Постанова від 17.06.2015 по справі 379/420/15-а

Справа № 379/420/15-а

2-а/379/58/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.06.2015 року м.Тараща

Суддя Таращанського районного суду Київської області Зінкін В.І., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання дій неправомірними,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку її пенсії державного службовця відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в призначеному їй розмірі 90 % заробітної плати та зобов'язати управління, починаючи з 03.11.2014 року здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» в призначеному розмірі 90 % заробітної плати з урахуванням сум, зазначених у постанові Таращанського районного суду Київської області від 23.12.2014 року.

В обґрунтування свого позову зазначила, що відповідно до постанови Таращанського районного суду Київської області від 23.12.2014 року її вимоги задоволено, дії відповідача визнано неправомірними та зобов'язано провести перерахунок пенсії їй, як державному службовцю, з 03.11.2014 року, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії: матеріальну допомогу та індексацію. Постанова підлягала негайному виконанню та їй було видано виконавчий лист. Однак, після звернення позивача до відповідача з відповідною постановою, її було відмовлено у перерахунку пенсії.

У своїй відповіді № 1204/03 від 16.02.2015 року відповідач зазначає, що при виконанні постанови суду, буде застосовано відсоток від заробітної плати в розмірі 70 % відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року, що набрав чинності з 01.05.2014 року.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належно, проте надав до суду заперечення в якому зазначив, що позов вважає не обґрунтованим та просить відмовити у його задоволенні.

Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.

Суд встановив, що відповідно до протоколу № 6128 від 24.09.2009 року позивачу виплачувалася пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % від заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до постанови Таращанського районного суду Київської області №379/2668/14-а від 23.12.2014 року позовні вимоги позивача було задоволено, визнано відмову УПФУ у Таращанському районі Київської області ОСОБА_1 в перерахунку пенсії без врахування матеріальної допомоги та індексації неправомірною; зобов'язано УПФУ у Таращанському районі Київської області провести перерахунок пенсії державному службовцю ОСОБА_1 з 03.11.2014 року, включивши в розрахунок заробітку для обчислення пенсії: матеріальну допомогу в сумі 4627,19 грн. та індексацію в сумі 1617,86 грн.

Після чого позивач звернулася до відповідача з відповідною постановою, її було відмовлено у перерахунку пенсії.

Постанова суду першої інстанції ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.01.2015 року залишена без змін.

На підставі постанови суду від 23.12.2014 року позивачу було виданий виконавчий лист, який вона пред'явила для примусового виконання.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до розпорядження № 129480 від 15.06.2015 року з 03.11.2014 року відповідач провів перерахунок пенсії в розмірі 70% від суми заробітної плати.

Питання розміру пенсії у відсотках не було предметом судового розгляду справи №379/2668/14-а.

Проте, відповідач при перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови суду від 23.12.2014 року, порушив право позивача, зменшивши відсоток від заробітної плати з 90 % до 70 %, внаслідок чого зменшився і розмір її пенсії. Дане підтверджується протоколом № 6128 від 24.09.2009 року та розпорядженням № 129480 від 15.06.2015 року.

У своїй відповіді № 1204/03 від 16.02.2015 року відповідач зазначає, що при виконанні постанови суду, буде застосовано відсоток від заробітної плати в розмірі 70 % відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року, що набрав чинності з 01.05.2014 року.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

В зв'язку з тим, що стаж державної служби позивача в момент виходу на пенсію становив 27 років 02 місяці 15 днів, її було призначено пенсію державного службовця в розмірі 90 відсотків заробітної плати.

Також відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року внесено зміни в Закон України «Про державну службу» та у статті 37 у частині першій цифри «80» замінено цифрами «70».

Отже, зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, що призвело до застосуванння нового положення до правовідносин, які виникли задовго до набрання ними чинності.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також статтею 58 Конституції України передбачено, що Закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Тому дії відповідача щодо зменшення розміру пенсії є безпідставними, оскільки не визначені законодавством і не ґрунтуються на зобов'язаннях, покладених на відповідача постановою суду від 23.12.2014 року.

Оскільки на день виходу на пенсію умови і порядок призначення, виплати та перерахунку пенсії державного службовця були визначені статтею 37 Закону (у відповідній редакції) тому вимоги позивача, щодо належного розрахунку пенсії, виходячи із 90% заробітної плати, є законними та обґрунтованими.

Отже, позивач має законне право на одержання пенсії державного службовця у розмірі 90% з дати призначення пенсії і без обмеження її граничного розміру, незалежно від змін, що вносились до статті 37 Закону України «Про державну службу», оскільки вони стосуються виключно новопризначених пенсій. Дія Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року, яким внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу», не має сили зворотної дії.

Суд приходить до висновку, що відповідач з 03.11.2014 року незаконно здійснив перерахунок пенсії позивачу, виходячи із 70 % заробітної плати, а не із 90 % заробітної плати в яку включені згідно вищезазначеної постанови суду також суми сплачені позивачу в виді матеріальної допомоги та індексації, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з врахуванням суми, яка вже фактично була нарахована та сплачена позивачу, а тому повинен відновити виплату пенсії у розмірі 90% від заробітної плати державного службовця.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд, керуючись ст. 94 КАС України, Законом України «Про судовий збір», дійшов висновку, що судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 73,08 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись статтями 3, 6, 9, 14, 17, 87, 94, 99, 158-163, 167, 183-2, 185, 186, 254-256 КАС України, статтями 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», Законом України «Про судовий збір»,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в призначеноу розмірі 90% від заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в призначеному розмірі 90 % від заробітної плати державного службовця, з урахуванням сум, зазначених у постанові Таращанського районного суду Київської області від 23.12.2015 року, починаючи з 03.11.2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 73,08 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

ГоловуючийОСОБА_2