Постанова від 17.01.2010 по справі 2-а-73/2010

Справа № 2-а-73/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2010р. м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області

у складі: головуючого- судді Гончаренко П.П.

при секретарі- Бєлоусовій Ю.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії №97 по територіальному виборчому округу №83 по виборам Президента України про уточнення списків виборців, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в порядку передбаченому ст.173 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) звернулася до Запорізького районного суду Запорізької області як адміністративного суду з адміністративним позовом до дільничної виборчої комісії №97 по територіальному виборчому округу №83 по виборам Президента України призначеним на 17.01.2010р. про уточнення списків виборців, посилаючись на слідуюче, що вона є повнолітньою громадянкою України і постійно проживає та зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 та є виборцем на дільничної виборчої комісії №97 по територіальному виборчому округу №83, однак при звернені в зазначену дільничну комісію віна встановив, що її не включено до списків виборців.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд його задовольнити.

Представник відповідача-і в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не сповістили.

Відповідачі не скористалися наданим ст.49 КАС України правом щодо участі своїх представників у розгляді справи, будь-яких пояснень, доводів та заперечень з приводу заявлених вимог під час розгляду справи до Запорізького районного суду Запорізької області представлено не було.

Відповідно до ст.173 ч.5 КАС України неприбуття в судове засідання осіб, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи та неповідомлення сторони про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи, у зв'язку з чим суд ухвалив слухати справу у відсутності відповідача на підставі наявних в справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи позивачки суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивачка зареєстрована за місцезнаходженням: Запорізька область, Запорізький район с. Бабурка, вул. Цвіточна буд. 1, що підтверджується копією паспорту та оглянутим в судому засіданні його оригіналом.

Відповідно до Постанови окружної виборчої комісії територіального округу №83 Запорізької області в «Про створення звичайних та спеціальних виборчих дільниць територіального виборчого округу №83 по виборам Президента України 17.01.2010р.» створена виборча комісія №97 за місцезнаходженням: Запорізька область, Запорізький район, с. Бабурка, вул. Дружна 2 згідно переліку обслуговуючих домів та вулиць. Зі змісту вказаного переліку будинок 1 по вул. Цвєточній в с. Бабурка Запорізького району Запорізької області входить до виборчої дільниці №97 територіального виборчого округу №83.

Відповідно до ч.1 ст. 173 КАС України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.

Судом встановлено, що позивачка, будучи зареєстрованою за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, являючись громадянкою України, що підтверджується оглянутим в судовому засіданні паспортом громадянина України, серія СЮ №160536, запрошення взяти участь в виборах Президента України, які відбудуться 17 січня 2010 року не отримала.

Її прізвища в списках виборців по територіальному виборчому округу №83 дільничної виборчої комісії №97 не виявилось.

Частиною восьмою статті 172 КАС України встановлено дводенний строк подання позовних заяв до суду стосовно рішень, дій чи бездіяльності лише дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце в день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці. Таким чином порушення цього строку не встановлено.

Відповідно до положень частини четвертої статті 173 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви.

За правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у Рішенні від 24 грудня 2004 року N 22-рп/2004 у справі про особливості застосування Закону України "Про вибори Президента України", забезпечення прав і свобод, крім усього іншого, потребує, зокрема, законодавчого закріплення механізмів (процедур), які створюють реальні можливості для здійснення кожним громадянином прав і свобод (абзац четвертий підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини).

Згідно з частинами другою, третьою статті 22 Основного Закону України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Як зазначив Конституційний Суд України, звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними. Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена (абзац четвертий підпункту 5.2 пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року N 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками).

Сутність змісту виборчого права громадян розкривається в положеннях статей 38, 70, 71 Конституції України. Жодна з них не встановлює відповідного механізму забезпечення цього. Механізм правового регулювання проведення виборів і гарантії виборчих прав визначаються виключно законами України (пункти 1, 20 частини першої статті 92 Основного Закону України). Законотворчість передбачає таке регулювання суспільних відносин, яке відображає його розвиток і перспективи.

Відповідно до Закону N 698 Реєстр має забезпечити ведення персоніфікованого обліку виборців, складання списків виборців для виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів, для всеукраїнських та місцевих референдумів (стаття 2). При підготовці до виборів Президента України персональні дані Реєстру використовуються для складання попередніх списків виборців на виборчих дільницях, уточнення таких списків та складання остаточних списків виборців на виборчих дільницях (стаття 26 Закону N 698).

За частиною шостою статті 8 Закону N 698 порядок та строки тимчасової зміни виборцем місця його голосування (виборчої дільниці) без зміни його виборчої адреси визначаються відповідним законом про вибори або референдуми. При цьому виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для внесення виборця до відповідної постійної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця, як правило, визначається зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", якщо виборець не звернувся до відповідного органу ведення Реєстру щодо іншої виборчої адреси. За мотивованим зверненням виборця орган ведення Реєстру може визначити іншу виборчу адресу виборця, аніж визначену вище (частини перша, друга, третя статті 8 Закону N 698).

Невключення ОСОБА_1 до списків виборців по виборам Президента України 17.01.2010 року є необґрунтованим, та таким, що порушує конституційні права позивачки, як виборця.

Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо включення її до списків виборців дільничною виборчою комісією № 97 по територіальному виборчому округу №83 по виборам Президента України 17.01.2010 року та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.22, 69-71,55,92 Конституції України. с.ст. 172-173,177 КАС України , ст.32 ,35 Закону України «Про вибори Президента», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Дільничої виборчої комісії №97 по територіальному виборчому округу № 83 по виборам Президента України про уточнення списків виборців - задовольнити.

Зобов'язати Дільничу виборчу комісію №97 по територіальному виборчому округу №83 по виборах Президента України 17 січня 2010 року внести зміни до списку виборців і включити громадянку України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстровано за адресою ІНФОРМАЦІЯ_4 в списки виборців по виборчій ділянці №97 по територіальному виборчому округу №83.

Постанова суду підлягає негайному виконанню.

Копію постанови видати на руки позивачці ОСОБА_1 для доставлення до відповідної виборчої дільниці.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції протягом 2 днів, починаючи з наступного дня після отримання постанови.

Суддя П.П. Гончаренко