Постанова від 25.08.2011 по справі 2а/0470/8211/11

25.08.2011

< копія >

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2011 р. Справа № 2а/0470/8211/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 < Текст >

при секретаріОСОБА_2

за участю:

позивача представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_6 до Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_3, ОСОБА_6 звернулись до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до управління Держкомзему у м. Дніпропетровську, в якому просять:

- визнати незаконними дії Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську щодо зобов'язання ОСОБА_3 та ОСОБА_6 надати наступні документи для отримання Державного акту про право спільної часткової власності на земельну ділянку площею 0,0460 га за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Манкевича буд.15, а саме: копію акту приймання-передавання межових знаків на зберігання; копію акту перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності; копію документа, на підставі якого набуто право на землю; докази розміщення відповідного повідомлення в місцевих друкованих засобах масової інформації; матеріали нової технічної документації із землеустрою;

- зобов'язати Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську оформити на ім'я ОСОБА_3 та ОСОБА_6 Державні акти про право спільної часткової власності на земельну ділянку площею 0,0460 га за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Манкевича буд. 15 без надання додаткових документів;

- зобов'язати Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську видати ОСОБА_3 та ОСОБА_6 Державні акти про право спільної часткової власності на земельну ділянку площею 0,0460 га за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Манкевича буд. 15 оформлені на їх імена.

Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на п. п. 1,7, 8 Положення про Державний комітет України по земельних ресурсах, п. п. 1.1, 1.12, 1.14, 1.15, 1.19, 2.14, 4.2. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, п. п. 1.3, 1.6, 4.7, 4.8, 4.9, 4.10, 4.11, 4.19, 5.1, 5.2 Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою порушенням відповідачем вимог чинного законодавства при відмові у видачі державних актів на право спільної часткової власності на земельну ділянку площею 0,0460 га за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Манкевича, 15

При цьому позивачі зазначають, що 23.11.2000 року виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради прийняв рішення № 3040, яким ОСОБА_7 та позивачам було передано у спільну часткову власність земельну ділянку площею 0,0460 га за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Манкевича, 15. У 2011 році позивачі звернулися до відповідача за отриманням державних актів на право спільної часткової власності на вказану земельну ділянку, але їм у видачі актів було відмовлено з тих підстав, що їх було втрачено під час пожежі у приміщенні Держкомзему у 2008 році та запропоновано здійснити дії як землевласникам, які втратили державні акти.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.07.2011 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 10.08.2011 року. У судовому засіданні, відкритому 10.08.2011 року, розгляд справи відкладався у зв'язку із неявкою представника відповідача.

Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу "Камертон".

У судове засідання з'явилися позивачі та представник позивачів.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

Позивачі та представник позивачів у судовому засіданні позов підтримали, просили суд задовольнити його з підстав викладених у позовній заяві.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

У відповідності з п. 1, п. 7 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженому Постановою КМ України від 19.03.2008 року № 224, Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи і затверджує положення про них.

Згідно п. п. 4, 11 Положення про управління (відділ) Держкомзему в місті (обласного та районного значення), затвердженому наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 17 червня 2008 р. N 123, управління (відділ) відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: організовує видачу і збереження бланків державних актів на право власності на земельну ділянку та державних актів на право постійного користування земельною ділянкою; організовує в установленому порядку виконання землевпорядних робіт і проведення державної інвентаризації земель. Управління (відділ) є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Указом Президента України від 08.04.2011 року № 445/2011 «Про Державне агентство земельних ресурсів України»затверджено Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, установлено, що Державне агентство земельних ресурсів України є правонаступником Державного комітету України із земельних ресурсів та зобов'язано Кабінет Міністрів України привести у двомісячний строк свої акти у відповідність із цим Указом.

При цьому у п. 1., п. 7 вказаного Указу Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.

Проте, станом на час розгляду справи, Кабінетом Міністрів України акти, що регулюють діяльність Державного комітету України із земельних ресурсів та його територіальні органи, у відповідність з Указом президента України від 08.04.2011 року № 445/2011 не приведені.

Зокрема, не затверджені положення про територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів України, а територіальні органи Держкомзему в свою чергу не припинені як юридичні особи та Положення про них, в яких встановлені, зокрема, повноваження щодо організації видачі і збереження бланків державних актів на право власності на земельну ділянку та державних актів на право постійного користування земельною ділянкою не скасовані.

Статтею 3 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Отже, управління Держкомзему у м. Дніпропетровську при реалізації ним прав, передбачених законодавством, є суб'єктом владних повноважень.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Судом встановлено, що виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради було прийнято рішення від 23.11.2000 року № 3040, яким ОСОБА_6, ОСОБА_3 та ОСОБА_7 було передано у спільну часткову власність земельну ділянку (код 63648013) загальною площею 0,0460 га (а.с. 6-7).

Як вбачається з листа Дніпропетровської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру»№ Ц/1534-9 від 07.02.2011 року (а.с. 10), земельна ділянка, яка розташована за адресою АНД район, вул. Манкевича, 15 (площа 0,0460 га) зареєстрована в приватній загальнодольовій власності:

- (56% - 0,0260 га) за громадянкою ОСОБА_7 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю № 037125 від 14.09.2001 р.;

- (21% - 0,0100 га) за громадянкою ОСОБА_6 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю № 037126 від 14.09.2001 р.;

- (21% - 0,0100 га) за громадянином ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю № 037127 від 14.09.2001 р.

ОСОБА_7 отримала Державний акт на право приватної власності на землю № 037125 від 14.09.2001 р., у відповідності з яким їй передано у спільну часткову власність земельну ділянку площею 0,0460 га, розташовану на території АНД району м. Дніпропетровська, вул. Манкевича, б. 15 (а.с. 9).

У березні 2011 року ОСОБА_3 та ОСОБА_8 звернулися до Управління Держкомзему м. Дніпропетровська з заявою про видачу їм Державних актів на право спільної часткової власності на земельну ділянку за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Манкевича, 15.

Листом від 07.04.2011 року № І/3012/6/8 відповідач повідомив позивачів, що повідомити дату отримання ними державних актів на право власності на земельну ділянку, розташовану за адресою:м. Дніпропетровськ, вул. Манкевича, 15 Управлінням не вбачається можливим.

Як вбачається із змісту вказаного листа, фактично відмовляючи у видачі позивачам актів на право власності на земельну ділянку, відповідач обґрунтував відмову посиланням на п. 4.7. та 4.8. Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою", затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22.06.2009 року № 325, в яких зазначено, що при втраті (пошкодженні) державного акта землевласнику (землекористувачу) видається новий державний акт. Для отримання нового державного акта землевласнику (землекористувачу) необхідно письмово звернутися до відповідного територіального органу Держкомзему. У заяві (клопотанні) зазначається: де, коли і за яких обставин втрачено (пошкоджено) державний акт. До заяви (клопотання) додаються: копія акта приймання-передавання межових знаків на зберігання; копія акта перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності; копія документа, на підставі якого набуто право на землю. При втраті державного акта землевласник (землекористувач) розміщує відповідне повідомлення в місцевих друкованих засобах масової інформації. Якщо протягом місяця з дня публікації ніяких повідомлень щодо втраченого державного акта не надійшло, землевласнику (землекористувачу) видається новий державний акт.

Як вбачається із змісту наведених правових норм, вони регулюють правовідносини, що виникають при втраті (пошкодженні) державного акту, що був виданий землевласнику (землекористувачу).

Проте, доказів отримання позивачами державних актів на право спільної часткової власності на земельну ділянку площею 0,0460 га, розташовану на території АНД району м. Дніпропетровська, вул. Манкевича, б. 15, відповідачем не надано.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів правомірності відмови позивачам у видачі актів на право спільної часткової власності на земельну ділянку площею 0,0460 га, розташовану на території АНД району м. Дніпропетровська, вул. Манкевича, б. 15.

За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати незаконними дії Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську щодо зобов'язання ОСОБА_3 та ОСОБА_6 надати наступні документи для отримання Державного акту про право спільної часткової власності на земельну ділянку площею 0,0460 га за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Манкевича буд.15:

- копію акту приймання-передавання межових знаків на зберігання;

- копію акту перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності;

- копію документа, на підставі якого набуто право на землю;

- докази розміщення відповідного повідомлення в місцевих друкованих засобах масової інформації;

- матеріали нової технічної документації із землеустрою.

Зобов'язати Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську оформити на ім'я ОСОБА_3 та ОСОБА_6 Державні акти про право спільної часткової власності на земельну ділянку площею 0,0460 га за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Манкевича буд. 15 без надання додаткових документів.

Зобов'язати Управління Держкомзему у м. Дніпропетровську видати ОСОБА_3 та ОСОБА_6 Державні акти про право спільної часткової власності на земельну ділянку площею 0,0460 га за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Манкевича буд. 15 оформлені на їх імена.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -25.08.2011 р.

Суддя < (підпис) > < Текст > < Список > < Список > < Список >ОСОБА_1 < Текст > < ПІБ Судді > < ПІБ Судді >