Постанова від 17.10.2011 по справі 2а-1422/2011

Справа №: 2а-1422/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2011 року Суддя Южноукраїнського міського суду Миколаївської області Савін О. І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області про зобов'язання перерахунку пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області, в якому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 12 липня 2011 року, виходячи з положень ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік та провести виплату перерахованої пенсії.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що в 2007 році йому згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" призначена пенсія за віком на пільгових умовах по списку № 1. 07 липня 2011 року він звернувся до Управління ПФУ в м. Южноукраїнськ із заявою про перерахунок пенсії, оскільки отримав достатньо страхового стажу для її перерахунку. Проте при перерахунку пенсії йому був застосований показник середньої заробітної плати за 2007 рік, замість показника середньої заробітної плати працівників за 2010 рік. Вважає такий перерахунок пенсії незаконним. 23.07.2011 р. він звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку відповідно до ст. ст. 40, 42 вищевказаного Закону з застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік, який становить 1 982,63 гривень, але пенсія так і не була перерахована.

Заперечення Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області на позовну заяву надійшли до суду 11 жовтня 2011 року. В запереченні відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позовні вимоги щодо проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії не відповідають нормам Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідно до частини другої статті 5 даного Закону виключно цим Законом визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 визнані неконституційними зміни, внесені до статті 42 Закону, у зв'язку з чим з 22.05.2008 року відновилася попередня редакція частини четвертої цієї норми, яка передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону. Частина перша статті 42 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. Положення щодо застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії міститься у частині другій статті 40 Закону, на яку стаття 42 Закону не посилається. Крім того, згаданий показник застосовується при призначенні пенсії, а не при її перерахунку. За таких умов відсутні правові підстави застосовувати для проведення перерахунку пенсії норму, не призначену для цього.

Дослідивши матеріали справи, заперечення відповідача, проаналізувавши положення чинного законодавства суд вважає, що наявних в справі доказів достатньо для розгляду справи в порядку скороченого провадження та приходить до такого.

Ст. 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером з 2007 року, що підтверджується наданою копією його пенсійного посвідчення (а.с. № 6).

Після призначення пенсії за віком позивач продовжує працювати, тому після відпрацювання 24-х місяців, а саме 07 липня 2011 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ з заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітку (а.с. № 9).

Перерахунок пенсії був здійснений відповідачем на підставі п.п. 3 п. 22 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р. "Деякі питання соціального захисту окремих громадян" з застосуванням показника середньої заробітної плати громадян на підприємствах національної економіки за 2007 рік, який становить 1 197,91 гривень.

23 липня 2011 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області з заявою про здійснення перерахунку державної пенсії відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2010 рік, який становить 1 982,63 гривень (а. с. № 10).

В листі Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області зазначено, що на даний час, при перерахунку раніше призначеної пенсії відсутні правові підстави для застосування показника середньої заробітної плати в Україні за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії (а.с. № 11).

Відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувана працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону із з застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

У відповідності до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач 07 липня 2011 року звернувся до УПФ України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області про перерахунок пенсії, але перерахунок був здійснений не з застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії, тобто за 2010 рік в сумі 1 982,63 гривень, а з застосуванням показника за 2007 рік в сумі 1 197, 91 гривень.

Погодитися з такою позицією УПФ України в м. Южноукраїнськ суд не може.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення пп. 9,10 п. 35 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими були внесені зміни до ст.ст.40,42 Закону.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004 та ін.).

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами та внутрішніми інструкціями, при здійсненні перерахунку державної пенсії застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії, тобто за 2010 рік в сумі 1 982,63 грн., у відповідності до ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", і ніяких додаткових рішень про введення в дію цих положень не потребується.

Тому, Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ повинно було здійснити перерахунок пенсії у відповідності до ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на 1 застраховану особу в Україні за 2010 рік, який є календарним роком, що передує року перерахунку пенсії і становить 1 982,63 гривень.

Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір в сумі 3,40 гривень, сплачений позивачем при зверненні до суду з позовною заявою, підлягає поверненню останньому з Державного бюджету України (а. с. № 2).

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.

Керуючись ст. 3, 22, 46, 48, 19, 152 Конституції України, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року, від 22.05.2009 року, ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 11, 69-71, 86, 94, 158-163, 167, 183-2 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області про зобов'язання перерахунку пенсії, задовольнити повністю.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку державної пенсії у 2011 році з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за 2007 рік протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії з 12 липня 2011 року у відповідності до ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в Україні за 2010 рік, який є календарним роком, що передує року перерахунку пенсії і становить 1 982,63 гривень (одна тисяча дев'ятсот вісімдесят дві гривні шістдесят три копійки), з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 державне мито у розмірі -3 (три) гривні 40 копійок, сплачене ним при зверненні до суду за квитанцією № 236 від 26.09.2011 р.

В силу ч. 1 ст. 256 КАС України допустити негайне виконання постанови суду, в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд протягом 10 (десяти) днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Южноукраїнського міського судуОСОБА_2