ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
24 липня 2015 року 10 год. 36 хв. Справа № 813/5944/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бігуна Н.Т.,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Дрогобицького міського відділу державної міграційної служби України у Львівській області, треті особи - ОСОБА_4, ОСОБА_5, в інтересах якої діє мама ОСОБА_4, Орган опіки і піклування виконавчого комітету Дрогобицької міської ради про визнання реєстрації місця проживання незаконною та зняття з реєстрації місця проживання,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Дрогобицького міського відділу державної міграційної служби України у Львівській області, треті особи - ОСОБА_4, ОСОБА_5, в інтересах якої діє мама ОСОБА_4, Орган опіки і піклування виконавчого комітету Дрогобицької міської ради, в якій позивачі просять суд визнати недійсною реєстрацію Дрогобицьким міським відділом державної міграційної служби України у Львівській області місця проживання малолітньої ОСОБА_5 у реконструйованому житловому будинку з добудовою та надбудовою житлових приміщень та влаштування промислового магазину з перукарнею в буд. АДРЕСА_1 та зобов'язати відповідача зняти малолітню ОСОБА_5 із реєстрації місця проживання у Львівській області місця проживання ОСОБА_5 у реконструйованому житловому будинку з добудовою та надбудовою житлових приміщень та влаштування промислового магазину з перукарнею в буд. АДРЕСА_1.
Ухвалою суду від 29.09.2014 року провадження у справі відкрито. Ухвалою суду від 23.10.2014 року дану справу залишено без розгляду. Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням позивачі звернулись до апеляційної інстанції. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду ухвалу суду від 23.10.2014 року скасовано, а справу направлено для продовження розгляду. Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 24.04.2015 року справу прийнято до розгляду. В судовому засіданні 24 липня 2015 року відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України проголошено вступну і резолютивну частини постанови.
Позовні вимоги вмотивовані наступним.
Будинок АДРЕСА_1 перебуває у стані реконструкції з добудовою та надбудовою житлових приміщень, та влаштування промислового магазину з перукарнею, і не придатний для проживанні у ньому ОСОБА_4, то даний будинок не придатний і для проживання у ньому малолітньої доньки ОСОБА_5. Орган опіки і піклування Дрогобицької міської ради не надав ОСОБА_4 жодного дозволу на реєстрацію малолітньої доньки ОСОБА_5 у реконструйованому житловому будинку з добудовою та надбудовою житлових приміщень та влаштування промислового магазину з перукарнею в будинку АДРЕСА_1. Для реєстрації своєї малолітньої дочки ОСОБА_5 відповідачка ОСОБА_4 не подавала необхідні для цього документів, а саме письмової заяви, свідоцтва про народження доньки, квитанції про сплату держмита, та талону про зняття з реєстрації, технічний паспорт на будинок куди буде приписуватись дитина, не подавала витяг з реєстру про право власності на будинок куди буде приписуватись дитина, та інші необхідні для реєстрації документи.
Крім цього, в порушення процедури реєстрації, відомості про ОСОБА_5, місце проживання якої реєструвалось разом із ОСОБА_4 не були внесені до заяви ОСОБА_4, другий із батьків ОСОБА_5 не надавав письмової згоди для реєстрації місця проживання дитини у реконструйованому житловому будинку з добудовою та надбудовою житлових приміщень га влаштування промислового магазину з перукарнею в будинку АДРЕСА_1, відомості по реєстрацію ОСОБА_5 не були внесені до картки реєстрації ОСОБА_4, а відомості про реєстрацію ОСОБА_4 не були внесені до адресної картки.
В зв'язку з наведеними порушеннями позивачі вважають реєстрацію недійсною. Подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідач - Дрогобицький міський відділ державної міграційної служби України у Львівській в наданих запереченнях вважає, що працівники Дрогобицького МВ ГУ ДМС України у Львівській області, при здійсненні реєстрації місця проживання малолітньої ОСОБА_5, діяли у відповідності до вимог чинного законодавства. На переконання відповідача, визначений чинним законодавством перелік документів, які особа подає до підрозділу міграційної служби для реєстрації місця проживання, є вичерпним. Крім цього, відповідно до п. 2.5. Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України від 22.11.2012 р. №1077, зареєстрованого в Мін'юсті України 18.12.2012 р. за №2109/22421, забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.
Таким чином, твердження позивачів про неподання ОСОБА_4 для реєстрації місця проживання її малолітньої дитини ОСОБА_5 технічного паспорту на будинок, технічного плану будинку, свідоцтва про шлюб батьків дитини, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, акту КЖП про санітарно-технічний стан будинку тощо, є безпідставними та необгрунтованими і не заслуговують на увагу суду, оскільки нормами чинного законодавства не передбачено подання таких документів реєструючому органу для здійснення реєстрації місця проживання особи.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав вказану правову позицію та просив у задоволенні позову відмовити.
Третя особа - ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилась, заперечень чи пояснень суду не надала, і в інтересах своєї малолітньої доньки також, хоча була повідомлена про дату, час, і місце проведення судового розгляду.
Третя особа - орган опіки і піклування виконавчого комітету Дрогобицької міської ради повідомив суд про неможливість забезпечення явки представника в судове засідання, просив врахувати інтереси малолітньої дитини ОСОБА_5, винести рішення, яке б не порушувало її права.
Розглянувши доводи позивачів, заперечення відповідача, дослідивши надані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спірки по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Згідно з частиною четвертою статті 29 Цивільного Кодексу України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.
Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання та випадки їх обмеження регулюються Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року № 1382-IV (далі - Закон № 1382-IV).
В силу ст. 11 Закону № 1382-IV, реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, затверджує відповідно до закону порядок реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.
У відповідності до статті 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», наказом Міністерства внутрішніх справ від 22 листопада 2012 року № 1077 затверджено Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів (далі - Порядок № 1077).
Згідно п. 1.2 Порядку № 1077, реєстрація місця проживання або місця перебування особи - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою з особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.
Відомості про місце проживання та місце перебування особи вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - паспортний документ), довідки про звернення за захистом в Україні.
Відповідно до п. 1.3 Порядку № 1077, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється управліннями, відділами (секторами) Державної міграційної служби України (далі - ДМС України) в районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (далі - територіальний підрозділ ДМС України) у день подання особою документів.
Реєстрація місця проживання особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.
Згідно п. 2.3 Порядку № 1077, відомості про дітей віком до 14 років, місце проживання яких реєструється з батьками, вносяться до заяви одного з них.
При проживанні батьків за різними адресами для реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним з батьків надається письмова згода другого з батьків та довідка територіального підрозділу або адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України за місцем його проживання про те, що дитина не зареєстрована разом з ним.
Відомості про реєстрацію дитини, яка не досягла 14 років, вносяться до картки реєстрації того з батьків, з ким реєструється місце проживання дитини, та до адресної картки.
До адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України надсилаються відомості про реєстрацію місця проживання того з батьків, з ким реєструється місце проживання дитини, у графу 14 цих відомостей вноситься інформація про дитину (прізвище, ім'я, по батькові, стать, дата і місце народження).
В силу п. 2.6 Порядку № 1077, працівник територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів - адміністратор центру, у тому числі, перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання, про що ним вчиняється відповідний запис у заяві.
Згідно п. 7.1 Порядку №1077, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи скасовується в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства.
Відповідно до п. 7.2 Порядку №1077, у разі виявлення такого порушення керівник територіального підрозділу ДМС України проводить перевірку підстав реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, за її результатами складає висновок та приймає рішення про скасування реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи. Копія цього висновку надсилається керівнику головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальний орган ДМС України) для здійснення контролю.
Крім того, згідно ст. 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей» від 02 червня 2005 року № 2623-IV, органи опіки та піклування здійснюють контроль за дотриманням батьками та особами, які їх замінюють, житлових прав і охоронюваних законом інтересів дітей.
14.06.2013 р. гр. ОСОБА_4 звернулась до Дрогобицького міського відділу ГУ ДМС України у Львівській області із заявою щодо реєстрації місця проживання її та її малолітньої доньки ОСОБА_5 за адресою АДРЕСА_1 та подала пакет документів, визначений ст. 6 Закону України "Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання" та пункту 2.2 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України від 22.11.2012 р. №1077, зареєстрованого в Мін'юсті України 18.12.2012 р. за №2109/22421.
При цьому ОСОБА_4 було подано заяву на реєстрацію місця проживання доньки ОСОБА_5, а також:
-свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1, видане Реєстраційною службою Дрогобицького міськрайонного управління юстиції 10.06.2013 року, відповідно до якого власником житлового будинку АДРЕСА_1 є ОСОБА_4;
-витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_4 на житловий будинок АДРЕСА_1, виданий 10.06.2013 року Реєстраційною службою Дрогобицького МРУЮ Львівської області;
Відповідно до п. 2.3. Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України від 22.11.2012 р. №1077, зареєстрованого в Мін'юсті України 18.12.2012 р. за №2109/22421, відомості про дітей віком до 14 років, місце проживання яких реєструється з батьками, вносяться до заяви одного з них. При проживанні батьків за різними адресами для реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним з батьків надається письмова згода другого з батьків та довідка з територіального підрозділу або адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України за місцем його проживання про те, що дитина не зареєстрована разом з ним. Відомості про реєстрацію дитини, яка не досягла 14 років, вносяться до картки реєстрації того з батьків, з ким реєструється місце проживання дитини та до адресної картки. Особа, яка досягла 14-річного віку, подає заяву про реєстрацію місця проживання особисто.
Як пояснив відповідач, оскільки реєстрація місця проживання малолітньої ОСОБА_5 здійснювалося 14.06.2013 року одночасно із реєстрацією місця проживання обох її батьків - ОСОБА_4 та ОСОБА_6, подання на реєстрацію згоди другого з батьків не вимагалося.
За результатами розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_5, 14.06.2013 року працівниками Дрогобицького МВ ГУ ДМС, у відповідності до вимог пп. 2.3, 2.6 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України від 22.11.2012 р. №1077, зареєстрованого в Мін'юсті України 18.12.2012 р. за №2109/22421, було здійснено перевірку поданих на реєстрацію документів та зареєстровано ОСОБА_5 за адресою АДРЕСА_1, а також внесено відомості про реєстрацію дитини до Картки реєстрації особи матері ОСОБА_4 та до Адресної картки.
Таким чином, як визнає відповідач, всупереч положенням Порядку № 1077, згідно яких при проживанні батьків за різними адресами для реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним з батьків надається письмова згода другого з батьків та довідка територіального підрозділу або адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України за місцем його проживання про те, що дитина не зареєстрована разом з ним, відповідачем при реєстрації 14.06.2013 року таких вимог дотримано не було. Також відповідачем не надано доказів про сплату при реєстрації державного мита. А відтак, така реєстрація була проведена з порушенням.
Щодо другою позовної вимоги, судом враховано наступне.
12.05.2015 року гр. ОСОБА_4 звернулася до Дрогобицького міського відділу ГУ ДМС України у Львівській області із заявою щодо зняття з реєстрації місця проживання її та її малолітньої доньки ОСОБА_5 за адресою АДРЕСА_1, у зв'язку з вибуттям за адресою: АДРЕСА_1. Одночасно було подано до підрозділу міграційної служби заяву про реєстрацію місця проживання її малолітньої доньки ОСОБА_5 за адресою АДРЕСА_1.
За результатами розгляду заяви про реєстрацію ОСОБА_5, 12.05.2015 року працівниками Дрогобицького МВ ГУ ДМС, у відповідності до вимог пп. 2.3, 2.6 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України від 22.11.2012 р. №1077, зареєстрованого в Мін'юсті України 18.12.2012 р. за №2109/22421, було здійснено перевірку поданих на реєстрацію документів та зареєстровано ОСОБА_5 за адресою АДРЕСА_1. Тобто, за таких обставин, малолітня ОСОБА_5 знята з попередньої реєстрації.
Згідно ч.3, ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4)безсторонньо (неупереджено);
5)добросовісно;
6)розсудливо;
7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить присудити з Державного бюджету України на користь позивачів пропорційно задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправною реєстрацію Дрогобицьким міським відділом державної міграційної служби України у Львівській області місця проживання малолітньої ОСОБА_5 у реконструйованому житловому будинку з добудовою та надбудовою житлових приміщень та влаштування промислового магазину з перукарнею в будинку АДРЕСА_1.
3.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4.Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3, що проживає за адресою: АДРЕСА_2, 36,54 грн. (тридцять шість гривень п'ятдесят чотири копійки) сплаченого судового збору.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 28.07.2015 року.
Суддя Сакалош В.М.