Постанова від 29.08.2011 по справі 2а-1220/2011

Справа № 2а-1220/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 серпня 2011 року Суддя Южноукраїнського міського суду Миколаївської області Савін О. І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, зобов'язання його вчинити перерахунок пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

03 серпня 2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області, в якому просить поновити пропущений строк звернення до суду, визнати дії протиправними та зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату пенсії відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком з урахуванням проведених виплат, починаючи з 01 січня 2009 року до прийняття рішення судом.

Свої вимоги мотивує тим, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції 2 категорії. Але їй додаткова пенсія виплачується у значно меншому розмірі, а саме у розмірі 15% від мінімальної пенсії за віком. Тоді як, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796 від 28 лютого 1991 року вона має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Вважає, що такі дії відповідача є протизаконними та такими, що суперечать Конституції та Законам України. Просить суд задовольнити позов.

Заперечення управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області на позовну заяву надійшли до суду 23 серпня 2011 року. В запереченні відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що згідно ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам віднесеним до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Проте мінімальні розміри пенсій та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, встановлено постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, якою установлено, що інвалідам 3 групи щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю виплачується у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність критерії виплати даних цільових виплат. У зв'язку з цим вважають, що діяли відповідно до вимог законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заперечення відповідача, проаналізувавши положення чинного законодавства суд вважає, що наявних в справі доказів достатньо для розгляду справи в порядку скороченого провадження та приходить до такого.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року (далі по тексту Закон), ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії осіб, що підтверджується посвідченням серії А №113441 /а.с. 6/.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України від 28 лютого 1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Законом України від 28 грудня 2007 року "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" стаття 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено в новій редакції.

Рішенням Конституційного Суду України № 10 рп/2008 від 22 травня 2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", що стосуються виплат, встановлених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) та втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ст. 51 цього Закону (в редакції до 28 грудня 2007 року) особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.

Виплата додаткової пенсії, відповідно до статті 53 зазначеного Закону, здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

В запереченнях відповідач вказує, що мінімальні розміри пенсій та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, було встановлено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" №530 від 28 травня 2008 року, яка приймалася з метою збереження рівня соціального захисту окремих категорій громадян, якою установлено, що особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Зазначена постанова чинна та підлягає виконанню відповідно до Конституції України.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі статтею 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до ст.2 ч.1 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

У рішенні Конституційного Суду України № 26-рп/2008 від 27.11.2008 р зазначено, що зi змiсту частини другої статті 95 Конституцiї України, якою встановлюється, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-якi видатки держави на загальносуспiльнi потреби, розмiр i цiльове спрямування цих видаткiв, випливає, що вони не можуть визначатися iншими нормативно-правовими актами. Самі ж загальносуспільні потреби, до яких належить і забезпечення права на соціальний захист громадян України, проголошений у статтi 46 Конституцiї України, передбачаються у державних програмах, законах, інших нормативно-правових актах. Визначення вiдповiдних бюджетних видаткiв у Законi про Державний бюджет України не може призводити до обмеження загальносуспiльних потреб, порушення прав людини i громадянина, встановлених Конституцiєю України, зокрема щодо забезпечення рiвня життя для осiб, якi отримують пенсiї, iншi види соцiальних виплат та допомоги, що є основним джерелом iснування, не нижчого вiд прожиткового мiнiмуму, визначеного законом.

Статтею 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" встановленои у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року. А з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність - 573 гривні.

Відповідно до ст. 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 жовтня встановлено у розмірі 498 гривень. Таким чином розмір належного позивачеві підвищення, передбаченого ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протягом 2009 року мав складати: з 1 січня - 149,40 грн.; з 01 грудня - 171,90 грн.

Статтею 52 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено у розмірі: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня - 706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня - 734 грн., отже розмір належного позивачеві підвищення, передбаченого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" мав складати: з 1 січня - 208 грн. 50 коп.; з 1 квітня - 211 грн. 80 коп.; з 1 липня - 215 грн. 70 коп.; з 01 жовтня - 216 грн. 90 коп., з 01 грудня - 220 грн. 20 коп.

Статтею 21 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 750 грн., з 1 квітня - 764 грн., з 1 жовтня - 784 грн., з 1 грудня - 800 грн., отже розмір належного позивачеві підвищення, передбаченого ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" мав складати: з 1 січня - 225,00 грн.; з 1 квітня - 229,20 грн.; з 01 жовтня - 235,20 грн.; з 01 грудня - 240,00 грн.

Судом же встановлено, що належне позивачеві додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачувалось у розмірі, що не відповідає розміру встановленому ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таким чином в період дії зазначеної норми в порушення принципу пріоритетності законів, як нормативних актів вищої юридичної сили, над підзаконними актами, якими є постанови Кабінету Міністрів України, відповідач нараховував та виплачував позивачеві додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не у розмірі, встановленому ст. 51 Закону №796 (в редакції до 28 грудня 2007 року), а у розмірі, встановленому підзаконним актом - постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року, яка суттєву звужує право позивача щодо розміру додаткової пенсії.

Отже в силу ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції до 28 грудня 2007 року), виплачена позивачеві додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, підлягає перерахуванню та виплаті виходячи з розміру 30 % мінімальної пенсії за віком, визначених на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом на відповідний період.

Відповідач, заперечуючи проти позову, не надав належних доказів та не довів суду правомірність невиплати позивачу щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача підлягають задоволенню за період з 01 січня 2009 року по 03 серпня 2011 року включно, при цьому кінцевий термін перерахунку - це дата звернення позивача до суду, що відповідає заявленим позовним вимогам.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження виконуються негайно.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області щодо відмови перерахувати ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачену ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 січня 2009 року по 03 серпня 2011 року вкючно.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Южноукраїнську Миколаївської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період 01 січня 2009 року по 03 серпня 2011 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

В силу ч. 1 ст. 256 КАС України допустити негайне виконання постанови суду, в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд протягом 10 (десяти) днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Южноукраїнського міського суду ОСОБА_2