Постанова від 02.02.2011 по справі 11232/09/1570

Справа № 11232/09/1570

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2011 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Катаєвої Е.В., суддів Корой С.М., Федусика А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської міської територіальної виборчої комісії, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2009 року до суду звернувся ОСОБА_1 до Одеської міської територіальної виборчої комісії (далі Одеська МТВК), у якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову Одеської міської територіальної виборчої комісії №485 від 06.07.2009 року «Про визнання обраним депутатом Одеської міської ради V скликання ОСОБА_2Д.», зобов'язати Одеську міську виборчу комісію поновити реєстрацію ОСОБА_1 депутатом Одеської міської ради V скликання, зобов'язати Одеську міську територіальну виборчу комісію скасувати реєстрацію ОСОБА_2 депутатом Одеської міської ради V скликання.

Позивач зазначив, що він 26.03.2006 року як кандидат у депутати Одеської міської ради брав участь у виборах від Виборчого блоку Одеській міських організацій політичних партій „ОСОБА_3 ГУРВІЦА „НАША Україна”, якій був утворений 19 грудня 2005 року згідно з Угодою про утворення Виборчого блоку Одеській міських організацій політичних партій „ОСОБА_3 ГУРВІЦА „НАША Україна”: Політична партія „Народний Союз Наша Україна”, Партія Християнсько-Демократичний Союз, Українська республіканська партія „Собор” для участі у виборах до Одеської міської ради 26.03.2006 року. За результатами проведених виборів постановою Одеської МВТК №462 від 04.04.2006 року його ОСОБА_1 було зареєстровано депутатом Одеської міської ради V скликання та видано посвідчення депутата Одеської міської ради V скликання.

Одеська МТВК 06.07.2009 року прийняла постанову №485, відповідно до якої було скасовано постанову №462 від 04.04.2006 року в частині реєстрації його -ОСОБА_1 депутатом Одеської міської V скликання, визнано обраним депутатом від Виборчого блоку ОСОБА_2 та зареєстровано його депутатом Одеської міської ради.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що при прийнятті оскаржуємого рішення відповідач порушив вимоги законодавства щодо процедури прийняття рішення, чим було порушено його права. Крім того, передбачених в Законі України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(в редакції діючій на час виникнення спірних відносин) підстав для дострокового припинення його повноважень не існувало.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Cудом встановлено, 19 грудня 2005 року укладено Угоду про утворення Виборчого блоку Одеській міських організацій політичних партій „ОСОБА_3 ГУРВІЦА „НАША Україна”: Політична партія „Народний Союз Наша Україна”, Партія Християнсько-Демократичний Союз, Українська республіканська партія „Собор” для участі у виборах до Одеської міської ради на виборах депутатів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 26.03.2006 року (т.1 а.с.72-78).

За результатами проведених виборів постановою Одеської МВТК №462 від 04.04.2006 року ОСОБА_1 було зареєстровано депутатом Одеської міської ради V скликання (т.1 а.с.48-57).

06.07.2009 року Виборчим блоком прийнято рішення №5/09, відповідно до якого вирішено відкликати та достроково припинити повноваження депутата Одеської міської ради ОСОБА_1 за не входження його до складу депутатської фракції «ОСОБА_3 ОСОБА_4 «Наша Одеса», за виборчим списком якого він був обраний депутатом Одеської міської ради; направити Одеській МВТК рішення про дострокове припинення повноважень депутата Одеської міської ради ОСОБА_1 (т.1 а.с.34-35).

06.07.2009 року Одеською МТВК прийнята постанова №485 «При визнання обраним депутатом Одеської міської ради V скликання ОСОБА_2Д.» Згідно зазначеної постанови Одеська ТМВК постановила скасувати постанову від 04.04.2006 року №462 Одеської міської територіальної виборчої комісії в частині реєстрації ОСОБА_1 депутатом Одеської міської ради V скликання; визнано обраним депутатом Одеської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі, межі якого збігаються з межами вказаної ради, ОСОБА_2, члена «Народного Союзу Наша Україна», включеного до виборчого списку «ОСОБА_3 ОСОБА_4» «Наша Україна»під №39; зареєструвати депутата Одеського міської ради, обраного на чергових виборах 26.03.2006 року ОСОБА_2 та видати посвідчення депутата Одеської міської ради встановленого зразка (т.1 а.с.104-105).

Правовідносини, які виникли між сторонами регулюються Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»(далі Закон України про вибори), Законом України «Про статус депутатів місцевих рад»в редакціях діючих на час виникнення спірних відносин.

Повноваження територіальної виборчої комісії щодо заміщення депутата, повноваження якого достроково припинені за рішенням політичної партії (виборчого блоку) визначені частиною 2 статті 78 Закон України про вибори, згідно з якою у разі дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради за рішенням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій), за виборчим списком відповідної місцевої організації якої він був обраний депутатом місцевої ради, відповідна територіальна виборча комісія в термінову порядку, але не пізніше трьох днів від дня одержання рішення вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій) про дострокове припинення повноважень депутата місцевої ради, визнає обраним, реєструє наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку відповідної організації політичної партії (виборчого блоку політичних партій) та видає тимчасове посвідчення депутата відповідної ради.

Суд вважає, що при прийнятті постанови №485 від 06.07.2009 року «При визнання обраним депутатом Одеської міської ради V скликання ОСОБА_2Д.»відповідач - Одеська МТВК діяла не у повної відповідності до вимог законодавства, чим порушила конституційний принцип діяльності суб'єкта владних повноважень -прийняття рішень на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому суд виходить з наступного.

Згідно приписів ч.2 ст.78 Закону України про вибори відповідач отримавши рішення Виборчого блоку №5/09 від 06.07.2009 року, відповідно до якого вирішено відкликати та достроково припинити повноваження депутата Одеської міської ради ОСОБА_1, повинен був не пізніше трьох днів від дня одержання цього рішення визнати обраним, зареєструвати наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку Виборчого блоку та видати йому тимчасове посвідчення депутата міської ради. Приписи ч.2 ст.78 Одеською МТВК реалізовані прийняттям п.2-4 постанови №485 від 06.07.2009 року, за виключенням зазначення того, що ОСОБА_2Д необхідно видати не тимчасове посвідчення, а посвідчення депутата Одеської міської ради. Проте прийняття п.1 цієї постанови, якою скасована постанова від 04.04.2006 року №462 Одеської міської територіальної виборчої комісії в частині реєстрації ОСОБА_1 депутатом Одеської міської ради V скликання, на думку суду, не відповідає як приписам ч.2 ст.78 Закону України про вибори щодо повноважень територіальної виборчої комісії, так і суттєво порушує права позивача, який з 04.04.2006 року по 06.07.2009 року виконував відповідно до законодавства повноваження депутата Одеської міської ради.

Статтею 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»визначено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України про вибори. Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради.

Згідно положень Закону України про вибори повноваження депутата підтверджуються його реєстрацією та отриманням депутатського мандату. Статтею 7 Закону встановлено, що особа, обрана депутатом для її реєстрації зобов'язана подати до ТВК не пізніш як на двадцятий день з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів документ про її звільнення з роботи (посади) несумісної з депутатським мандатом. У разі невиконання цих вимог без поважних причин особою, обраною депутатом у багатомандатному окрузі, у визначені строки, територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання її такої, яка відмовилася від депутатського мандату, та визнає обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати у виборчому списку відповідної місцевої організації партії (блоку).

Законом України «Про статус депутатів місцевих рад»визначені права, обов'язки депутата та гарантії його депутатської діяльності, у тому числі обов'язок брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень.

Оскільки з часу реєстрації та отримання депутатського мандату депутат виконує свої повноваження, законодавство не передбачає підстав для скасування реєстрації особи депутатом, а передбачає лише підстави для припинення його повноважень, що означає -всі дії, які виконував депутат відповідно до його повноважень, у тому числі участь в прийнятті рішень радою, іі органів, є законними та обґрунтованими, якщо інше не буде встановлено у визначеному законодавством порядку. Суд вважає, що скасування ТВК реєстрації особи депутатом означає фактично визнання його діяльності як депутата неправомірною, що не відповідає вимогам законодавства.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача в частині скасування п.1 постанови Одеської МТВК №485 від 06.07.2009 року , яким скасовано постанову від 04.04.2006 року №462 Одеської МТВК в частині реєстрації його депутатом Одеської міської ради V скликання, є законними та обґрунтованими та підлягають задоволенню, оскільки при прийнятті постанови №485 від 06.07.2009 року в її частині, якою скасувала постанову від 04.04.2006 року №462 Одеської міської територіальної виборчої комісії в частині реєстрації ОСОБА_1 депутатом Одеської міської ради V скликання, Одеська МТВК порушила вимоги закону щодо прийняття рішення на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що передбачений законодавством.

Не відповідає вимогам ч.2 ст. 78 Закону України про вибори рішення Одеської МТВК в постанові №483 від 06.07.2009 року щодо видання ОСОБА_2 не тимчасового посвідчення, а посвідчення депутата Одеської міської ради. Проте суд вважає, що це порушення не може бути підставою для скасування цього рішення. При цьому суд враховує, що в Україні 31.10.2010 року відбулись вибори до місцевих органів влади, у тому числі до Одеської міської ради, та повноваження депутатів міської ради набули інші особи, які були обрані на цих виборах.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню шляхом скасування п.1 постанови відповідача №485 від 06.07.2009 року «Про визнання обраним депутатом Одеської міської ради V скликання ОСОБА_2Д.», яким скасовано постанову від 04.04.2006 року №462 Одеської МТВК в частині реєстрації ОСОБА_1 депутатом Одеської міської ради V скликання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, ч.6 ст.128, 159-164 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської міської територіальної виборчої комісії, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити частково.

Скасувати п.1 постанови Одеської міської територіальної виборчої комісії №485 від 06.07.2009 року «При визнання обраним депутатом Одеської міської ради V скликання ОСОБА_2Д.», яким скасовано постанову від 04.04.2006 року №462 Одеської МТВК в частині реєстрації ОСОБА_1 депутатом Одеської міської ради V скликання.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання постанови у порядку ст.160,167 КАС України.

Головуючий:

Судді:

02 лютого 2011 року