№ 2-а-1825
2010 рік
04 листопада 2010 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області
у складі: головуючого судді - Гончаренко П.П..
при секретарі Гаврюшиної В.І.
за участю представників ОСОБА_1
ОСОБА_2
ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Запоріжжі адміністративну справу за позовом кандидата на посаду Балабинського селищного голови Запорізького району Запорізької області ОСОБА_4 до Балабинської селищної виборчої комісії Запорізького району Запорізької області про визнання недійсними виборів Балабинського селищного голови 31 жовтня 2010 року, припинення повноважень Балабинської селищної виборчої комісії Запорізького району Запорізької області, суд
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Балабинської селищної виборчої комісії Запорізького району Запорізької області про визнання недійсними виборів Балабинського селищного голови 31 жовтня 2010 року, припинення повноважень Балабинської селищної виборчої комісії Запорізького району Запорізької області, в якому він вказав, що постановою Балабинської селищної виборчої комісії № 16 від 25 жовтня 2010 року було скасовано рішення про реєстрацію кандидата на посаду Балабинського селищного голови ОСОБА_4.
ОСОБА_4 означена постанова була оскаржена до суду. Постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 28 жовтня 2010 року позовні вимоги було задоволено, постанову скасовано. 31 жовтня 2010 року Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд своєю ухвалою залишив без змін постанову суду першої інстанції.
31 жовтня 2010 року, відповідно до ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, набула чинності постанова Запорізького районного суда, що зобов'язувала Балабинську селищну виборчу комісію затвердити нову редакцію виборчого бюлетеня, включивши до бюлетеня ОСОБА_4 Копії обох рішень були отримані представниками комісії відразу ж після засідань. Крім того, на засіданні суду, де розглядалося питання про скасування постанови № 16 від 25 жовтня 2010 року, була присутня особисто голова Балабинської селищної виборчої комісії ОСОБА_5
Незважаючи на це, до початку голосування змін до бюлетенів внесено не було. Більше того, протокольним рішенням від 31 жовтня 2010 року Балабинська селищна виборча комісія вирішила відкрити виборчі дільниці та провести голосування, не надрукувавши нових бюлетенів.
Наслідком протиправних дій членів комісії стало те, що на виборчих дільницях, розташованих у селищі Балабино, 31 жовтня 2010 року було проведене голосування з використанням бюлетенів, в які не було внесено ОСОБА_4, що не дало можливості виборцям за нього проголосувати.
Таким чином, в ході проведення виборів Балабинського селищного голови було допущено порушення цього Закону, яке докорінно вплинуло на результати виборів.
Відповідач - голова виборчої комісії та представник, позов не визнали, пояснили, що постанову суду вони отримали 31.10.2010 року о 4-30 ранку та о 6-й ранку, в постанові вказана дата виконання дій відносно ОСОБА_4 - тільки 30.10.2010 року, оскільки часу виконати рішення вже не було ( 31.10.2010 року).
Суд, заслухавши представників позивача та відповідача, вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення свідка, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що 31 жовтня 2010, відповідно до ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, набула чинності постанова Запорізького районного суда, що зобов'язувала Балабинську селищну виборчу комісію затвердити нову редакцію виборчого бюлетеня, включивши до бюлетеня ОСОБА_4 Копії обох рішень були отримані представниками комісії відразу ж після засідань. Крім того, на засіданні суду, де розглядалося питання про скасування постанови № 16 від 25 жовтня 2010 року, була присутня особисто голова Балабинської селищної виборчої комісії ОСОБА_5
Незважаючи на це, до початку голосування змін до бюлетенів внесено не було. Більше того, протокольним рішенням від 31 жовтня 2010 року Балабинська селищна виборча комісія вирішила відкрити виборчі дільниці та провести голосування, не надрукувавши нових бюлетенів.
Наслідком протиправних дій членів комісії стало те, що на виборчих дільницях, розташованих у селищі Балабино, 31 жовтня 2010 року було проведене голосування з використанням бюлетенів, в які не було внесено ОСОБА_4, що не дало можливості виборцям за нього проголосувати.
Таким чином, в ході проведення виборів Балабинського селищного голови було допущено порушення цього Закону, яке докорінно вплинуло на результати виборів.
Згідно з положеннями статей 69 та 71 Конституції України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
У відповідності до ст. 38 Конституції України, громадяни мають право вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Конституційні права і свободи людини і громадянина гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга статті 22), а також не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України (частина перша статті 64). Місцеві вибори є вільними. Виборцям забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному волевиявленню виборця, забороняється (ст. 6 Закону).
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону, будь-які прямі або непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за будь-якими ознаками забороняються.
Згідно із приписом пункту 1 статті 1 Протоколу № 12 до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (ратифікована Законом України від 17 липня 1997 року N 475/97-ВР), здійснення будь-якого передбаченого законом права забезпечується без дискримінації за будь-якою ознакою.
Згідно положень Кодексу належної практики у виборчих справах, ухваленого Венеціанською комісією 18-19 жовтня 2002 року, кожна людина має право обирати й бути обраною. Можливість позбавлення права обирати й бути обраним може бути передбачена, але тільки за сукупності певних умов. Всім партіям і кандидатам мають бути гарантовані рівні можливості.
Слід зазначити, що лише вибори, які проведені із дотриманням вимог Конституції та законів України, а також міжнародних стандартів, виступають необхідним засобом надання владі легітимного характеру. У відповідності до ст. 8 Конституції України, норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
У відповідності до ст. 162 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до ст. 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване в установленому законом порядку територіальною виборчою комісією вищого рівня з відповідних місцевих виборів, Центральною виборчою комісією або судом.
У відповідності до ст. 29 Закону, повноваження усього складу територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну, дільничну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України.
Враховуючи викладене вище, зважаючи на те, що дії Відповідача призвели до дискримінації прав виборців у рамках єдиного виборчого процесу виборів Балабинського селищного голови, проаналізувавши матеріали адміністративної справи, вислухавши позивача та відповідача, та їх представників, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов обґрунтований, а дії Балабинської СВК є незаконними, а вибори повинні бути визнанні недійсними.
На підставі викладеного, ст. 2,4,9,11,71,86, 162, 172, 175 КАС України, ЗУ „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” (Закон № 2487-VI)суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_4 задовольнити.
Визнати недійсними вибори Балабинського селищного голови 31 жовтня 2010 року.
Припинити повноваження Балабинської селищної виборчої комісії Запорізького району Запорізької області.
Постанова може бути оскаржена протягом двох днів з дня її проголошення до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду, через суд першої інстанції.
Суддя П.П. Гончаренко.