29 липня 2015 року Житомир справа № 806/989/15
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Токаревої М.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій незаконними, зобов'язання надати статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання дій незаконними, зобов'язання надати статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В обґрунтування позову позивач зазначив, що у 1986 році один місяць виконував роботи, пов'язані із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, зі знешкодження та утилізації опроміненої внаслідок аварії худоби евакуйованої із тридцяти кілометрової зони відчуження. У постанові Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2014 року у справі №295/9686/14-а вказано, що ОСОБА_1 може претендувати на встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. З огляду на викладене, позивач вважає, що має право на набуття статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та просить зобов'язати департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації надати йому статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Сторони просили справу розглянути у порядку письмового провадження.
У відповідності до ч.4 ст.122 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позову з огляду на наступне.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 має статус постраждалої особи категорії 1, що підтверджується посвідченням серії А №140184 С.
У постанові Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2014 року у справі №295/9686/14-а вказано, що ОСОБА_1 може претендувати на встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
14.12.2014 року ОСОБА_1 звернувся до голови комісії по вирішенню спірних питань пов'язаних з видачею посвідчень учасника ліквідації аварії на ЧАЕС із заявою щодо розгляду питання щодо надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Листом департаменту праці та соціального захисту населення від 23.12.2014 року за №13Т-1849 йому ОСОБА_1 було роз'яснено що немає підстав для розгляду його справи на засіданні комісії при облдержадміністрації по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження. Також, цим листом було вказано, що йому було правомірно встановлено статус постраждалої особи з правом видачі посвідчення серії "Г", також наголошено, що у січні 2014 року позивачу було оформлено посвідчення особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії А.
Відповідно до статті 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року N 51, видача посвідчень провадиться потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Тобто, визнання і видача посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи належить до компетенції Житомирської обласної державної адміністрації.
Пунктом 12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року N 51 передбачено, що спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Пунктом 5.4 вказаного Положення встановлено, що комісія розглядає спірні питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
З наведеного випливає, що спірні питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи комісією розглядаються лише за поданням обласної державної адміністрації.
Разом з тим суд зазначає, що розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації від 17.01.2013 року № 14 затверджено Положення про департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації.
Згідно п. 1 вказаного Положення, департамент праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації є структурним підрозділом Житомирської обласної державної адміністрації, що утворюється головою обласної державної адміністрації, входить до її складу і на території області забезпечує виконання покладених на департамент завдань.
Однією із функцій Департаменту є організація та координація роботи, пов'язаної з визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідів війни та осіб, на яких поширюється чинність Законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань (п. 33 Положення).
Водночас, з Положення про комісію при Житомирській обласній державній адміністрації зі спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження у 1986 році вбачається, що основним завданням комісії є розгляд спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження у 1986 році.
Системний аналіз наведеної норми свідчить, що саме до повноважень комісії при Житомирській обласній державній адміністрації зі спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження у 1986 році відноситься вирішення спірних питань щодо визначення статусу осіб.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що хоча Департамент праці та соціального захисту населення обласної державної адміністрації, з врахуванням п.33 Положення, і має право вирішувати питання про внесення або не внесення на розгляд комісії спірні питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, однак з огляну на мотивацію судового рішення у справі №295/9686/14-а, яким констатовано, що ОСОБА_1 може претендувати на встановлення йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, то вирішення питання щодо надання йому такого статусу можливе лише на засідання комісії.
Водночас, суд вказує, що відповідь начальника Департаменту, не можна вважати належним розглядом заяви ОСОБА_1 в розумінні вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 20.01.97 №51.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Відповідно до вимог ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення, про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, стягнення з відповідача коштів тощо. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У ході судового розгляду справи встановлено, що питання щодо надання статусу осіб, які постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС або статус ліквідаторів аварії на ЧАЕС не відноситься до компетенції Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації однак, зважаючи на те, що факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду, то на думку суду позивачем невірно обрано спосіб захисту порушеного права.
Оскільки, визначення статусу постраждалої особи наслідків аварії на ЧАЕС є дискреційною функцією суб'єкта владних повноважень ( комісії при Житомирській обласній державній адміністрації зі спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження у 1986 році) суд позбавлений можливості вирішувати спірне питання щодо визначення статусу позивача.
Належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації внести на розгляд комісії зі спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження у 1986 році заяву ОСОБА_1 щодо надання йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки це і є саме спірним питанням громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому для повного захисту порушеного права позивача суд виходить за межі позовних вимог.
Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації внести на розгляд комісії зі спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, та статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження у 1986 році заяву ОСОБА_1 щодо надання йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.С. Токарева