Постанова від 28.07.2015 по справі 815/3221/15

Справа № 815/3221/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2015 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Васіної А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області про скасування податкової вимоги форми «Ю» № 591-15 від 05.05.2015 року про сплату боргу з орендної плати юридичних осіб та зобов'язання внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату позивачем сум платіжним дорученням № 13240 від 18.06.2014 року на суму 3344,48 грн., спрямоване на сплату земельного податку з юридичних осіб за травень 2014 року, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить скасувати податкову вимогу форми «Ю» № 591-15 від 05.05.2015 року про сплату боргу з орендної плати юридичних осіб та зобов'язати внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату позивачем сум платіжним дорученням № 13240 від 18.06.2014 року на суму 3344,48 грн., спрямоване на сплату земельного податку з юридичних осіб за травень 2014 року. В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що ПАТ «Одесагаз» були вчасно надане АТ «Єврогазбанк» на виконання платіжне доручення №13240 від 18.06.2014 року на суму 3344,48 грн. спрямоване на сплату земельного податку з юридичних осіб за травень 2014 року та згідно відміток банку прийняте до виконання. Також, позивач зазначає, що саме з вини банку платіжне доручення не було виконане, оскільки АТ «Єврогазбанк» у липня 2014 року було визнано неплатоспроможним та введено тимчасову адміністрацію. Крім того, заявою № 102 від 26.06.2014 року, позивачем було повідомлено податковий орган про сплату грошових зобов'язань згідно платіжного доручення №13240 від 18.06.2014 року. Не зважаючи на такі обставини, Любашівська ОДПІ самовільно зарахувала всі платежі, які здійснювало ПАТ «Одесагаз» за наступні періоди, в рахунок боргу, який обліковується за ПАТ «Одесагаз». Таким чином, позивач зазначає про те, що ПАТ «Одесагаз» виконало свої зобов'язання щодо сплати податків до бюджету, а отже винесення податкових вимог є незаконними.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с. 17-18).

В обґрунтування заперечень зазначив, що платником податків самостійно було подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік від 16.02.2015 року № НОМЕР_1. Так, 30.04.2015 року, йому було нараховане податкове зобов'язання відповідно до поданої ним податкової декларації для земельного податку за 2015 рік № НОМЕР_1 від 16.02.2015 року в сумі 4189,24 грн. За наявності переплати в сумі 339,42 грн. та відсутності надходжень коштів на бюджетний рахунок органа державної служби й зарахування їх у дохідну частину бюджету у ПАТ «Одесагаз» утворився борг із земельного податку з юридичних осіб у розмірі 3849,82 грн. Платіжним дорученням №15 від 26.05.2015 року ПАТ «Одесагаз» здійснений переказ коштів у сумі 4189,24 грн. на сплату земельного податку з юридичних осіб, зарахований до бюджету 26.05.2015 року. При цьому відбулося погашення податкового боргу з основного платежу земельного податку з юридичних осіб в розмірі 3849,82 грн. За таких обставин податкова вимога Любашівської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області від 05.05.2015 року №591-15 про сплату податкового боргу з земельного податку з юридичних осіб у сумі 3849, 82 грн. вважається відкликаною, а предмет оскарження відсутній.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

Згідно до відомостей з ЄДР, ПАТ „Одесагаз” зареєстровано Виконавчим комітетом Одеської міської ради Одеської області 28.12.1994 року за № 1556120 0000 008373 та знаходиться на податковому обліку в Любашівській ОДПІ.

Згідно пункту 287.1 статті 287 ПК України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Пунктом 287.3 статті 287 ПК України визначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Статтею 16 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

16.02.2015 року ПАТ „Одесагаз” було подано до Любашівської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області (Савранське відділення) звітну податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік, згідно якої визначив зобов'язання по сплаті за землю за січень - листопад 2015 року по 4189,24 грн., за грудень - 4189,25 грн.(а.с. 19-20).

Згідно даних картки особового рахунку ПАТ «Одесагаз» (платіж 18010500 - земельний податок з юридичних осіб), станом на 30.04.2015 року за платником податку обліковувався податковий борг у розмірі 3849,82 грн. (а.с. 21-22). Дана заборгованість виникла, внаслідок того, що позивачу було нараховане податкове зобов'язання відповідно до поданої ним податкової декларації для земельного податку за 2015 рік № НОМЕР_1 від 16.02.2015 року в сумі 4189,24 грн. За наявності переплати в сумі 339,42 грн. та відсутності надходжень коштів на бюджетний рахунок органа державної служби й зарахування їх у дохідну частину бюджету у ПАТ «Одесагаз» утворився зазначений податковий борг.

05.05.2015 року Любашівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області (Савранське відділення) сформовано податкову вимогу форми «Ю» №591-15 на суму податкового боргу 3849,82 грн. (а.с. 7).

Суд вважає, що формування відповідачем податкової вимоги №591-15 від 05.05.2015 року не ґрунтується на вимогах законодавства, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 59.1 ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 14.1.153 ст.14 ПК України визначено, що податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу. Згідно з п.14.1.175 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для направлення податкової вимоги позивачу у зв'язку з відсутністю у останнього податкового боргу у розумінні п.14.1.175 ст.14 ПК України.

Судом встановлено, що 18.06.2014 року позивач надав до АТ „Єврогазбанк” платіжне доручення №13240 від 18.06.2014 року на суму 3344,48грн. з призначенням платежу - земельний податок з юридичних осіб за травень 2014 року (а.с.8).

Проте АТ „Єврогазбанк” згідно платіжного доручення ПАТ „Одесагаз” №13240 від 18.06.2014 року кошти у сумі 3344,48грн. не перерахував до державного бюджету.

Позивач листом від 26.06.2014 року №192 повідомив відповідача (вх.№22 від 27.06.2014 року) про вказані обставини та відсутність його відповідальності за несвоєчасне перерахування банком податку до бюджету.

Незважаючи на отримання вказаного листа Любашівська ОДПІ сформувала та направила на адресу позивача податкову вимогу №35697-15 від 02.07.2014 року на суму податкового боргу у розмірі 3334,15 грн. станом на 01.07.2014 року.

Не погодившись, з рішенням податкового органу ПАТ «Одесагаз» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду до Любашівської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області , у якому просило скасувати податкову вимогу відповідача №35697-15 від 02.07.2014 року про сплату боргу з орендної плати юридичних осіб в сумі 3334,15 грн. (справа №815/89/15). (а.с. 23-25).

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02.03.2015р. по справі №815/89/15, відмовлено у задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства “Одесагаз” до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області про скасування податкової вимоги №35697-15 від 02.07.2014року. Зазначена постанова набрала законної сили.

При цьому в межах розгляду вищевказаної адміністративної справи №815/89/15, Одеським окружним адміністративним судом встановлено, що 18.06.2014 року ПАТ “Одесагаз” надано до АТ „Єврогазбанк” платіжне доручення №13240 від 18.06.2014 року на суму 3344,48грн. з призначенням платежу - земельний податок з юридичних осіб за травень 2014року.

Проте АТ „Єврогазбанк” згідно платіжного доручення ПАТ „Одесагаз” №13240 від 18.06.2014 року кошти у сумі 3344,48грн. не перерахував до державного бюджету.

Процедура, за якою відбувається здійснення платежу, регламентовано Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" від 05.04.2001 року №2346-ІІІ (далі Закон України №2346-ІІІ).

Згідно п.1.30 ст.1 цього Закону платіжне доручення - це розрахунковий документ, який містить доручення платника банку здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунку на рахунок отримувача. Відповідно до п.22.1 ст.22 Закону за допомогою платіжного доручення, яке є розрахунковим документом, здійснюється ініціювання переказу.

Пунктом 8.1 ст.8 Закону України №2346-ІІІ визначено, що банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.

Згідно п.22.4 ст.22 Закону під час використання розрахункового документа ініціювання переказу є завершеним: для платника - з дати надходження розрахункового документа на виконання до банку платника; для банку платника - з дати списання коштів з рахунка платника та зарахування на рахунок отримувача в разі їх обслуговування в одному банку або з дати списання коштів з рахунка платника та з кореспондентського рахунка банку платника в разі обслуговування отримувача в іншому банку.

Таким чином, незважаючи на те, що згідно ч.5 ст.45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок, саме для платника податків, якій здійснив сплату податкового зобов'язання шляхом подання до банку платіжного доручення на перерахування суми податкового зобов'язання, обов'язок по сплаті податкового зобов'язання є виконаним.

Зазначений висновок узгоджується з положеннями п.129.6 ст.129 ПК України, відповідно до якого за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Таким чином, в межах розгляду справи №815/89/15, суд дійшов висновку про те, що у ОДПІ були відсутні підстави для формування та направлення позивачу податкової вимоги №35697-15 від 02.07.2014 року, яка як рішення суб'єкта владних повноважень тягне за собою встановлені законом правові наслідки для платника податків. В той же час, суд вважає, що позовні вимоги ПАТ „Одесагаз” задоволенню не підлягають, оскільки у зв'язку з надходженням наступного платежу у сумі 3344,48грн. на сплату земельного податку згідно платіжного доручення №11228 від 29.07.2014 року кошті зараховані на погашення податкового зобов'язання по земельному податку за травень 2014 року, у зв'язку з чим відповідно до п.60.1 ст.60 ПК України податкова вимога вважається відкликаною, тобто зазначена податкова вимога є недіючою та не може тягнути за собою юридичних наслідків для позивача.

З матеріалі справи вбачається, що платіжними дорученнями № 15754 від 27.04.2015 року та № 16478 від 26.05.2015 року ПАТ «Одесагаз» здійснено переказ коштів в рахунок погашення самостійно нарахованих податкових зобов'язань, згідно податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік за відповідні податкові періоди, а саме за березень 2015 року у сумі - 4189, 24 грн., та за квітень 2015 року у сумі 4189, 24 грн., про що свідчать платіжні доручення з відміткою банку. (а.с. 48, 49). Зазначені обставини підтверджуються наданою карткою особового рахунку. (а.с. 51-54).

Відповідно до п.п.60.1.1 п.60.1 ст.60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення.

Згідно з п.60.2 ст.60 Податкового кодексу України у випадках, визначених підпунктом 60.1.1 пункту 60.1 цієї статті, податкова вимога вважається відкликаною у день, протягом якого відбулося погашення суми податкового боргу в повному обсязі.

Таким чином, судом встановлено, що податкова вимога форм «Ю» від 05.05.2015 року №591-15 є відкликаною, оскільки із надходженням наступного платежу у сумі 4189,24 грн. на сплату земельного податку згідно платіжного доручення №16487 від 26.05.2015 року кошті зараховані на погашення податкового зобов'язання по земельному податку за березень 2015 року по строку сплати 30.04.2015 року.

За таких обставин, позовні вимоги ПАТ «Одесагаз» про скасування податкової вимоги форм «Ю» від 05.05.2015 року №591-15 задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до п.60.1 ст.60 ПК України податкова вимога вважається відкликаною, а тому не може тягнути за собою юридичних наслідків для позивача.

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства “Одесагаз” щодо зобов'язання Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції (Савранське відділення) Головного управління Міндоходів в Одеській області внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату платіжним дорученням №13240 від 18.06.2014р. земельного податку з юридичних осіб за травень 2014р., також є безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Механізм ведення територіальними органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, визначений в Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, (затвердженому Наказом Міністерства доходів і зборів України 05.12.2013 року № 765, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 4 лютого 2014 року за № 217/24994) (далі Порядок).

Відповідно до п. 3 р. 1 Порядку, інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску, що включає комплекс облікових показників з інтегрованих підсистем, за повноту, достовірність і своєчасність відображення яких несуть відповідальність структурні підрозділи територіальних органів Міндоходів за функціональними напрямами роботи.

Приписами п. 4 р.1 Порядку, передбачено, що облік податків, зборів та єдиного внеску ведеться підрозділами Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників, спеціалізованих державних податкових інспекцій з обслуговування великих платників, державних податкових інспекцій в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднаних державних податкових інспекцій відповідно до функціональних повноважень.

Зі змісту п.1 р.2 Порядку, вбачається, що інтегровані картки платників відкриваються за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів.

Пунктом 1 р.4 Порядку, передбачено, що для забезпечення контролю за повнотою та своєчасністю розрахунків платників територіальні органи Міндоходів проводять оперативний облік надходжень: за податками, зборами, митними платежами на підставі документів, визначених Порядком взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України та органів Державної казначейської служби України в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 4 грудня 2013 року № 760/1031, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 грудня 2013 року за № 2193/24725; за єдиним внеском на підставі документів, визначених Положенням про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 19 вересня 2013 року № 493/815, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 вересня 2013 року за № 1667/24199. Органи Міндоходів України щоденно одержують від уповноваженого банку відповідно до укладених договорів зведену інформацію про рух коштів на банківських балансових рахунках 2603.

Згідно п.5 р.4 Порядку, дані про надходження податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску відображаються територіальним органом Міндоходів, на який покладено функції з ведення обліку відповідного платежу, в інтегрованій картці платника і в реєстрі надходжень та повернень у день отримання від органів Державної казначейської служби України відомостей про зарахування та повернення надміру сплачених платежів у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.

З зазначених приписів даного Порядку вбачається, що територіальний орган Міндоходів відображає в інтегрованій картці платника дані про надходження податків, зборів та єдиного внеску у день отримання від органів Державної казначейської служби України відомостей про зарахування сплачених платежів.

Отже законодавчо визначена процедура за якої відображаються територіальними органами Міндоходів дані в інтегрованій картці платника.

Судом встановлено, що станом на дату розгляду даної справи Любашівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області (Савранське відділення) не отримано від органу Державної казначейської служби даних про надходження податків за платіжним дорученням №13240 від 18.06.2014р. від ПАТ “Одесагаз”.

Отже, позовні вимоги ПАТ «Одесагаз» про зобов'язання Любашівську ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату позивачем, згідно платіжного доручення №13240 від 18.06.2025 року, суму 3344, 48 грн., спрямовану на сплату земельного податку з юридичних осіб за травень 2014 року, є необґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів, суд дійшов до висновку, що в задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області про скасування податкової вимоги форми «Ю» № 591-15 від 05.05.2015 року про сплату боргу з орендної плати юридичних осіб та зобов'язання внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату позивачем сум платіжним дорученням № 13240 від 18.06.2014 року на суму 3344,48 грн., спрямоване на сплату земельного податку з юридичних осіб за травень 2014 року слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області про скасування податкової вимоги форми «Ю» № 591-15 від 05.05.2015 року про сплату боргу з орендної плати юридичних осіб та зобов'язання внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату позивачем сум платіжним дорученням № 13240 від 18.06.2014 року на суму 3344,48 грн., спрямоване на сплату земельного податку з юридичних осіб за травень 2014 року - відмовити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Одесагаз” (65003, м.Одеса, вул. Одарія, 1, код ЄДРПОУ 03351208) на користь державного бюджету України (отримувач коштів УК у м.Одесі/Київський район, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області, розрахунковий рахунок №31212206784005, МФО 828011, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір у сумі 1644(одна тисяча шістсот сорок чотири)грн. 30коп.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 28 липня 2015 року.

Суддя О.А. Левчук

В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Одесагаз" до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС в Одеській області про скасування податкової вимоги форми «Ю» № 591-15 від 05.05.2015 року про сплату боргу з орендної плати юридичних осіб та зобов'язання внести до зворотного боку картки особового рахунку відомості про сплату позивачем сум платіжним дорученням № 13240 від 18.06.2014 року на суму 3344,48 грн., спрямоване на сплату земельного податку з юридичних осіб за травень 2014 року - відмовити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Одесагаз” (65003, м.Одеса, вул. Одарія, 1, код ЄДРПОУ 03351208) на користь державного бюджету України (отримувач коштів УК у м.Одесі/Київський район, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області, розрахунковий рахунок №31212206784005, МФО 828011, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір у сумі 1644(одна тисяча шістсот сорок чотири)грн. 30коп.

28 липня 2015 року.