Постанова від 30.07.2015 по справі 825/2228/15-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2015 року м. Чернігів Справа № 825/2228/15-а

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді - Бородавкіної С.В.,

за участі секретаря - Гайдука С.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника третьої особи - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Прокурора Щорського району до Щорської районної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача - Приватне сільськогосподарське підприємство «Стиль» про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Щорського району 14.07.2015 звернувся до суду з позовом до Щорської районної державної адміністрації та просить скасувати рішення суб'єкта владних повноважень - розпорядження Щорської державної адміністрації від 14.11.2011 № 346 «Про надання дозволу ПСП «Стиль» на складення технічної документації по передачі в оренду не витребуваних земельних ділянок (паїв) та проектних польових шляхів на території Гірської сільської ради».

Свої вимоги позивач мотивує тим, що ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право прокурора на звернення до суду з адміністративним позовом у разі порушення інтересів держави: в даному спорі полягає в видачі відповідачем розпорядження, яке в силу ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», на момент звернення до суду є недоцільним, неекономним, неефективним за очікуванням чи фактичним результатом. За таких обставин, представник позивача вважає, що адміністративний позов має бути задоволений в повному обсязі.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник третьої особи в судовому засіданні не заперечував проти задоволення позову.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов має бути задоволений з наступних підстав.

Пунктом 1 Перехідних положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 визначено, що прокуратура виконує функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержання законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами виключно у формі представництва інтересів громадянина або держави в суді.

Згідно ч. 2 ст. 60 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Встановлено, що розпорядженням Щорської райдержадміністрації від 14.11.2011 № 346 «Про надання дозволу ПСП «Стиль» на складання технічної документації по передачі в оренду не витребуваних земельних ділянок (паїв) та проектних польових шляхів на території Гірської сільської ради» ПСП «Стиль» надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на не витребувані земельні ділянки (паї) та проектні польові шляхи для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Гірської сільради орієнтовною площею 43, 50 га (сіножаті та проектні польові шляхи) (а.с. 9).

Згідно із інформацією відділу Держземагенства у Щорському районі Чернігівської області вищевказані земельні ділянки, відповідно до статистичної звітності форми-2 зем, відносяться до земель приватної власності (а.с. 29).

Відповідно до листа Щорської райдержадміністрації від 08.07.2015 № 01-17/1773, з часу винесення даного розпорядження про надання дозволу на складання технічної документації, остання підприємством не затверджувалась, договір оренди не укладався, розпорядження про скасування розпорядження від 14.11.2011 № 346 адміністрацією не приймалось (а.с. 8).

Відповідно до листів Гірської сільської ради від 08.07.2015 № 03-09/116 та від 22.07.2015 № 03-09/126 земельні ділянки, дозвіл на використання яких був наданий ПСП «Стиль», не використовуються більше чотирьох років, їх стан погіршився, вони знаходяться в стані запустіння, залісені та порослі чагарниками; орендна плата за землі не сплачується (а.с. 10, 40).

Згідно листа відділу Держгеокадастру у Щорському районі Чернігівської області від 08.07.2015 № 2 грошова оцінка не витребуваних паїв загальною площею 43,50 га на території Гірської сільської ради станом на 01.01.2015 становить 160 336,39 грн. (а.с. 14).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 № 2768-III, Законом України «Про охорону земель» від 19.06.2003 № 962.

Згідно ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ст. 3 ЗК України).

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про охорону земель» основними принципами державної політики у сфері охорони земель є: забезпечення охорони земель як основного національного багатства Українського народу, пріоритет вимог екологічної безпеки у використанні землі як просторового базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва.

Частиною 1 ст. 36 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що охорона земель сільськогосподарського призначення забезпечується на основі реалізації комплексу заходів щодо збереження продуктивності сільськогосподарських угідь, підвищення їх екологічної стійкості та родючості ґрунтів, а також обмеження їх вилучення (викупу) для несільськогосподарських потреб.

Відповідно до ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Станом на час розгляду справи розпорядження Щорської райдержадміністрації від 14.11.2011 № 346 є чинним, однак воно не створює прав та обов'язків для сторін, оскільки ПСП «Стиль» фактично не здійснило жодних дій, направлених на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на не витребувані земельні ділянки (паї) та проектні польові шляхи для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Гірської сільради орієнтовною площею 43, 50 га (сіножаті та проектні польові шляхи), відповідно і не здійснюється використання земельних ділянок та не було укладено договір оренди, кошти до місцевого бюджету не надходять. Зазначене підтверджує і представник третьої особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Враховуючі наведене, суд приходить до висновку, що оскільки земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Гірської сільради, орієнтовною площею 43, 50 га, не використовуються третьою особою - ПСП «Стиль» за призначенням, що призводить до погіршення їх якості та властивостей в цілому, ставить під загрозу їх подальше ефективне використання, забезпечення збереження та відтворення природної цінності, а розпорядження Щорської райдержадміністрації від 14.11.2011 № 346, яке є чинним, не створило для сторін жодних прав та обов'язків щодо ефективного та раціонального використання земельних ділянок, тому позовні вимоги прокурора Щорського району необхідно задовольнити та скасувати спірне розпорядження Щорської райдержадміністрації. Судові витрати, згідно статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Скасувати розпорядження Щорської районної державної адміністрації від 14.11.2011 № 346 ''Про надання дозволу ПСП ''Стиль'' на складання технічної документації по передачі в оренду не витребуваних земельних ділянок (паїв) та проектних польових шляхів на території Гірської сільської ради''.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя С.В. Бородавкіна