Ухвала від 30.07.2015 по справі 815/4341/15

рава № 815/4341/15

УХВАЛА

30 липня 2015 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, Державного казначейства України про встановлення факту, надання правової оцінки, визнання дій та бездіяльності посадових осіб неправомірними, зобов'язання витини певні дії, стягнення моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Пред'явлена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України.

Так, позивачем не дотримано вимоги ч.3 ст.106 КАС України, згідно з якою до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору.

Відповідно до ст.ст. 1, 2, 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат. Платники судового збору - це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду.

В порушенням вимог ч.3 ст.106 КАС України до позову не додано жодного документу про сплату судового збору, рівно як і доказів про звільнення позивача від його сплати, клопотань про відстрочення сплати судового збору тощо.

Натомість наприкінці позовної заяви зазначено, що даний позов є про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду, у зв'язку із чим позивач на підставі п.13 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір» звільнений від оплати судового збору.

Втім, з прохальної частини позову вбачається, що позивачем оскаржуються дії та бездіяльність посадових осіб Одеського окружного адміністративного суду, заявлено вимоги про зобов'язання вчинити певні дії, а також похідну вимогу про стягнення моральної шкоди в розмірі 5000 грн. Тобто в даному випадку спір є публічно-правовим, а не спором про відшкодування шкоди, яка заподіяна у спосіб, передбачений п.13 ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір».

Згідно з ч.2 ст.21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

За таких обставин заявлені позовні вимоги щодо оскарження дій, бездіяльності суб'єкта владних повноважень (п.1 ч.2 ст.17 КАС України), у т.ч. зобов'язання вчинити певні дії, рівно як і вимога про відшкодування моральної шкоди в даному випадку є об'єктами справляння судового збору.

Крім того, згідно Узагальненого науково-консультативного висновку стосовно визначення належності позовної вимоги про відшкодування моральної шкоди до вимог майнового чи немайнового характеру Науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України від 01.01.2015 р. позовна вимога про відшкодування моральної шкоди грошима або майном є майновою, а вимога про відшкодування моральної шкоди в інший (немайновий) спосіб є немайновою вимогою.

Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» (далі - Закон) передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлена ставка - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати; за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру - 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.

Згідно з ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» (далі - Закон) встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлена ставка - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати (на момент подачі даного позову еквівалент 73,08 гривень).

Згідно з ч.3 ст.6 Закону за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Таким чином, за подачу даного адміністративного позову слід оплатити судовий збір в розмірі 182,70 грн. (10% від 1,5 розмірів мінімальної заробітної плати (1827 грн.) < 100 грн. (10% від 5000 грн. х 2%) - за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, та 73,08 грн. - за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру.

Відповідно до п.3 та п.4 ч.1 ст.106 КАС України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

В п.1 прохальної частини адміністративного позову позивач просить встановити дату надходження адміністративної справи № 815/61/15 до Одеського окружного адміністративного суду з Одеського апеляційного адміністративного суду, проте така вимога не узгоджується із повноваженнями суду адміністративної юрисдикції, визначеними статтею 162 КАС України. Натомість, вимоги щодо встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються в порядку окремого провадження згідно п.5 ч.2 ст.234 ЦПК України.

Крім того, позовні вимоги про визнання дій та бездіяльності посадових осіб протиправними не відповідають вимогам ч.5 ст.105 в кореспонденції з ч.2 ст.162 КАС України. Так, позивачем оскаржуються певні дії посадових осіб, однак позивач не зазначає конкретних оскаржуваних дій та в чому вони полягають. Також позивач не зазначає яку саме бездіяльність він просить визнати неправомірною, оскільки за своєю правовою природою бездіяльність - це як пасивна форма поведінки особи, що полягає у не вчиненні нею конкретних дій, які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах; так і характеризується свідомим і вольовим актом поведінки особи.

Також в позовних вимогах позивач просить зобов'язати відповідачів 1, 2 припинити державну службу державних службовців Одеського окружного адміністративного суду, у той час як положеннями ст.105 КАС України не передбачено можливості заявлення в адміністративному позові подібних вимог.

Відповідно до ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб

В порушення приписів вищезазначеної норми до адміністративного позову не додано копії всіх документів, що приєднані до нього, у відповідності до кількості учасників процесу.

Також в порушення п.6 ч.1 ст.106 КАС України у позовній заяві не зазначено перелік документів та інших матеріалів, що додаються.

З урахуванням викладеного, позивачу необхідно визначитись зі змістом позовних вимог, оформити адміністративний позов відповідно до положень чинного законодавства України та усунути виявлені судом недоліки шляхом подачі до суду оформленого відповідно до ст.106 КАС України адміністративного позову з додатками у відповідній кількості учасників процесу, а також надати документ про сплату судового збору.

З метою дотримання прав позивача, суд надає реквізити для оплати судового збору за подачу адміністративного позову: Отримувач коштів : УК у м. Одесі/Київський район, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38016923, Банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, Код банку отримувача (МФО) 828011, Рахунок отримувача 31212206784005, Код класифікації доходів бюджету 22030001, Призначення платежу Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд(назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 35118626 (суду, де розглядається справа).

На підставі викладеного, враховуючи, що виявлені недоліки перешкоджають суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі, керуючись ст. 108 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, Державного казначейства України про встановлення факту, надання правової оцінки, визнання дій та бездіяльності посадових осіб неправомірними, зобов'язання витини певні дії, стягнення моральної шкоди залишити без руху, надавши п'ятиденний термін з дня отримання копії ухвали для усунення зазначених вище недоліків.

У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовну заяву повернути позивачеві зі всіма доданими до неї документами.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги.

Суддя _____________________ І.В. Завальнюк