с.н.: 619/2737/15-а
н.п.: 2-а/619/56/15
28 липня 2015 року Суддя Дергачівського районного суду Харківської області Остропілець Є.Р. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дергачівському районі Харківської області «про визнання бездіяльності УПФ України в Дергачівському районі Харківської області щодо перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання здійснити певні дії»,
ОСОБА_1 звернулася до Дергачівського районного суду Харківської області з адміністративним позовом про визнання бездіяльності УПФ України в Дергачівському районі Харківської області щодо перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання здійснити певні дії.
В підтвердження свого позову ОСОБА_1, вказує що вона є пенсіонером за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серія ААЖ №321319 від 05.12.2011 року, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Дергачівському районі Харківської області та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу». Пенсія призначена їй відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 07.09.2011 року у розмірі 85% від суми заробітної плати. При визначенні розміру пенсії Управлінням Пенсійного фонду в Дергачівському районі Харківської області не було враховано суми матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, отримуваних нею і з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В квітні 2015 року ОСОБА_1 особисто звернулася до управління Пенсійного Фонду України в Дергачівському районі Харківської області з заявою про проведення перерахунку розміру призначеної їй пенсії з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань згідно довідки від 30.03.2015 року № 20-70-05-01/00-1/98 у розмірі 85% від суми місячного заробітку.
Листом від 15.04.2015 року № 1120-02-2011 УПФ України в Дергачівському районі Харківської області їй було повідомлено про відмову в перерахунку пенсії за довідкою про заробітну плату від 30.03.2015 року № 20-70-05-01/00-1/98, виданої Харківською митницею Міндоходів з посиланням на ст.33 Закону України «Про Державну службу» та постанову КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року.
ОСОБА_1 вважає таку відмову відповідача в перерахунку пенсії неправомірною, незаконною, і такою що порушує норми статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на момент призначення їй пенсії), яка передбачає, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно до положень частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Положенням частини першої статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до положень статті 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Більше того, положеннями частини шостої статті 33 Закону „Про державну службу" визначено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною сьомою статті 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно приписів статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Беручи до уваги вищевикладене, вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, які їй виплачувались, є частиною заробітної плати та виплачувалися за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого в Державному бюджеті України, а також, враховувалися при обчисленні середнього заробітку, на них нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому вони повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України справа в порядку скороченого провадження розглядається без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в заяві просить заслухати справу у її відсутність, на задоволенні заяви наполягає.
Представник Управління пенсійного фонду України у Дергачівському районі Харківської області в судове засідання не з'явився, надав суду заяву, згідно якої просить суд слухати справу у його відсутність та наполягає проти задоволення позову згідно заперечення до позову ОСОБА_1 з наступних підстав: Управління пенсійного фонду України у своїй роботі керується Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (надалі Закон №3723) Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668 - VI ( надалі Закон №3668), Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058 від 09.07.2003 року, постановою Кабінету Міністрів України « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року та іншими чинними нормативно - правовими актами в сфері пенсійного забезпечення.
Відповідно до п.1 ст.588 Митного кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб митної служби України здійснюється відповідно до умов і порядку, встановленого Законом України «Про державну службу». Час служби зазначених осіб в митних органах зараховується до стажу державної служби, необхідного для призначення пенсії державного службовця.
Тож, при визначенні права та проведення розрахунку пенсії ОСОБА_1 як працівникові митниці управління керувалося відповідно Законом України «Про державну службу» та постановами Кабінету Міністрів України прийнятим відповідно до цього Закону.
Згідно ч.5 ст. 37 ЗУ «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінету Міністрів України (ч.5 ст. 37 Закону України).
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року не передбачено включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (за останні 24 місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців) до складу заробітної плати, для обчислення пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу».
07.04.2015 року гр..ОСОБА_1 звернулась до управління з заявою щодо проведення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, за довідкою виданою ДФСУ Харківська митниця ДЕС від 30.03.2015 року № 20-70-05-01/00-1/98.
Розпорядженням від 08.04.2015 року управлінням було відмовлено гр. ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, як державному службовцю, з урахуванням виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, оскільки зазначені виплати не передбачені ст.33 ЗУ «Про державну службу» та постановою Кабінетів Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Про, що управління повідомило гр. ОСОБА_1 листом від 15.04.2015 року за № 1120/02-11.
Дослідивши представлені докази, суд приходить до наступного:
Судом встановлено, що позивач по справі - ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серія ААЖ №321319 від 05.12.2011 року, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в Дергачівському районі Харківської області та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу». Пенсія призначена їй відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 07.09.2011 року у розмірі 85% від суми заробітної плати.
В квітні 2015 року ОСОБА_1 особисто звернулася до управління Пенсійного Фонду України в Дергачівському районі Харківської області з заявою про проведення перерахунку розміру призначеної їй пенсії з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань згідно довідки від 30.03.2015 року № 20-70-05-01/00-1/98 у розмірі 85% від суми місячного заробітку.
Листом від 15.04.2015 року № 1120-02-2011 УПФ України в Дергачівському районі Харківської області їй було повідомлено про відмову в перерахунку пенсії за довідкою про заробітну плату від 30.03.2015 року №20-70-05-01/00-1/98, виданої Харківською митницею Міндоходів з посиланням на ст.33 Закону України «Про Державну службу» та постанову КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року.
Суд вважає, що відмова відповідача в перерахунку пенсії є правомірною і такою, що видповідає закону.
Управління пенсійного фонду України у своїй роботі керується Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (надалі Закон №3723) Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668 - VI ( надалі Закон №3668), Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058 від 09.07.2003 року, постановою Кабінету Міністрів України « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року та іншими чинними нормативно - правовими актами в сфері пенсійного забезпечення.
Відповідно до п.1 ст.588 Митного кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб митної служби України здійснюється відповідно до умов і порядку, встановленого Законом України «Про державну службу». Час служби зазначених осіб в митних органах зараховується до стажу державної служби, необхідного для призначення пенсії державного службовця.
Тож, при визначенні права та проведення розрахунку пенсії ОСОБА_1 як працівникові митниці управління керувалося відповідно Законом України «Про державну службу» та постановами Кабінету Міністрів України прийнятим відповідно до цього Закону.
Згідно ч.5 ст. 37 ЗУ «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінету Міністрів України (ч.5 ст. 37 Закону України).
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою КМУ « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року не передбачено включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (за останні 24 місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців) до складу заробітної плати, для обчислення пенсії відповідно до Закону України « Про державну службу».
07.04.2015 року гр..ОСОБА_1 звернулась до управління з заявою щодо проведення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, за довідкою виданою ДФСУ Харківська митниця ДЕС від 30.03.2015 року № 20-70-05-01/00-1/98.
Розпорядженням від 08.04.2015 року управлінням було відмовлено гр. ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, як державному службовцю, з урахуванням виплат матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, оскільки зазначені виплати не передбачені ст.33 ЗУ «Про державну службу» та постановою Кабінетів Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
Враховуючи вказане суд вважає, що управління Пенсійного фонду України в Дергачівському районі Харківської області , відмовляючи ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, діяло згідно діючого законодавства, не порушуючи норм права, що діють в системі пенсійного забезпечення, тому в позові необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 19, 22, 46, 48 Конституції України, ст. ст. 40, 42,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 3, 72 ч. 2, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
У позові ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дергачівському районі Харківської області про визнання бездіяльності УПФ України в Дергачівському районі Харківської області щодо перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання здійснити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дергачівський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги особою, яка її оскаржує, протягом десяти днів з дня отримання її копії, з одночасним її надсиланням особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Є.Р.Остропілець