Постанова від 13.06.2012 по справі 2а-14319/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2012 р. № 2а-14319/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Карп'як О.О.

при секретарі судового засідання Голуб О.Є.

за участю представників сторін:

від позивача -не з'явився

від відповідачів - не з'явилися

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом

ВАТ "Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат"

до Головне управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області Головний спеціаліст відділу з контролю та використання земель управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області

про про визнання протиправним і скасування припису ,

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно - паперовий комбінат»звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області, Головного спеціаліста відділу з контролю та використанням земель управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області, Державної інспекції сільського господарства в Львівській області про визнання протиправними та скасування припису № 669 від 22.11.2011 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що виданий 22.11.2011 року головним спеціалістом відділу з контролю за використанням земель управління Державного комітету із земельних ресурсів Львівської області ОСОБА_1 припис № 669 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки не містить заходів, які необхідно вчинити з метою усунення порушень, що є невиконанням вимог Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель. Позивач не порушував вимог земельного законодавства та земельною ділянкою користується правомірно, своєчасно та в повному обсязі сплачує плату за землю за використання земельної ділянки, вважає спірний припис головного спеціаліста протиправним та таким, що не відповідає вимогам земельного законодавства.

Позивач явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив, подав заяву про слухання справи у їх відсутності.

Позиція відповідача - Головного управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області викладена у відзиві на адміністративний позов та обґрунтовується тим, що державний акт на право користування землею від 12.09.1995 року не є підставою для використання позивачем земельної ділянки, право на яку він посвідчує, оскільки його видано іншій юридичній особі -Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат. Враховуючи, що у ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»відсутній державний акт на право постійного користування земельними ділянками (із зазначенням власного найменування), відтак і право постійного користування у останнього не виникло. Згідно п. «в»ст. 141 ЗК України, у разі припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій, їх право постійного користування земельною ділянкою припиняється і в порядку правонаступництва не переходить. Враховуючи вищенаведене, відповідачі прийшов до висновку, що незважаючи на те, що ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»є правонаступником ДП «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат», його право постійного користування земельною ділянкою автоматично у порядку правонаступництва до ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»не переходить, а виникає на загальних підставах. А відтак, станом на 22.11.2011 року позивач з порушенням вимог ст. 125 ЗК України використовував земельні ділянки у м. Жидачеві без правовстановлюючих документів. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач - головний спеціаліст відділу з контролю та використання земель управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, причин неявки не повідомив.

В судовому засіданні від 26.04.2012 року було залучено як співвідповідача Державну інспекцію сільського господарства в Львівській області, у зв'язку з тим, що згідно наказу Головного управління Держкомзему у Львівській області від 30.03.2012 року № 36-к звільнено 30 березня 2012 року з займаної посади в порядку переведення в Державну інспекцію сільського господарства в Львівській області, відповідно до пункту 5 статті 36 КЗпП ОСОБА_1 - головного спеціаліста відділу з контролю та використання земель управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області.

Співвідповідач -Державна інспекція сільського господарства в Львівській області, в судове засідання не з'явилася, причин неявки не повідомила, хоча належним чином була повідомлена про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Розглянувши матеріали справи, безпосередньо та об'єктивно дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, давши їм оцінку, суд встановив наступне.

20.10.2011 року міський голова звернувся з листом № 1190 до Управління Держкомзему у Львівській області, у якій просив здійснити згідно чинного законодавства перевірку щодо правомірності використання ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»земельних ділянок, які знаходяться на території м. Жидачева, а саме, площею 80,6806 га на вул. Фабрична, 4, вул. Гніздичівська, 12, для обслуговування виробничих приміщень, будівель і споруд, площею 6,5840 га на вул. Грюнвальдська, для обслуговування біовідстійника № 2, та площею 10,922 га під сміттєзвалищем.

17.11.2011 року головою комісії з проведення реорганізації Управління Держкомзему у Львівській області видано скерування на позапланову перевірку.

22.11.2011 року головним спеціалістом відділу з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у Львівській області ОСОБА_1 проведено позапланову перевірку з питань додержання вимог земельного законодавства ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»(м. Жидачів, вул. Грюнвальдська). За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 22.11.2011 року.

В акті перевірки зазначено:

Проведеною перевіркою встановлено ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»використовує земельну ділянку у м. Жидачів, вул. Грюнвальдська, площею 80,6806 га для обслуговування виробничих приміщень будівель і споруд із земель промисловості Жидачівської місцевої ради, без правовстановлюючих документів, що є порушенням ст.ст. 125, 126 ЗК України.

За результатами проведеної перевірки головним спеціалістом відділу з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у Львівській області ОСОБА_1 22.11.2011 року видано припис № 669, яким приписано до 22.12.2011 року усунути порушення земельного законодавства відповідно до ст. 144 ЗК України.

Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно ст. 125 цього ж Кодексу, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно ч. 3 ст. 126 цього ж Кодексу, право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

Згідно ст. 141 цього ж Кодексу, підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати; е) набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці;є) використання земельної ділянки у спосіб, що суперечить вимогам охорони культурної спадщини.

Згідно ч. 1,2 ст. 149 цього ж Кодексу, земельні ділянки, надані у постійне користування із земель державної та комунальної власності, можуть вилучатися для суспільних та інших потреб за рішенням органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування на підставі та в порядку, передбачених цим Кодексом.

Вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Представник позивача в обґрунтування позовних вимог надав суду копії:

- Рішення Виконавчого комітету Жидачівської міської ради Львівської області № 377 від 09.10.1998 року «Про надання земельної ділянки»;

- Рішення Виконавчого комітету Жидачівської міської ради Львівської області № 522 від 11.12.1998 року «Про затвердження акта прийняття-передачі рекультивованих земель»;

- Рішення Жидачівської міської ради Львівської області № 1505 від 23.05.2000 року «Про вилучення із постійного користування земельних ділянок у ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»;

- Рішення Жидачівської міської ради Львівської області № 2203 від 15.03.2001 року «Про вилучення земельних ділянок у ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»;

- Рішення Жидачівської міської ради Львівської області № 2803 від 14.11.2001 року «Про затвердження проекту відведення земельної ділянки МП «Азалія»;

- Рішення Жидачівської міської ради Львівської області № 2104 від 13.07.2004 року «Про розгляд клопотання ТОВ «Львівпромліс»щодо розширення виробничої території»;

- Рішення Жидачівської міської ради Львівської області № 3217 від 25.05.2005 року «Про припинення права користування земельними ділянками ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»»;

- Державного Акту про право постійного користування землею серії ЛВ № 14 від 12.09.1995 року, згідно якого ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»надано у постійне користування 170,23 га землі в межах згідно з планом землекористування для обслуговування основних та допоміжних будівель;

- Податкового розрахунку земельного податку на 2011 рік з додатками: № 1 Відомістю про наявність документів на землю та № 4 Відомістю земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким встановлено грошову оцінку;

- Рішення Арбітражного суду Львівської області від 13.02.1997 року у справі № 3/133, яким позов ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»задоволено повністю, ухвалу ХІ сесії 2-го демократичного скликання Жидачівської міської ради народних депутатів від 06.12.1996 року «Про визнання Державного Акту на право постійного користування землею ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»недійсним, як такого, що виготовлений з порушенням земельного законодавства», визнано недійним;

- Постанови Жидачівського районного суду Львівської області від 12.12.2011 року у справі № 2а-2181/2011р., якою позовні вимоги ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»задоволено, скасовано рішення V сесії VІ скликання Жидачівської міської ради від 08.04.2011 року № 168 «Про передачу в оренду земельних ділянок на території м. Жидачева ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат».

Представником позивача також було долучено до матеріалів справи копію постанови Львівського окружного адміністративного суду від 15.02.2012 року у справі за № 2а-14318/11/1370 за позовом ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»до Головного управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області, головного спеціаліста відділу з контролю та використання земель управління Державного комітету із земельних ресурсів у Львівській області про визнання протиправним та скасування припису № 668 від 22.11.2011 року про усунення порушень вимог земельного законодавства на підставі акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 22.11.2011 року.

ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»надано у постійне користування 170,23 га землі в межах згідно з планом землекористування для обслуговування основних та допоміжних будівель відповідно до рішення Жидачівської районної Ради народних депутатів від 01.02.1994 року за № 12 «Про затвердження земзвіту».

Рішенням арбітражного суду Львівської області від 13.02.1997 року по справі № 3/133, визнано недійсним ухвалу Жидачівської міської ради від 06.12.1996 року. «Про визнання Державного акту на право постійного користування землею Жидачівським целюлозно-паперовим комбінатом недійсним, як такого, що виготовлений з порушенням земельного законодавства».

Пунктом 6 розділу ХХ «Перехідні положення» Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим же Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 1 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 року N 5-рп/2005 положення пункту 6 визнано неконституційним та скасовано в частині зобов'язання переоформлення права постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди.

Абзацом одинадцятим пункту 5.3 Рішення Конституційного Суду України від 22.09.2005 року N 5-рп/2005 зазначено, що стаття 92 Земельного кодексу України не обмежує і не скасовує діюче право постійного користування земельними ділянками, набуте в установленому законодавством порядку станом на 1 січня 2002 року до його переоформлення.

Частиною другою постанови Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2002 року за № 449 «Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою»визначено, що раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.

У постанові Вищого господарського суду України від 05.10.2011 року по справі № 19/93 (3/228) за позовом ВАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»до Жидачівської міської ради про визнання права на постійне користування земельною ділянкою, треті особи Жидачівський районний відділ земельних ресурсів, Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» в особі Львівської регіональної філії, судом зазначено, що суб'єктивне право на земельну ділянку виникає та реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним Кодексом та іншими законами України, що регулюють земельні відносини. Підставою для виникнення права на земельну ділянку є відповідний юридичний факт. ЗК України серед підстав набуття права на землю громадянами та юридичними особами не називає оформлення чи переоформлення прав на земельні ділянки. При цьому право постійного землекористування є безстроковим і може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством, чого не було зроблено Жидачівською міською радою. При цьому непереоформлення позивачем належного йому відповідно до Державного акта права постійного користування землею на право оренди зазначеної земельної ділянки шляхом укладення договору оренди не свідчить про припинення належного йому права постійного користування землею відповідно до чинного Державного акта на право постійного користування землею.

З урахуванням вказаної норми, встановлена Вищим господарським судом України наявність у позивача чинного акта на право постійного користування землею не потребує доказування.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Обставини між позивачем та відповідачем встановлені судовим рішенням, з тих самих підстав, а саме акта перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 22.11.2011 року, у постанові Львівського окружного адміністративного суду від 15.02.2012 року у справі № 2а-14318/11/1370 що набрала законної сили, не доказуються при розгляді даної справи, про що представниками сторін не заперечується.

Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.

Таким чином, з врахуванням положень ст. 162 КАС України, позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно -паперовий комбінат»про визнати протиправним та скасування припису головного спеціаліста відділу з контролю за використанням земель управління Державного комітету із земельних ресурсів Львівської області ОСОБА_1 за № 669 від 22.11.2011 року, підлягають задоволенню повністю.

Суд присуджує з Державного бюджету України, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, всі здійснені стороною, яка не є суб'єктом владних повноважень, та документально підтверджені судові витрати, на користь якої ухвалене судове рішення.

Керуючись ст. ст. 7-14, 71, 72, 86, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задоволити повністю.

2. Визнати протиправними і скасувати припис № 669 від 22.11.2011 року головного спеціаліста відділу з контролю за використанням земель управління Державного комітету із земельних ресурсів Львівської області ОСОБА_1

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно -паперовий комбінат»(ЄДРПОУ 00278801, вул. Фабрична, 4, м. Жидачів, Львівська область) 28,24 грн. судового збору.

Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.

Суддя Карп'як О.О.

Повний текст постанови виготовлений і підписаний 18 червня 2012 року.