Постанова від 22.07.2015 по справі 803/1557/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2015 року Справа № 803/1557/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Пухер Р.С.,

з участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

з участю представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Володимир-Волинського підприємства теплових мереж "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.05.2015 року №0001061500,

ВСТАНОВИВ:

Володимир-Волинське підприємство теплових мереж "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" (далі - ПТМ "Володимир-Волинськтеплокомуненерго") звернулось з позовом до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Володимир-Волинська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.05.2015 року №0001061500.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Володимир-Волинською ОДПІ було проведено камеральну перевірку податкової звітності ПТМ "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" з податку на додану вартість за лютий 2015 року, в ході якої податковим органом встановлено порушення норм податкового законодавства. За результатами перевірки складено акт від 17.04.2015 року № 349/15-05384488, на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.05.2015 року № НОМЕР_1 про збільшення грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 856993,50 грн, з них 571329,00 гривень основного зобов'язання та 285664,50 гривень штрафної санкції.

Позивач вважає помилковими висновки викладені в акті перевірки податкового органу про невірне відображення позивачем рядків декларації за лютий 2015 року, внаслідок чого підприємством занижено податкові зобов'язання з ПДВ.

Зокрема, в декларації за лютий 2015 року було відображено суми від'ємного значення які задекларовані до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних періодів, які залишились непогашеними станом на 01.02.2015 року, в сумі 1455169,00 гривень. Згідно п.33. підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, підприємство має право розпорядитися залишками від'ємного значення попередніх звітних періодів задекларованих платником до 01.02.2015 року - збільшує розмір суми податку, на який платник має право зареєструвати податкові накладні, з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний податковий період, в якому було таке збільшення.

Відповідно до поданої декларації за лютий 2015 року підприємство зменшило суму бюджетного відшкодування на суму податкового зобов'язання в сумі 571329,00 гривень.

Оскільки, податкова декларація з ПДВ позивачем була заповнена відповідно до вимог Податкового кодексу України та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 23.09.2014 року №966, у редакції наказу від 23.01.2015 року) зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 року за № 102,26547 (далі-Порядок) то податкове повідомлення-рішення від 12.05.2015 року № НОМЕР_1 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач у письмовому запереченні проти позову позовні вимоги не визнав. В обґрунтування заперечення пояснив, що 17.04.2015 року Володимир-Волинською ОДПІ проведено камеральну перевірку підприємства по податковій звітності з податку на додану вартість за лютий 2015 року. Вказаною перевіркою встановлено, що ПТМ "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" порушено вимоги п.187.1,187.7,187.10 ст.187, п.200.1, 200.2 ст.200 ПК України, п.5 Розділу ІХ, п.п.8 п.5 розділу V Порядку, а саме у рядку 25 та 25.1 декларації не відображено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті за підсумками поточного звітного (податкового) періоду в сумі 571329 гривень.

Згідно інтегрованої картки платника податків, встановлено, що станом на 02.03.2015 року ним нараховано ПДВ в сумі 94810,10 гривень по декларації за січень 2015 року та рахується передплата в сумі 1466169,33 гривні. Станом на 02.04.2015 року нарахування по декларації за лютий 2015 року відсутні, переплата в сумі 1466169,33 грн. яка виникла в результаті заявлення до відшкодування в рахунок майбутніх платежів, була знята з обліку в інтегрованій картці платника податків у зв'язку з відображенням її в графі 4 таблиці 1 додатка 2 до декларації за лютий 2015 року «суми задекларовані до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов'язань податку наступних звітних (податкових) періодів, які залишились непогашеними станом на 01.02.2015 року».

При проведенні камеральної перевірки поданої декларації встановлено невірне відображення позивачем рядків декларації, що призвело до відсутності нарахувань в інтегрованій картці платника податку на додану вартість та в зв'язку з чим встановлено заниження податкових зобов'язань за лютий 2015 року в сумі 571329,00 гривень.

В порушення п.5 Розділу IX, пп.8 п.5 Розділу V Порядку позивачем неправомірно відображено графу 7 додатка 2 таблиці 1 до декларації за лютий 2015 року та неправомірно перенесено до рядків 20.2 та 27 декларації за лютий 2015 року ПДВ в сумі 571 329 грн., так як вказану суму ПДВ необхідно відображати в наступному звітному (податковому) періоді (березень 2015 року).

Позивачем збільшено реєстраційну суму, на яку має право зареєструвати податкові накладні в сумі 571 329 грн. 31.03.2015 відповідно до пункту 33 «а» підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України в додатку 2 до декларації за лютий 2015 року, в той час як вказана сума може бути використана платником в декларації за березень 2015 року, в графі 7 таблиці 1 додатка 2 до декларації за березень 2015 року та перенесена до рядка 20.2 розділу III такої декларації.

Враховуючи зазначене, відповідачем під час перевірки встановлено заниження позивачем податкових зобов'язань з ПДВ на 571329,00 гривень. Вважають, що податкове повідомлення-рішення винесене у відповідності до норм чинного законодавства та з наведених підстав просить в задоволенні позову відмовити повністю.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали повністю з підстав, викладених в позовній заяві, та просили позов задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали з підстав, викладених у письмовому запереченні, та у задоволенні адміністративного позову просили відмовити повністю.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що посадовими особами Володимир-Волинської ОДПІ відповідно до п.п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України (далі - ПК України) проведено камеральну перевірку податкової звітності ПТМ "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" з податку на додану вартість за лютий 2015 року. За результатами перевірки складено акт від 17.04.2015 року № 349/15-05384488, яким встановлено порушення вимог п.187.1., п.187.7, п.187.10 статті 187, п.200.1, п.200.2 статті 200 ПК України, п.5 розділу 9, пп.8 п.5 розділу 5 «Порядку подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966.

Позивач, не погодившись з висновками перевірки, викладеними в акті від 17.04.2015 року № 349/15-05384488, подав письмові заперечення від 27.04.2015 року №248 Володимир-Волинській ОДПІ (а.с.33).

На підставі акту перевірки від 17.04.2015 року № 349/15-05384488 Володимир-Волинською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення від 12.05.2015 року № НОМЕР_1, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 856993,50 грн., в т. ч. за основним платежем у сумі 571329,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у сумі 285664,5,00 грн. (а.с. 42).

Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку. Рішенням Головного управління ДФС у Волинській області від 10.06.2015 року № 4009/10/03-20-10-0306 податкове повідомлення-рішення від 12.05.2015 року № НОМЕР_1 залишено без змін, а скарга - без задоволення.

Надаючи правову оцінку цьому податковому повідомленню-рішенню, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.187.10 статті 187 ПК України платники податку, які постачають теплову енергію, газ природний (крім скрапленого), у тому числі надають послуги з його транспортування та постачання, надають послуги з водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом.

Зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов'язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для ЖЕКів та бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники податку.

Згідно з п.200.1 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Як встановлено п.200.2 ст.200 ПК України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Пунктом 33 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України встановлено, що за вибором платника податку, який він відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації, непогашені залишки сум податку на додану вартість, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року, задекларовані до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, від'ємне значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1статті 200 цього Кодексу, та залишок від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані платниками податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року: або без проведення перевірок, передбаченихстаттею 200 цього Кодексу, збільшують розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення. Суми такого від'ємного значення та/або бюджетного відшкодування можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку; або підлягають поверненню платнику у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу у редакції, що діяла станом на 31 січня 2014 року.

Відповідно до п.5 розділу 9 «Порядку подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.09.2014 року №966 (далі - Порядок), передбачено що у додатку 2 таблиці 1 Розрахунок суми залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів до 01 лютого 2015 року в таблиці 1 графа 6 наступних звітних періодів зазначаються дані графи 14(Д2) за попередній звітний період.

Значення рядка "Усього, в т. ч.:" графи 6 переноситься до рядка 26 декларації за поточний звітний (податковий) період. У графах 2 - 6 (Д2) (додаток 2) за лютий 2015 року (I квартал 2015 року) зазначаються суми від'ємного значення, що підлягають зарахуванню до звітного (податкового) кредиту наступного звітного періоду (рядок 20.2 декларації за січень 2015 року / IV квартал 2014 року); суми залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24 декларації за січень 2015 року / IV квартал 2014 року); суми, задекларовані до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку наступних звітних (податкових) періодів, які залишились непогашеними станом на 01 лютого 2015 року; залишки сум податку, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування та залишились непогашеними станом на 01 лютого 2015 року; у графі 7 - сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку у поточному звітному (податковому) періоді збільшено суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, буде відображено в декларації за березень 2015 року.

Згідно пп.8 п.5 Розділу 5 Порядку визначено, що рядок 20.2 передбачений для відображення суми залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, на яку збільшено розмір суми податку, визначеної пунктом 200 1.3 статті 200 1 розділу V ПК України, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Рядок 20.2 заповнюється в звітному (податковому) періоді, в якому було здійснено таке збільшення. Значення рядка 20.2 відповідає значенню рядка 27.

Спірне податкове повідомлення - рішення винесено податковим органом з причин неправильного заповнення позивачем податкової декларації з ПДВ за лютий 2015 року, а саме не відображення сум податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті за підсумками поточного звітного податкового періоду.

Актом камеральної перевірки встановлено, що згідно інтегрованої картки платника податків, станом на 02.03.2015 року ним нараховано ПДВ в сумі 94810,10 гривень по декларації за січень 2015 року та рахується передплата в сумі 1466169,33 гривні. Станом на 02.04.2015 року нарахування по декларації за лютий 2015 року відсутні, переплата в сумі 1466169,33 грн. яка виникла в результаті заявлення до відшкодування в рахунок майбутніх платежів, була знята з обліку в інтегрованій картці платника податків у зв'язку з відображенням її в графі 4 таблиці 1 додатка 2 до декларації за лютий 2015 року «суми задекларовані до бюджетного відшкодування в рахунок зменшення податкових зобов'язань податку наступних звітних (податкових) періодів, які залишились непогашеними станом на 01.02.2015 року».

Судом встановлено, що у декларації з ПДВ за лютий 2015 року (а.с. 24-28), ПТМ "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" в графі 7 (Д2) таблиці 1 відобразило суму ПДВ в розмірі 571329,00 грн., яку перенесено до рядків 20.2 та 27 декларації за лютий 2015 року. Внаслідок вказаного відображення відбулось заниження нарахувань ПДВ на суму 571329,00 грн., що мала бути відображена в рядках 25, 25.1 декларації за лютий.

Аналізуючи вищевказані норми чинного законодавства, суд вважає, що у даному випадку позивач відображенням в графі 7 додатку 2 таблиці 1 та перенесенням до рядків 20.2, 27 декларації за лютий 2015 року суми ПДВ в розмірі 571329,00 грн. порушив вимоги п.5 розділу 9, пп.8 п.5 розділу 5 Порядку.

Тобто, позивачем збільшено реєстраційну суму, на яку має право зареєструвати податкові накладні в сумі 571 329 грн. 31.03.2015 відповідно до пункту 33 «а» підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України в додатку 2 до декларації за лютий 2015 року, в той час як вказана сума може бути використана платником в декларації за березень 2015 року, в графі 7 таблиці 1 додатка 2 до декларації за березень 2015 року та перенесена до рядка 20.2 розділу III такої декларації.

ОСОБА_5 -Волинської ОДПІ, щодо невірного відображення позивачем рядків декларації по ПДВ ґрунтується на вимогах податкового законодавства та є обґрунтованою, а тому спірне податкове повідомлення -рішення є правомірним.

Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідачем належними та допустимими доказами доведено правомірність винесення податкового повідомлення-рішення від 12.05.2015 року №0001061500, а тому заявлений позивачем позов не ґрунтується на вимогах чинного законодавства і задоволенню не підлягає.

За правилами частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалена на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Як визначено у частині третій статті 4 Закону України “Про судовий збір”, під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Ставка судового збору у даній справі становила 4872,00 грн. Відповідно до платіжного доручення від 06.07.2015 року №157 позивач сплатив 10% цієї суми, тобто 487,20 грн (а.с.2).

Таким чином з позивача в рахунок Державного бюджету України стягується решта від ставки судового збору, тобто 4384,80 грн

Інші твердження позивача, не спростовують висновків суду, зроблених в судовому засіданні.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Володимир-Волинського підприємства теплових мереж "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.05.2015 року №0001061500 відмовити повністю.

Стягнути з Володимир-Волинського підприємства теплових мереж "Володимир-Волинськтеплокомуненерго" (44700, Волинська область, місто Володимир-Волинський, вулиця Сагайдачного, 19, код ЄДРПОУ 05384488) на користь держави судовий збір в розмірі 4384,80 грн. (чотири тисячі триста вісімдесят чотири гривні вісімдесят копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі до 27.07.2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С. Денисюк