копія
15 листопада 2011 р. Справа № 2a-1870/7581/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,< Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Кристалл" до Державної податкової інспекції в м. Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Позивач, приватне акціонерне товариство «Кристалл» (далі по тексту - позивач, ПрАТ «Кристалл»), звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Суми (далі по тексту - відповідач, ДПІ в м. Суми) про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми № 0007741502/0/67945 від 25 серпня 2011 року, яким ПрАТ «Кристалл» збільшено грошове зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної форм власності з юридичних осіб - в сумі 11154,30 грн та нарахована штрафна (фінансова) санкція в сумі 1 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що підставою для прийняття оскаржуваного повідомлення-рішення став акт про результати документальної невиїзної перевірки приватного акціонерного товариства «Кристалл» з питання дотримання вимог податкового законодавства за період січень-травень 2011 року, в якому вказано, що ПрАТ «Кристалл» в періоді, що перевірявся, допущено порушення пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на суму 11154,30 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі рішень Сумської міської ради між АТЗТ «Кристалл» та Сумською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки від 19.09.2001 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, проспект Шевченка, 30, площею 0,2879 га та терміном до 19.09.2011 року, та договір оренди земельної ділянки від 21.03.2007 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Дзержинського, 5, площею 0,0030 га та терміном до 06.12.2011 р.
Виконуючи умови договору, ПрАТ «Кристалл» систематично сплачує орендну плату, визначену договорами оренди земельних ділянок.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру. При цьому відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Відповідно до п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Таким чином, питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі.
Крім того, ч. 3 п. 2.2. кожного з договорів передбачено, що умови цього договору зберігають чинність на строк його дії і у випадках, коли після набуття договором чинності законодавством встановлені інші правила, ніж передбачені цим договором.
Отже позивач зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельними ділянками у визначеному договором розмірі. Водночас, закріплення в Податковому кодексі України мінімального значення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності означає, що орендна плата за такі земельні ділянки є регульованою законодавством ціною. Поряд із цим ні Податковий кодекс України, ні інші нормативно-правові акти не закріплюють обов'язок орендаря перераховувати орендну плату і сплачувати її в більшому розмірі в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати.
Таким чином, як умовами укладених договорів, так і приписами закону не передбачено такої підстави для зміни розміру орендної плати.
У зв'язку з цим за результатами документальної невиїзної перевірки ДПІ в м. Суми ПрАТ «Кристалл» було безпідставно збільшено грошове зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної форми власності з юридичних осіб - в сумі 11154,30 грн, та нарахована штрафна (фінансова) санкція в сумі 1 грн.
Відповідач позов не визнав, зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним та прийняте відповідно до норм чинного законодавства. Крім того, ДПІ в м. Суми неодноразово повідомляла позивача про необхідність приведення умов договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства та внести до них відповідні зміни в частині визначення розміру орендної плати за землю. Просив у задоволенні позову позивачу відмовити.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з вищезазначених підстав підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, просив суд у його задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на підставі рішення Сумської міської ради від 18.04.2001 року «Про припинення та перехід права користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям і громадянам» та рішення Сумської міської ради від 06.12.2006 року № 259-МР «Про вилучення, надання в оренду, продовження терміну користування земельними ділянками підприємствам, установам, організаціям і підприємцям та внесення змін до рішень Сумської міської ради» між АТЗТ «Кристалл» та Сумською міською радою укладено договір оренди земельної ділянки від 19.09.2001 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, проспект Шевченка, 30, площею 0,2879 га та терміном до 19.09.2011 року, та договір оренди земельної ділянки від 21.03.2007 р., яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Дзержинського, 5, площею 0,0030 га та терміном до 06.12.2011 р., відповідно (а.с. 11-13, 14-19).
11.08.2011 р. посадовою особою ДПІ в м. Суми проведена документальна невиїзна перевірка приватного акціонерного товариства «Кристалл» з питання дотримання вимог податкового законодавства за період січень-травень 2011 року, якою встановлено порушення підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, внаслідок чого занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень-травень 2011 року на суму 11154,30 грн. За наслідками проведеної перевірки складено Акт від 11.08.2011 р. № 6134/152/14013035 (а.с. 7-10).
За наслідками проведеної перевірки на підставі Акту від 11.08.2011 р. № 6134/152/14013035 ДПІ в м. Суми було прийняте податкове повідомлення-рішення від 25.08.2011 р. № 0007741502/0/67945, яким ПрАТ «Кристалл» збільшено грошове зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної форм власності з юридичних осіб - в сумі 11154,30 грн та нарахована штрафна (фінансова) санкція в сумі 1 грн (а.с. 5).
Суд вважає, що дане податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та прийняте у повній відповідності з нормами чинного законодавства, з огляду на наступне.
Порядок оподаткування землі в Україні, починаючи з 01 січня 2011 року, визначається розділом XIII «Плата за землю» Податкового кодексу України (далі по тексту - ПКУ). Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288 ПКУ.
Відповідно до статті 6, підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункту 36.3 статті 36 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу. Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків.
Податковим кодексом України встановлено загальнодержавні та місцеві податки і збори. Пунктом 8.2 статті 8 Податкового кодексу України передбачено, що до загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Згідно зі ст. 9 ПКУ плату за землю віднесено до загальнодержавних податків і зборів.
Повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів належить виключно ОСОБА_1 України.
До повноважень органів місцевого самоврядування не належить зміна розмірів ставок загальнодержавних податків і зборів, до яких відноситься, зокрема, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності.
З огляду на зазначене, та враховуючи норми Податкового кодексу України, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, річна сума платежу, що підлягає перерахуванню до бюджету суб'єктами господарювання, які орендують земельні ділянки державної і комунальної власності, визначається відповідно до умов договору, але з урахуванням вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, тобто не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
Таким чином, річна сума платежу орендної плати за землю згідно з п. 288.5 ст. 288 ПКУ не може бути меншою розміру, визначеного підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, а саме - трикратного розміру земельного податку.
Отже, податкове зобов'язання за платежем - орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної форм власності - за січень-травень 2011 року в сумі 11154,30 грн та нарахована штрафна (фінансова) санкція в сумі 1 грн, визначене в податковому повідомленні-рішенні від 25 серпня 2011 року № 0007741502/0/67945, відповідає нормам чинного законодавства.
Посилання позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорі оренди земельної ділянки, є безпідставним, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку земельних ділянок не проведено - площа земельних ділянок.
Відповідно до п.п. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України "Про оцінку земель" від 11 грудня 2003 року N 1378-IV.
Згідно з ч. 5 ст. 5 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Істотні умови договору оренди землі визначені статтею 15 Закону України "Про оренду землі", однією з яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 цього Закону, відповідно до якої орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Типовий договір оренди землі затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 р.
Форми розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, і розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2006 р. N 1724.
Пунктом 9 Типового договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі з зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.
Розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (пункт 13 Типового договору оренди землі).
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Тобто, у зв'язку зі зміною розміру орендної плати за земельну ділянку згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та встановлення її розміру, який не може перевищувати - 3 відсотки нормативної грошової оцінки, ПрАТ «Кристалл» повинно було самостійно розрахувати розмір орендних платежів на поточний рік з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що за наведених обставин та правових норм позовні вимоги ПрАТ «Кристалл» необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства "Кристалл" до Державної податкової інспекції в м. Суми про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення -відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови складено 18 листопада 2011 року.