоріжжя.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена в повному обсязі 15.11.2011
Суддя А.В. Сіпака