Копія
10 листопада 2011 р. Справа № 2a-1870/5429/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,< Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Контрольно-ревізійного управління в Сумській області до Управління фінансів Охтирської міської ради про зобов'язання вчинити дії, -
Позивач, Контрольно-ревізійне управління в Сумській області (далі по тексту - позивач, КРУ в Сумській області), звернувся до суду з позовом до Управління фінансів Охтирської міської ради (далі по тексту - відповідач), в якому з урахуванням уточнень просив суд зобов'язати відповідача виконати лист-вимогу від 06.04.2011 р. № 18-08-15-15/2123 "Про усунення виявлених ревізією порушень", а саме забезпечити, у т. ч. шляхом проведення претензійно-позовної роботи, отримання з Великописарівського районного бюджету недоотриманих за 2009-2010 роки коштів субвенцій на лікування громадян Великописарівського району в лікувальних закладах міста Охтирка на загальну суму 389291,69 грн. Свої вимоги мотивує тим, що ревізією, проведеною з 14.02.2011 по 21.03.2011, встановлено ряд порушень бюджетно-фінансової дисципліни, що відображені в акті ревізії № 08-08-03/5 від 28.03.2011. Зокрема ревізією повноти надходження коштів до бюджету встановлено, що в 2009 році бюджетом міста недоотримано 128683,06 грн міжбюджетних трансфертів на лікування мешканців Великописарівського району по галузі «Охорона здоров'я», та в 2010 році - 260608,63 грн, що суперечить п.п. 2, 3 ст. 82, ч. 2 ст. 84, ст. 92 Бюджетного кодексу України. У результаті цього бюджету міста Охтирка нанесено матеріальної шкоди (збитків) у вигляді недоотриманих трансфертів на виконання не віднесених до Охтирської міської ради повноважень щодо лікування мешканців інших територіальних громад на загальну суму 389291,69 грн. Станом на час звернення з позовом до суду зазначена вимога відповідачем у повному обсязі не виконана, тому позивач просить суд зобов'язати Управління фінансів Охтирської міської ради виконати лист-вимогу від 06.04.2011 р. № 18-08-15-15/2123 в частині забезпечення отримання з Великописарівського районного бюджету недоотриманих за 2009-2010 роки коштів субвенцій на лікування громадян Великописарівського району в лікувальних закладах міста Охтирка на загальну суму 389291,69 грн.
Відповідач позов не визнав, зазначив, що питання щодо недоотримання міжбюджетних трансфертів за лікування мешканців Великописарівського району по галузі «Охорона здоров'я» на суму 389291,69 грн винесено на розгляд розширеної колегії Головного фінансового управління Сумської обласної державної адміністрації, яка відбувалася в місті Охтирка 29.04.2011 р., і надано завдання начальнику фінансового управління Великописарівського району щодо опрацювання передачі трансфертів бюджету міста Охтирка з бюджету Великописарівського району в 100-відсотковому розмірі від наданих послуг. Кошти від Великописарівського районного бюджету до бюджету міста Охтирка не було зараховано, тому з метою здійснення досудового врегулювання направлено лист від 10.08.2011 р. № 01-09/858 голові Великописарівської районної ради щодо перерахування міжбюджетних трансфертів до бюджету міста в сумі 389291,96 грн. Просив у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги з вищезазначених підстав підтримали в повному обсязі, просили суд їх задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, просив суд у його задоволенні позивачу відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 14.02.2011 по 21.03.2011 КРУ в Сумській області проведено ревізію дотримання вимог бюджетного законодавства при складанні та виконанні бюджету та окремих питань фінансово-господарської діяльності управління фінансів Охтирської міської ради за період з 01.01.2009 по 31.01.2011, якою встановлено ряд порушень бюджетно-фінансової дисципліни, що відображені в акті ревізії № 08-08-03/5 від 28.03.2011.
За результатами проведеної ревізії управлінню фінансів Охтирської міської ради листом від 06.04.2011 р. № 18-08-15-15/2123 було висунуто ряд вимог щодо усунення порушень, виявлених в ході ревізії (а.с. 8-9), проте відповідачем зазначений лист-вимога у повному обсязі не виконаний.
Так, ревізією встановлено, що протягом 2009-2011 років в бюджеті міста Охтирка планувалися надходження міжбюджетних трансфертів з інших місцевих бюджетів.
У зв'язку з тим, що на базі комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня» створено міжрайонний центр медичної допомоги хворим з Великописарівського та Тростянецького районів, оскільки в зазначених районах відсутні спеціалізовані відділеня лікарень, КЗ «Охтирська центральна районна лікарня» та КЗ «Охтирська стоматполіклініка» надається медична допомога населенню Великописарівського району.
Для забезпечення надання медичної допомоги населенню Великописарівського району медичним закладом міста Охтирка необхідно передавати кошти у вигляді міжбюджетного трансферту з районного бюджету до бюджету міста за спільними угодами та рішеннями відповідних рад.
Ревізією повноти надходження коштів до бюджету встановлено, що в 2009 та 2011 роках при складанні бюджету міста до його доходної частини включені міжбюджетні трансферти з бюджету Великописарівського району на амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу жителям Великописарівського району відділеннями комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня» у розмірі 1 % розрахункового показника Міністерства фінансів України по охороні здоров'я для Великописарівського району на відповідні роки. У той же час в бюджеті міста Охтирка на 2010 рік відповідний міжбюджетний трансферт з бюджету Великописарівського району не передбачений.
З метою визначення втрат бюджету міста Охтирка від недоотримання коштів з інших бюджетів на лікування осіб інших територіальних громад у ході ревізії було направлено запити до комунального закладу «Охтирська центральна районна лікарня» та комунального закладу «Охтирська міська стоматологічна поліклініка» щодо надання інформації про обсяги відповідних витрат.
Дослідженням інформації КЗ «Охтирська центральна районна лікарня» встановлено, що видатки бюджету міста на лікування у відповідному лікувальному закладі громадян Великописарівського району в 2009 році склали 205284,09 грн, у 2010 році - 258673,67 грн.
Видатки бюджету міста на лікування в КЗ «Охтирська міська стоматологічна поліклініка» громадян Великописарівського району в 2009 році склали 1298,16 грн, у 2010 році - 1934,96 грн.
У той же час виявлено, що при розрахунку обсягу дотації вирівнювання м. Охтирка на 2009-2011 роки обсяг видатків по галузі «Охорона здоров'я» обрахований виходячи тільки з обсягу чисельності населення м. Охтирка. При цьому при складанні відповідних розрахунків додатково передбачено з бюджету Великописарівського району передачу коштів у вигляді міжбюджетного трансферту в 2009 році в сумі 77900,00 грн (на підставі рішення 23 сесії Охтирської міської ради 5 скликання від 30.07.2008 № 546-МР та спільної угоди від 30.07.2008 № б/н, укладеної між Охтирською міською радою та Великописарівською районною радою), які отримано в повному обсязі, в 2010 році в бюджеті міста Охтирка трансферти з бюджету Великописарівського району на лікування мешканців цього району не планувалися, фактично не надходили.
Таким чином, в 2009 році бюджетом міста недоотримано 128683,06 грн міжбюджетних трансфертів на лікування мешканців Великописарівського району по галузі «Охорона здоров'я», та в 2010 році - 260608,63 грн, що суперечить п.п. 2, 3 ст. 82, ч. 2 ст. 84, ст. 92 Бюджетного кодексу України.
Витрати на лікування мешканців Великописарівського району покривалися за рахунок коштів, виділених на галузь «Охорона здоров'я» міста Охтирка, в результаті чого бюджету міста Охтирка нанесено матеріальної шкоди (збитків) у вигляді недоотриманих трансфертів на виконання не віднесених до Охтирської міської ради повноважень щодо лікування мешканців інших територіальних громад на загальну суму 389291,69 грн.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26 січня 1993 року N 2939-XII законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Вимога, яка надсилалася Управлінню фінансів Охтирської міської ради, не була скасована чи визнана у встановленому порядку неправомірною, тому є законною та підлягає обов'язковому виконанню.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
За таких обставин суд вважає, що вимоги позивача про зобов'язання Управління фінансів Охтирської міської ради виконати лист-вимогу від 06.04.2011 р. № 18-08-15-15/2123 "Про усунення виявлених ревізією порушень", а саме забезпечити, у т. ч. шляхом проведення претензійно-позовної роботи, отримання з Великописарівського районного бюджету недоотриманих за 2009-2010 роки коштів субвенцій на лікування громадян Великописарівського району в лікувальних закладах міста Охтирка на загальну суму 389291,69 грн, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Сумській області до Управління фінансів Охтирської міської ради про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Управління фінансів Охтирської міської ради виконати лист-вимогу Контрольно-ревізійного управління в Сумській області від 06.04.2011 року № 18-08-15-15/2123 в частині забезпечення, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи, отримання з Великописарівського районного бюджету недоотриманих за 2009-2010 роки коштів субвенцій на лікування громадян Великописарівського району в лікувальних закладах міста Охтирка в загальній сумі 389291,69 гривень. < Сума стягнення (цифрами) > < Текст >
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах
Повний текст постанови виготовлено 15 листопада 2011 року.