29 квітня 2015 р. Справа № 804/4033/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2
за участю:
представника позивача представника відповідача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Дніпропетровська дирекція будівництва метрополітену» про стягнення заборгованості,-
Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області звернулась до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Дніпропетровська дирекція будівництва метрополітену», в якому просить стягнути з відповідача суму податкового боргу у розмірі 31253,88 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач має податковий борг, який утворився у зв'язку із несплатою узгодженного податкового зобов'язання з податку на додану вартість. У зв'язку з несплатою заборгованості у добровільному порядку, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд задовольнити позов.
Представники відповідача в судовому засіданні визнали позов, надали до суду заяву про відстрочення оплати боргу строком на 6 місяців. Представник позивача не проти задоволення заяви про відстрочення заборгованості не заперечував.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить до наступних висновків.
Державне підприємство «Дніпропетровська дирекція будівництва метрополітену» знаходиться на обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області.
15.09.2014р. Державна податкова інспекція у Кіровському районі м.Дніпропетровська Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області здійснила камеральну перевірку своєчасності сплати податку на додану вартість, за результатами якої складено ОСОБА_2 від 15.09.2014р. за №2135/1501/35986512, яким встановлено порушення строків сплати суми самостійного визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість, так в порушення п.57.1 ст.57, п. 203.2 ст. 203 Податкового Кодексу Державним підприємством «Дніпропетровська дирекція будівництва метрополітену» допущена затримка сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по ПДВ, тобто несвоєчасно надане платіжне доручення до установи банку.
На підставі зазначеного ОСОБА_2, Державною податковою інспекцією у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 29.09.2014р., яким сума штрафу, визначена в цьому податковому повідомленні-рішенні у розмірі 20 % грошового зобов'язання, погашеного з затримкою, становить 1938,70 грн. за платежем податок на додану вартість із вироблених товарів в Україні, та № НОМЕР_2 від 29.09.2014р., яким сума штрафу, визначена в цьому податковому повідомленні-рішенні у розмірі 10 % грошового зобов'язання, погашеного з затримкою, становить 2002,34 грн. за платежем податок на додану вартість із вироблених товарів в Україні.
Зазначені податкові повідомлення-рішення були отримані відповідачем 29.05.2015р.
Заборгованість Державного підприємства «Дніпропетровська дирекція будівництва метрополітену» виникла в результаті несплати у встановлені строки сум грошового зобов'язання відповідно до податкових декларацій від 17.09.2014р. № НОМЕР_3 по строку сплати 30.09.2014р. в сумі 4847 грн.; від 16.10.2014р. № НОМЕР_4 по строку сплати 30.10.2014р. в сумі 6367 грн.; від 18.11.2014р. № НОМЕР_5 по строку сплати 30.11.2014р. в сумі 5597 грн.; від 17.12.2014р. № НОМЕР_6 по строку сплати 30.12.2014р. в сумі 4691 грн.; від 19.01.2015р. № НОМЕР_7 по строку сплати 30.01.2015р. в сумі 5766 грн.
Згідно п.36.1 ст.36 Податкового Кодексу України встановлено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
01.10.2014р. Державною податковою інспекцією у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області була виставлена податкова вимога форми «Ю» № 2919-25.
Як вбачається з матеріалів справи, вищезазначена вимога про сплату боргу ні в адміністративному, ні в судовому порядку відповідачем не оскаржувалась, а тому є узгодженою.
Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно пп.41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючим органом є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Відповідно до п.41.5 ст.41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Відповідно до п.46.1. ст.46 Податкового Кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Згідно ст.49 Податкового Кодексу України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.4 статті 59 цього Кодексу податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В разі невиконання податкової вимоги орган державної податкової служби здійснює за платника податків на користь держави заходи щодо погашенням податкового боргу, зокрема шляхом стягнення коштів з рахунків платника податку у банках, обслуговуючих такого платника податків. Стягнення здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.п.95.1, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України).
Стягнення коштів та продаж майна платника податків проводиться не раніше ніж через 60 календарних днів з моменту надіслання такому платнику податків вимоги (п.95.2 ст. 95 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 87.1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Таким чином, з врахуванням викладеного оскільки відповідач не сплатив в установлені строки заборгованість по самостійно зазначеним зобов'язанням з податку на додану вартість, суд доходить висновку, що позов Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Дніпропетровська дирекція будівництва метрополітену» про стягнення заборгованості підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відстрочення виконання рішення - це перенесення його виконання на більш пізній час у зв'язку з існуванням обставин, за наявності яких вчасне виконання завдає шкоди правам або інтересам боржника.
Враховуючи надану заяву Державного підприємства «Дніпропетровська дирекція будівництва метрополітену» про відстрочку оплати заборгованості у сумі 31253,83 грн. строком на 6 місяців, у зв'язку з тяжким фінансовим становищем підприємства, що підтверджується належними доказами та позивачем не заперечується, суд вважає за необхідне задовольнити заяву.
Керуючись ст.ст. 158, 159, 160-163, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Дніпропетровська дирекція будівництва метрополітену» (ЄДРПОУ 35986512) на користь бюджету суму податкового боргу у розмірі 31253,88 грн. (тридцять одна тисяча двісті п'ятдесят три гривні 88 коп.)
Відстрочити виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.04.2015р. у справі № 804/4033/15 за позовом Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної Фіскальної служби у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Дніпропетровська дирекція будівництва метрополітену» про стягнення заборгованості строком на 6 місяців, до 29.10.2015р.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя ОСОБА_1