Провадження 2-а-498/15
Справа №760/12141/15-а
20 липня 2015 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Демидовська А.І., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визначення дій неправомірними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії, -
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання дій УПФУ в Солом'янському районі м. Києва протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у Солом'янському районні м. Києва та отримує пенсію за віком і продовжує працювати.
20 березня 2015 року Позивач звернулася до Відповідачаіз заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітку за період з 20 березня 2013 року по 20 березня 2015 року. Було надано всі необхідні для перерахунку документи, в тому числі довідки про роботу та заробітну плату. Однак, в результаті перерахунку Позивачу було нараховано лише 40 гривень.
Просить суд витребувати в Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районні м. Києва копію заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії та здійснений за цією заявою перерахунок. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районні м. Києва здійснити правильний перерахунок пенсії ОСОБА_1 по стажу та заробітку.
Відповідач по справі подав до суду письмові заперечення, в яких заперечував та просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та одержує пенсію за віком і продовжує працювати.
Згідно ч. ст. 4 ст. 42 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього порахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу), який враховувся під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Таким чином, перерахунок пенсії може бути здійснено лише на підставі звернення самого пенсіонера, яким особисто мають бути визначені підстави такого перерахунку, передбачені ст. 42 Закону, а саме: перерахунок пенсії по стажу, перерахунок пенсії по заробітку, або перерахунок пенсії по стажу і по заробітку.
20 березня 2015 року Позивач звернулася до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітку за період з 20 березня 2013 року по 20 березня 2015 року. Було надано усі необхідні для перерахунку пенсії документи, в тому числі довідки про роботу та заробітну плату. Однак в результаті перерахунку Позивачу було нараховано лише 40 гривень.
Частина 1 статті 40 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, не залежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.
Таким чином, з періоду, за який враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню. Відповідно, перерахунок пенсії цілком міг бути проведений із заробітної плати Позивача за ці 24 місяці страхового стажу.
Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до вимог ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано адміністративний позов, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000р. враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії не залежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 даного закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч.1 ст. 40 цього Закону.
П. п. 10 п. 35 Розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Законувраховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії.
22.05.2008 року Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційними, в тому числі і п.п. 10 п. 35 розділу даного Закону.
Крім того, згідно з абзацом 7 п. 2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» розділ ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діє по 31.12.2008 року.
Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення Законів України, визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України відповідного рішення. Рішення Конституційного Суду України є обовязковими для виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскарженими.
Враховуючи те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, яке має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції, положення абзацу 3 ч. 1 ст. 40, абзац 4 ч. 2 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визнано не конституційними, а також визначено позицію Конституційного Суду, яка полягає в тому, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки це призводить до обмеження прав і свобод людини і громадянина, суд вважає, що вимога позивачки про зобовязання відповідача зробити їй перерахунок пенсії як працюючому пенсіонерові відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та пп.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.08р. за №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 3, ч. 2 ст. 19, 21, 22, 152 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України № 1-28/2008 від 22.05.2008 року, ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, ст.ст. 158-163, 186 Кодексу Адміністративного судочинства України, -
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про визначення дій неправомірними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії - задовольнити частково;
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва здійснити правильний перерахунок пенсії ОСОБА_1 по стажу та заробітку.
В іншій частині в задоволенні позову відмовити;
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва.
Суддя А.І. Демидовська