Копія
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
08 грудня 2011 р. Справа № 2a-1870/8835/11
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Опімах Л.М., розглянувши матеріали адміністративного позову Сумської митниці до Головного управління юстиції в Сумській області про визнання протиправними та скасування постанов, -
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася Сумська митниця з адміністративним позовом до Головного управління юстиції в Сумській області про визнання протиправними та скасування постанов Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Сумській області про стягнення виконавчого збору та стягнення витрат на проведення виконавчих дій від 15.11.2011 р.
Вивчивши зміст позовної заяви та дослідивши додані до неї додатки, суддя вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки спір, що є предметом позову, не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. Відповідно до статті 104 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції, а за змістом ч. 1, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Із поданого заявником позову та доданих до нього матеріалів вбачається, що спір між сторонами виник з питання виконання рішення Ковпаківського районного суду м. Суми у справі про стягнення з Сумської митниці на користь ОСОБА_1 5000,00 грн на відшкодування спричиненої моральної шкоди, 8,50 грн судового збору, 7,50 грн понесених витрат на ІТЗ розгляду справи, а всього 5016,00 грн.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Відповідно до ст. 383, ч. 2 ст. 384 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи. Скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 3 КАС України адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Із поданого заявником позову та доданих до нього матеріалів вбачається, що даний спір не містить ознак адміністративного позову, а тому в порядку адміністративного судочинства розгляду не підлягає.
Суд роз'яснює позивачу, що він може звернутися з позовом до суду в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. ст. 107,109,186 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Сумська митниця до Головне управління юстиції в Сумській області про визнання протиправними та скасування постанов
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М. Опімах