Постанова від 29.07.2015 по справі 826/5313/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

29 липня 2015 року № 826/5313/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві

провизнання протиправним та скасування рішення № 19545788 від 23.02.2015 та зобов'язання вчинити дії

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві в особі державного реєстратора прав на нерухоме майно Коломієць Ольги Анатоліївни про визнання протиправним та скасування рішення № 19545788 від 23.02.2015 та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.04.2015 позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк ОСОБА_1 усунув недоліки позовної заяви та визначив, що відповідачем по справі має виступати Реєстраційна служба Головного управління юстиції у м. Києві.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою що належним виконала всі умови договору про спільну діяльність щодо дольової участі в будівництві багатоквартирного житлового будинку № 2331/322-108 (р) від 29.09.2003 щодо набуття у власність квартири АДРЕСА_2 та володію достатніми правами щодо оформлення за ним права власності на це об'єкт нерухомості. Також позивач зазначив про те, що ним при поданні заяви про державну реєстрацію прав було подано повний перелік документів, як того вимагають положення Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, через канцелярію суду подав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що для проведення державної реєстрації новозбудованого об'єкта потрібен як пакет документів від заявника, так і від замовника будівництва, адже особа, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб після прийняття такого об'єкта в експлуатацію подає документи, що стосуються будівлі в цілому для формування в органі державної реєстрації прав "системної папки", у той час. як після розгляду заяви позивача було виявлено відсутність сканкопій оригіналів документів на будинок АДРЕСА_1 у м. Києві, з огляду на що подальша реєстрацію права власності на квартиру 62, яка розташована в зазначеному будинку стала неможлива, так як подано не всі документи.

Представник відповідачів у судовому засіданні засідання заперечила проти позовних вимог та просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

29.08.2003 між ТОВ Фірма "Консоль ЛТД" та ОСОБА_1 було укладено договір про спільну діяльність щодо дольової участі в будівництві багатоквартирного житлового будинку № 2331/322-108 (р) від 29.09.2003, відповідно до умов якого сторони узгодили та зобов'язались діяти спільно стосовно будівництва багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Київ, АДРЕСА_1 та вводу його в експлуатацію, та подальшої передачі ОСОБА_1 в натрі -3-х кімнатної квартири №62 у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1.

05.02.2015 представником ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві була подана заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності форма власності: приватна на квартира що розташований за адресою: м.Київ, АДРЕСА_1, яка за реєстрована за номером 10077830. До зазначеної заяви було додано наступні документи: договір про спільну діяльність, серія та номер: 2331/322-108(р) + копія, виданий 29.09.2003, видавник: TOB Фірма "Консоль ЛТД"; довідка + копія, серія та номер: б/н, виданий 23.02.2006, видавник: TOB Фірма "Консоль ЛТД"; витяг з переліку + копія, серія та номер: б/н, виданий 29.09.2003, видавник: TOB «Гіпек»; завірена копія пакету документів забудовника, серія та номер: б/н, виданий 03.12.2014, видавник: TOB Фірма "Консоль ЛТД"; технічний паспорт, серія та номер: б/н, виданий 15.02.2014, видавник: TOB Фірма «Консоль ЛТД», копія технічного паспорту, серія та номер: б/н, виданий 15.02.2014, видавник: TOB Фірма "Консоль ЛТД".

23.02.2015 державним реєстратором прав на нерухоме майно Коломієць Ольгою Анатоліївною, Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятої 05.02.2015 за реєстраційним номером 10077830 встановлено відсутність у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 17.10.2013, у зв'язку з чим прийнято рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 19545788, яким зупинено розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятої 05.02.2015 за реєстраційним номером 10077830 та зазначено про необхідність надання оригіналів документів для проведення державної реєстрації права власності, відповідно до Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 17.10.2013 шляхом сканування та розміщення у системну папку. Також в зазначеному рішення вказано про те, що згідно відомостей консолідованого пошуку за № 34023571 наявні записи про обтяження.

ОСОБА_1 не погоджуючись з рішенням № 19545788 від 23.02.2015 та вважаючи його таким, що підлягає скасуванню звернувся з відповідним позовом до суду

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Пунктом 1 частини першої статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, у тому числі, право власності на нерухоме майно.

Частиною першою статті 15 зазначеного Закону встановлено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Відповідно до частини другої статті 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав. Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Частинами третьою та сьомою статті 16 зазначеного Закону встановлено, що разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі подаються оригінали документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень, їх копії, засвідчені в установленому порядку. Державна реєстрація прав проводиться на підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право, уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно зі статтею 22 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника. Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Відповідно до пункту 50 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 у разі проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, у результаті діяльності житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу заінтересованою особою є інвестор (особа, що придбала майнові права), член відповідного кооперативу. Для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, заявник подає: документ, що підтверджує набуття у власність особою закріпленого за нею об'єкта будівництва, передбачений законодавством (інвестиційний договір, договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав тощо). довідку (виписку) із переліку осіб, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва та за якими здійснюється державна реєстрація прав, видану особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), про участь заінтересованої особи в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва (у тому числі шляхом купівлі-продажу майнових прав); технічний паспорт на об'єкт інвестування (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо); завірені особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), копії (крім випадків подання оригіналів таких документів особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва): документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані); документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності на об'єкт нерухомого майна до проведення його реконструкції (у разі проведення реконструкції об'єкта нерухомого майна); документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адреса не змінилася). У разі коли завершення будівництвом об'єкта містобудування та державна реєстрація прав на такий об'єкт за особами, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва, здійснюється після 1 січня 2013 р., особа, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовник будівництва), після прийняття такого об'єкта в експлуатацію подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані); документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності на такий об'єкт до проведення реконструкції (у разі проведення реконструкції об'єкта нерухомого майна); документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адреса не змінилася); затверджений такою особою перелік фізичних та юридичних осіб, кошти яких залучалися на інвестування (фінансування) об'єкта будівництва. Документи, подані особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), після виготовлення електронних копій шляхом сканування та розміщення у Державному реєстрі прав, повертаються такій особі.

Таким чином, держаний реєстратор приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами. При цьому пунктом 50 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 поряд з визначенням документів, які має подати для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на новозбудований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, заявник, а саме, інвестор - особа, що придбала майнові права, встановлено у випадку коли завершення будівництвом об'єкта містобудування та державна реєстрація прав на такий об'єкт за особами, які брали участь в інвестуванні об'єкта будівництва, здійснюється після 01.01.2013 особа, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовник будівництва), після прийняття такого об'єкта в експлуатацію має подати визначений зазначеним пунктом пакет документів, з якого здійснюється виготовлення електронних копій шляхом сканування та розміщення у Державному реєстрі прав.

Відповідно до рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 19545788 від 23.02.2015 підставою для його прийняття став факт встановлення державним реєстратором відсутності у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 868 від 17.10.2013, а саме, відсутність оригіналів документів для проведення державної реєстрації права власності шляхом сканування та розміщення у системну папку.

Представником відповідача у письмових запереченнях та в судовому засідання зазначено про те, що оскільки об'єкт будівництва було завершено після 01.01.2013, то проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на новозбудований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, за інвесторами може бути здійснено після подання замовником будівництва визначених пунктом 50 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 оригіналів документів для виготовлення їх електронних копій шляхом сканування та розміщення у Державному реєстрі прав.

Позивачем факт не подання замовником будівництва визначених пунктом 50 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 оригіналів документів для виготовлення їх електронних копій шляхом сканування та розміщення у Державному реєстрі прав не заперечується.

З огляду на зазначене, керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов