Справа № 815/2200/15
24 липня 2015 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Південного наукового центру Національної академії наук України і Міністерства освіти і науки України до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними та скасування припису Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 19.03.2015 року та постанови Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №15 від 31.03.2015 року, -
З позовом до суду звернулось Південний науковий центр Національної академії наук України і Міністерства освіти і науки України до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними та скасування припису Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 19.03.2015 року та постанови Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №15 від 31.03.2015 року.
В судовому засіданні 24.07.2015 року представником позивача були підтримані заявлені позовні вимоги з огляду на те, що перевірка була призначена посадовими особами відповідача без достатніх на то підстав, та фактично не проводилась, що виключає можливість видання ними припису за результатами її проведення та застосування штрафних санкцій за порушення законодавства в сфері містобудівної діяльності. Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що перевірка була призначена на підставі постанови слідчого, а тому не було необхідності отримувати згоду Кабінету Міністрів України на її проведення, вона була фактично проведена, що підтверджується фото таблицями до акту перевірки, з яких вбачається участь у її проведенні керівника позивача та встановлені порушення законодавства не спростовуються представником позивача.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідач Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області, на підставі положень ст.13 Закону України «Про архітектурну діяльність» є спеціально уповноваженим органом державної виконавчої влади та згідно ст.10 цього ж Закону здійснює повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення проектування й будівництва об'єктів житлової та іншої забудови, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
12.01.2015 року начальник СВ Київського РВ ОМУ ГУ МВС України в Одеській області в межах кримінального провадження №4201416001000123 від 12.01.2015 року виніс постанову про призначення проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності під час проведення будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.49-51).
26.02.2015 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією України був виданий наказ №104 (а.с.52-53), яким були призначені до проведення позапланові перевірки з питань дотримання законодавства у сфері містобудівної діяльності під час проведення будівельних робіт, в тому числі на об'єкті за адресою: АДРЕСА_1. Проведення вказаної перевірки було доручено Департаменту архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області.
19.03.2015 року посадовими особами Департаменту була проведена перевірка дотримання законодавства на об'єкті за адресою: АДРЕСА_1 за результатами якої були встановлення порушення ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність», а саме: виконання будівельних робіт, а саме влаштування внутрішніх стінових перегородок, а також внутрішні оздоблювальні роботи, монтаж елементів скляних фасадів на прибудових приміщеннях . Також на вищевказаному об'єкті виконуються будівельні роботи з грубим відхиленням від затверджених проектних рішень, запроектована будівля відповідно до вихідних даних мала бути 12-ти поверхова, а фактично є 14-ти поверховою та впритул до 14-ти поверхового будинку зведено 15-ти поверхову прибудову, що підтверджується актом перевірки від цієї дати (а.с.54-55).
Матеріали перевірки не були підписані посадовими особами позивача, в зв'язку із чим, на їхню адресу листом від 20.03.2015 року №05/1-2889 (а.с.58) були направлені акт перевірки від 19.03.2015 року, протокол про порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності від 19.03.2015 року та припис про усунення порушень виявлених порушень законодавства від 19.03.2015 року (а.с.17-18), які отримані посадовими особами позивача 30.03.2015 року (а.с.57).
За результатами розгляду матеріалів перевірки керівником Департаменту була прийнята постанова №15 від 31.03.2015 року (а.с.13-15), якою до позивача за порушення ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність» на підставі п.8 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності» було притягнуто до адміністративно-господарської відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 54180,00 грн.
Вказана постанова була направлена на адресу позивача листом Департаменту від 01.04.2015 року №05/1-3396 (а.с.59).
Проаналізувавши оскаржувані акти суб'єктів владних повноважень, з огляду на положення ч.3 ст.2 КАС України, суд приходить до висновку про те, що їх прийняття відповідає законові з таких підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність» державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на стадії проектування, розміщення та будівництва архітектурних об'єктів суб'єктами архітектурної діяльності.
Згідно зі статтею 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553 визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням:
1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно- технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції;
2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.
Державний архітектурно-будівельний контроль на об'єктах будівництва, що є власністю іноземних держав, міжнародних організацій, іноземних юридичних і фізичних осіб та розташовані на території України, здійснюється відповідно до цього Порядку.
Відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» посадові особи органів державного архітектурно будівельного контролю під час перевірки мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню.
Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (зі змінами та доповненнями) встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Водночас, відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 року №408 (зі змінами та доповненнями), надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Згідно із ч.ч.1,3,7 ст.110 Кримінального процесуального кодексу України (зі змінами та доповненнями) процесуальними рішеннями є всі рішення органів досудового розслідування, прокурора, слідчого судді, суду. Рішення слідчого, прокурора приймається у формі постанови. Постанова виноситься у випадках, передбачених цим Кодексом, а також коли слідчий, прокурор визнає це за необхідне. Постанова слідчого, прокурора, прийнята в межах компетенції згідно із законом, є обов'язковою для виконання фізичними та юридичними особами, прав, свобод чи інтересів яких вона стосується.
Слілд відзначити, що в постанові Кабінету Міністрів України №408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» зазначено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України. Ця постанова не була видана на виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», а розпочала свою дію із запровадженням обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами.
Окрім того, відповідно до фото таблиці до акту перевірки (а.с.60) керівник позивача вивчає матеріали проведеної перевірки, це також підтвердив сам керівник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні 16.07.2015 року про те, що до офісу підприємства прибули посадові особи Департаменту та запропонували йому ознайомитись з матеріалами проведеної 19.03.2015 року перевірки.
Оскільки під час офіційного з'ясування обставин справи судом не встановлено протиправності дій відповідача з проведення перевірки та прийняття оскаржуваних актів, враховуючи, що представник позивача не заперечує щодо суті виявлених під час проведення перевірки порушень, а тому оскаржені акти за своєю суттю є законними та справедливими, в задоволенні позовних вимог щодо визнання їх протиправними та скасування слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -
В задоволені позовних вимог Південного наукового центру Національної академії наук України і Міністерства освіти і науки України до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними та скасування припису Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 19.03.2015 року та постанови Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №15 від 31.03.2015 року - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 29.07.2015 року.
Суддя Єфіменко К.С.
В задоволені позовних вимог Південного наукового центру Національної академії наук України і Міністерства освіти і науки України до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області про визнання протиправними та скасування припису Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 19.03.2015 року та постанови Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області №15 від 31.03.2015 року - відмовити повністю.
29 липня 2015 року.