про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
Справа № 2а-344/10/1770
01 лютого 2010 року м. Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Махаринець Д. Є., розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1 < Список > < в особі > третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача< 3-тя особа >
доПрокуратура Рівненської області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача < 3-тя особа >
про визнання протиправною бездіяльність прокуратури,
До ОСОБА_2 окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Прокуратури Рівненської області про визнання протиправною бездіяльності прокуратури Рівненської області щодо розгляду його заяви від 15 травня 2008 року про порушення кримінальної справи відносно працівників міліції помічника о/у ОПС КР УМВС України в Рівненській області прапорщика міліції ОСОБА_3, помічника о/у ОПС КР УМВС України в Рівненській області прапорщика міліції ОСОБА_4, Дільничного інспектора міліції Млинівського РВ УМВС України в Рівненській області старшого лейтенанта міліції ОСОБА_5
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що у відкритті провадження у адміністративній справі слід відмовити.
Суд виходив із такого.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень дій чи бездіяльності Конституцією чи Законами України встановлений інший порядок судового провадження.
Позивач в позовній заяві висуває вимоги про проведення дій, які можуть бути вчинені виключно в порядку передбаченому Кримінально -процесуальним кодексом України.
Органами прокуратури розглядалась заява ОСОБА_1 від 15.05.2008 року, за наслідками розгляду в порядку ст.ст. 97-100 КПК неодноразово приймались і в подальшому скасовувались рішення про відмову в порушенні кримінальної справи за відсутністю складу злочину.
Крім того винесені постанови про відмову в порушенні кримінальної справи двічі розглядались і скасовувались Рівненський міським судом відповідно до положень ст. 236-2 КПК України ( постанови Рівненського міського суду від 18.02.2009 р в справі № 4-87/09 та від 27.11.2009 року в справі 4-2239/09).
Зі змісту позовної заяви вбачається, що на думку позивача бездіяльність прокуратури Рівненської області при розгляді його заяви від 15.05.2008 року полягала у винесенні необґрунтованих постанов про відмову в порушенні кримінальної справи, не витребуванні доказів.
Враховуючи, що наведені в заяві від 15.05.2008 року факти протиправних дій працівників міліції підпадають під ознаки діянь передбачених Кримінальним Кодексом України, а тому законність (незаконність) цих дій має встановлюватись компетентними прокурорсько - слідчими органами в порядку кримінального судочинства.
Відповідно до статті 991 КПК України постанову слідчого і органу дізнання про відмову в порушенні кримінальної справи може бути оскаржено відповідному прокуророві, а якщо таку постанову винесено прокурором - вищестоящому прокуророві. Скарга подається особою, інтересів якої вона стосується, або її представником протягом семи днів з дня одержання копії постанови. Постанову прокурора, слідчого і органу дізнання про відмову в порушенні кримінальної справи може бути оскаржено особою, інтересів якої вона стосується, або її представником до суду в порядку, передбаченому статтею 2361 цього Кодексу.
Згдіно статті 227 КПК України, здійснюючи нагляд за виконанням законів органами дізнання і досудового слідства, прокурор у межах своєї компетенції: 1) вимагає від органів дізнання і досудового слідства для перевірки кримінальні справи, документи, матеріали та інші відомості про вчинені злочини, хід дізнання, досудового слідства і встановлення осіб, які вчинили злочини; перевіряє не менш як один раз на місяць виконання вимог закону про приймання, реєстрацію і вирішення заяв та повідомлень про вчинені або ті, що готуються, злочини; 2) скасовує незаконні і необгрунтовані постанови слідчих та осіб, які провадять дізнання.
Згідно статті 236 КПК України дії прокурора можуть бути оскаржені до суду.
У випадку виявлення судом порушень прав громадян та інших порушень закону, допущених при провадженні дізнання, досудового слідства при розгляді судом скарги на постанову про відмову в порушенні кримінальної справи чи скарги на дії ( бездіяльність) прокурора суд вправі постановити окрему ухвалу (постанову) на підставі ст. 23-2 КПК України. Не пізніш як у місячний строк по окремій ухвалі (постанові) має бути вжито необхідних заходів і про результати повідомлено суд, що виніс окрему ухвалу (постанову).
Таким чином, кримінально-процесуальним законодавством чітко визначено порядок оскарження процесуальних рішень прийнятих за наслідком розгляду заяв, повідомлень про вчинені злочину органами дізнання, слідства та прокуратури а також дій ( бездіяльності ), прокурора по перевірці законності провадження в цих категоріях справ.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 17 Закону України, компетенція адміністративних справ не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
З огляду на вищевикладене, дану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, спір не підсудний ОСОБА_2 окружному адміністративному суду.
У відкритті провадження у даній адміністративній справі слід відмовити з підстав, передбачених пунктом 1 частини 1 статті 109 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 17, 109, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом до Прокуратура Рівненської області про визнання протиправною бездіяльність прокуратури. Рівненської області.
2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу невідкладно.
3. Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який постановив ухвалу. Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. < Текст >
Суддя Махаринець Д. Є.