Постанова від 11.10.2011 по справі 2а-1202/2011

Справа №: 2а-1202/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2011 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

у складі: головуючого- судді Савіна О. І.

при секретарі - Архіповій К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнськ Миколаївської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області про визнання неправомірними дії відповідача, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої суми пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївській області про визнання неправомірними дії відповідача, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої суми пенсії.

Свої вимоги мотивує тим, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1 категорії, інвалідом ІІІ групи захворювання, яке пов'язане з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у з'язку з чим 21.01.1999 р. їй була призначена пенсія за втрату здоров'я. З 18.10.2004 р. по 31.12.2005 р. отримувала пенсію за віком, з 01.01.2006 р. отримувала пенсію по інвалідності, з січня 2010 р. знову перейшла на пенсію за віком, а з 15.03.2011 р. їй знову призначена пенсія за втрату здоров'я. Однак, пенсія за втрату здоров'я виплачується відповідачем не в повному обсязі. Тому, 24 травня 2011 року та 14 червня 2011 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду м. Южноукраїнськ Миколаївськлої області з заявами про перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії відповідно до Законну України "Про стратус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", але відповідач відмовився здійснити перерахунок. Таку відмову вважає незаконною, а своє право на отримання пенсії в повному обсязі як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 1 категорії, інвалід ІІІ групи захворювання, яке пов'язане з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС порушеним.

В судовому засіданні позивач уточнила позовні вимоги та просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 15.03.2011 р. до прийняття рішення судом у відповідності до ст. 49, ст. 50, ч. 4 ст. 54, ст. 67 Закону України "Про стратус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із встановленого мінімального розміру пенсії на рівні 6 мінімальних пенсій за віком для державної пенсії по інвалідності та 50% мінімальної пенсмії за віком для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області перерахувати та виплатити їй державну пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи із розміру мінімальної пеннсії за віком відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54, ст. 67 Закону України "Про стратус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням фактично виплачених коштів з 15.03.2011 р. по день прийняття рішення судом.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала, посилаючись на те, що ОСОБА_1 Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області призначено пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про стратус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Згідно ст. 49 цього ж Закону в редакції, що діє на даний момент, пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю , яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Відповідно до ст. 50 даного Закону особам, віднесеним до 1 категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю інвалідам ІІІ групи у розмірах 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Частиною 3 статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" чітко визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті (тотбо у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Норми даного Закону взагалі не розповсюджуються на встановлення та виплату надбавок, підвищень, доплат до пенсій.

Згідно з п.п. "б" п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 р. "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" передбачено, що починаючи з 01 липня 2008 року, доплату окремим категоріям осіб з тим, щоб їх пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством) досягли таких розмірів: в інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи":

- в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: інвалідів І групи - 1 200 гривень, інвалідів ІІ групи - 1 090 гривень, інвалідів ІІІ групи - 980 гривень;

- в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження: інвалідів І групи - 870 гривень, інвалідів ІІ групи - 820 гривень, інвалідів ІІІ групи - 760 гривень.

Згідно п. 3 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи":

для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році:

- по І групі інвалідності - 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

- по ІІ групі інвалідності - 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

- ІІІ групі інвалідності - 180 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із Законом України "Про державний бюджет України" і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами. Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1,2,3,4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вмще 85 % заробітку. Вищевказана стаття не застосовується при розрахунку пенсії позивача, так як вона отримує пенсію відповідно до ст. 49 Закону України "Про стратус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 15.03.2011 р. Просить суд залишити позовну заяву без задоволення.

Вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши положення чинного законодавства України, суд приходить до такого.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року ОСОБА_1 віднесена до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом ІІІ групи, що підтверджується копією посвідчення серії А № 083902 від 04.06.1999 р. та копією посвідчення серії АВ № 020355 від 16.01.2003 р. (а. с. № 11, 16). З 15 березня 2011 року позивача за її особистою заявою переведено з пенсії за віком на пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України № 796-ХІІ від 28 лютого 1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

За ч. 4 ст. 54 цього Закону (в редакції до 28 грудня 2007 року) в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можіть бути нижчими, зокрема по ІІІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст. 50 даного Закону (в редакції до 28 грудня 2007 року) особам, віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Виплата додаткової пенсії, відповідно до статті 53 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

24 травня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про надання інформації стосовно критеріїв нарахування їй пенсії, сум та дат нарахувань (а. с. № 20), на що отримала відповідь з роз'ясненням, що Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. № 107-VI внесено зміни до ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1986 році: по ІІІ групі інвалідності - 180 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зазначеним Законом внесено також зміни до ст. 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи":особам віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам ІІІ групи - 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зазначені зміни визнані неконституційними, однак рішення про відновлення дії Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції чинній до внесення змін Верховною Радою України не приймалося. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 р. "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" установлено, починаючи з 1 липня 2008 року доплату у разі, коли розмір пенсії (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, сум індексацій та інших доплат, встановлених законодавством) не досягає: у інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою відповідно до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи": по ІІІ групі інвалідності, ліквідатор 1986 року ЧАЕС - 980 гривень. Відповідно до даного листа Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївській області пенсія ОСОБА_1 складає: з 15.03.2011 р. : основний розмір пенсії - 980 гривень, додаткова пенсія інвалідам ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи - 112,50 гривень; з 01.05.2011 р. після наданння 24.05.2011 р. трудової книжки з відміткою про звільнення з 21.04.2011 р. пенсія перерахована і становить: основний розмір пенсії - 1 058,06 гривень, підвищення 20 % росту заробітної плати - 12,09 гривень, додаткова пенсія інвалідам ІІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи - 114,60 гривень. (а. с. № 23).

14 червня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку її пенсії відповідно до вимог ст. 50, ч. 4 ст. 54-56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(а. с. № 21), але перерахунок відповідачем здійснений не був.

Вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно із ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до ст. 2 ч.1 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

У рішенні Конституційного Суду України № 26-рп/2008 від 27.11.2008 р зазначено, що зi змiсту ч. 2 ст. 95 Конституцiї України, якою встановлюється, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-якi видатки держави на загальносуспiльнi потреби, розмiр i цiльове спрямування цих видаткiв, випливає, що вони не можуть визначатися iншими нормативно-правовими актами. Самі ж загальносуспільні потреби, до яких належить і забезпечення права на соціальний захист громадян України, проголошений у статтi 46 Конституцiї України, передбачаються у державних програмах, законах, інших нормативно-правових актах. Визначення вiдповiдних бюджетних видаткiв у Законi про Державний бюджет України не може призводити до обмеження загальносуспiльних потреб, порушення прав людини i громадянина, встановлених Конституцiєю України, зокрема щодо забезпечення рiвня життя для осiб, якi отримують пенсiї, iншi види соцiальних виплат та допомоги, що є основним джерелом iснування, не нижчого вiд прожиткового мiнiмуму, визначеного законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції до 28.12.2007 р.) у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Статтею 21 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено у розмірі: з 01 січня -750 грн., з 01 квітня - 764 грн., з 01 жовтня - 784 грн., отже розміри належних позивачеві основної пенсії та додаткової, передбачен ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" мали бути відповідним.

Судом же встановлено, що з 15 березня 2011 року належна позивачеві основна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачувалась у розмірі, що не відповідає розміру встановленому ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Посилання відповідача у листі до позивача за вих. № 4468/02 від 03 червня 2011 року на те, що після ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., яким зміни, внесенні Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 р. № 107-VI, до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визнані неконституційними, рішення про відновлення дії Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції чинній до внесення змін Верховною Радою України не приймалося, не можуть бути прийняті судом, оскільки згідно ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідач, виплачуючи позивачу пенсію в розмірі, що не відповідає вимогам ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність діяв неправомірно.

Проте, відповідно до п.7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", який набрав чинності 19 червня 2011 року, в 2011 році норми і положення статті 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

В силу ст. 58 Конституції України закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до пп. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 р. «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» встановлено, що особам постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, які відносяться до 1 категорії і є інвалідами ІІІ групи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у розмірі 15 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Згідно п. 3 цієї ж постанови установлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чонобильською катастрофою, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижче, зокрема для інвалідів ІІІ групи - 980 гривень.

Тобто, розмір додаткової пенсії ОСОБА_1 з 19 червня 2011 року залишається в тому ж розмірі, в якому відповідач сплачував позивачу, тобто 15 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, а розмір основної пенсії не може бути нижче - 980 гривень. В даний час розмір основної пенсії позивача становить 1 058,06 гривень.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, а саме з 15 березня 2011 року по 18 червня 2011 року включно.

В задоволенні позовних вимог щодо визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області та здійснення перерахунку пенсії по день прийняття постанови у справі задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись статтями ст. ст. 8,16, 46, 50, 55, 58 Конституції України, ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та загальних свобод 1950 року, п.7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", Постановою Кабінету Міністрів № 745 від 06.07.2011 р. «Про встановлення деяких розмірів витрат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59. 69-71, 79, 86, 87, 94, 99,104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області про визнання неправомірними дії відповідача, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої суми пенсії, задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_1 державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 49, ст. 50, ч. 4 ст. 54 та ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із встановленого мінімального розміру пенсії на рівні шести мінімальних пенсій за віком для державної пенсії по інвалідності та 50 % мінімальної пенсії за віком для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 15 березня 2011 року по 18 червня 2011 року включно.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 державну пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи із встановленого мінімального розміру пенсії на рівні шести мінімальних пенсій за віком для державної пенсії по інвалідності та 50 % мінімальної пенсії за віком для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 15 березня 2011 року по 18 червня 2011 року включно, з урахуванням фактично виплачених коштів.

В задоволенні позовних вимог щодо визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнськ Миколаївської області та здійснення перерахунку пенсії по день прийняття постанови у справі відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Южноукраїнського міського суду ОСОБА_2