м. Миколаїв
24.07.2015 р. № 814/1954/15
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Гордієнко Т. О. розглянула у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, вул. Куйбишева, 9, смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область, 56301
доГоловного управління Держземагентства України у Миколаївській обл., вул. Миру, 34, к. 711, м. Миколаїв, 54034
провизнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління Держземагентства у Миколаївській області про визнання протиправним відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, зобов'язання повторно розглянути заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.
Позивачі обґрунтували позовні вимоги тим, що відповідач відмовив у наданні дозволу з підстав не передбачених Земельним Кодексом України.
Відповідач надав суду заперечення проти позову, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки на виконання доручення Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України від 08.10.2014 року про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності прийнято наказ Держземагентства України від 15.10.2014 року № 328, відповідно до якого відповідач направив запити до Краснопільської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області стосовно висловлення позиції щодо можливості надання дозволів на розроблення документації із землеустрою, яка надала відповідь, що зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до ст.12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить підготовка висновку щодо надання земельних ділянок та вирішення інших питань у галузі земельних відносин.
Сторони надали суду клопотання про розгляд справи за їх відсутністю.
Відповідно до ст.ст.122,128 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:
Позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,0 га в межах території Краснопільської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області.
Позивач отримав лист Головного управління Держземагентства у Миколаївській області від 16.03.2015 року, в якому зазначено, що на підставі наказа Держземагентства України від 15.10.2014 року № 328 управління направило запити до Краснопільської сільської ради стосовно висловлення позиції щодо можливості надання дозволів, але сільська рада заперечувала проти надання дозволу, тому відповідач запропонував позивачам переглянути місце розташування земельних ділянок з урахування вимог чинного законодавства та погодити з місцевою радою.
Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного Кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з ч.6,7 ст.118 Земельного Кодексу України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Єдиною підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації). Відповідач у спірних правовідносинах є суб'єктом владних повноважень, на якого Земельним Кодексом України покладені питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або у користування для всіх потреб.
У листі від 16.03.2015 року, надісланому позивачу, відповідач не зазначив законних підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи і ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, позов підлягає задоволенню. Судовий про збір відповідно до ст.94 КАС України необхідно присудити з Державного бюджету на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 11,71, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
1. Позов задовольнити .
2. Визнати протиправною відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1.
3. Зобов'язати Головне управління Держземагентства у Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0 га в межах території Краснопільської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області відповідно до вимог чинного законодавства.
4. Присудити на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі в сумі 73,08 грн., сплачений квитанцією № 154 від 19.05.2015 та судовий збір в сумі 73,08 грн., сплачений квитанцією № 202 від 19.05.2015 з Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Т.О. Гордієнко