Справа № 815/4325/15
29 липня 2015 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Завальнюк І.В., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Великомихайлівського міжрайонного управління юстиції в Одеській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,
Пред'явлена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України.
Відповідно до ст.6 Кодексу адміністративного судочинства кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
З аналізу вищевикладених правових присів випливає висновок, що належним захистом порушеного права є звернута до суду процесуальна вимога щодо визнання протиправною певної (конкретної) дії або бездіяльності, зобов'язання відповідача вчинити певну (конкретну) дію, яка узгоджується із ч.2 ст.162 КАС України, що відповідає матеріально-правовому інтересу позивача, який остання вважає порушеним та на захист якого звертається до суду.
Як вбачається з адміністративного позову, позивач просить визнати незаконною постанову про відкриття виконавчого провадження № 47572617 від 18.05.2015 р. за виконавчим документом - вимоги УПФ у Великомихайлівському районі Одеської області про сплату боргу № ф-170 від 04.03.2011 р.
Відповідно до п.3 та п.4 ч.1 ст.106 КАС України у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно з ч.2 ст.106 КАС України, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів. У разі необхідності у позовній заяві зазначається клопотання про витребування доказів (п.5 ч.1 ст.106 КАС України).
В порушення приписів вищезазначених норм, позивач не зазначає в чому полягає неправомірність акту індивідуальної дії, посилаючись лише на те, що стягувач - теруправління ПФУ необґрунтовано висуває до позивача вимоги про стягнення боргу в розмірі 418,82 грн. У позові також наявні посилання на судове рішення апеляційного суду, проте копія цього рішення до позову не додана, чим не дотримано вимоги ч.2 ст.106 КАС України
Також позивач не навела документальне та нормативне обґрунтування вимог до відповідача та не надала доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, рівно як і клопотання про їх витребування, як це передбачено п.5 ч.1 с.106, ч.2 ст.106 КАС України. Позов взагалі не містить нормативного обґрунтування вимог.
Крім того, в порушення ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви не додані її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.
Відповідно до ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Позивач просить скасувати постанову від 18.05.2015 р., проте не зазначає дати отримання оскаржуваного рішення із відповідними доказами, що також унеможливлює перевірку дотримання позивачем строку на звернення до адміністративного суду. При цьому зі змісту адміністративного позову неможливо встановити, коли саме виникли спірні правовідносини та коли саме позивач дізналася про порушення своїх прав та інтересів, на захист яких вона звернулася до суду адміністративної юрисдикції.
Крім того, позивачем не дотримано вимоги ч.3 ст.106 КАС України, згідно з якою до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору.
Відповідно до ст.ст. 1, 2, 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат. Платники судового збору - це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду.
Частиною 2 статті 4 названого Закону за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлена ставка - 0,06 розміру мінімальної заробітної плати (на момент подачі даного позову еквівалент 73,08 гривень), тоді як до позову не додано жодного документу про сплату судового зборі, рівно як і доказів про звільнення позивача від його сплати, клопотань про відстрочення сплати судового збору тощо. Натомість позивач просить надати їй реквізити для оплати відповідного збору.
З метою дотримання прав позивача, суд надає реквізити для оплати судового збору за подачу адміністративного позову: Отримувач коштів : УК у м. Одесі/Київський район, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38016923, Банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, Код банку отримувача (МФО) 828011, Рахунок отримувача 31212206784005, Код класифікації доходів бюджету 22030001, Призначення платежу Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд(назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 35118626 (суду, де розглядається справа).
З урахуванням викладеного, позивачу необхідно оформити адміністративний позов відповідно до положень чинного законодавства України та усунути виявлені судом недоліки шляхом подачі до суду оформленого відповідно до ст.106 КАС України адміністративного позову з додатками для відповідача.
На підставі викладеного, враховуючи, що виявлені недоліки перешкоджають суду вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі, керуючись ст. 108 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Великомихайлівського міжрайонного управління юстиції в Одеській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження залишити без руху, надавши строк до 17 серпня 2015 р. для усунення зазначених вище недоліків.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовну заяву повернути позивачеві зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Суддя _____________________ І.В. Завальнюк