печерський районний суд міста києва
Справа № 6-1711/12
Категорія
11 грудня 2012 року Печерський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Мельника А.в.,
при секретарі - Борисенко А. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення
Державний виконавець звернувся до суду з поданням в якому просить змінити спосіб та порядок виконання рішення Печерського районного суду м. Києва на підставі якого видано виконавчий лист № 2-1488-1 від 15.12.2006 про зобов'язання Державного казначейства України перерахувати на рахунок Державної судової адміністрації України недовиплачену суму довічного грошового утримання ОСОБА_2 в розмірі 15 000 грн. - шляхом стягнення вказаних коштів у сумі 15 000 грн. з Державної судової адміністрації України (вул. Липська, 18/2, м. Київ, 01021) на користь ОСОБА_3.
В обґрунтування подання зазначає, що в провадженні відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України (далі - Відділ) перебуває виконавче провадження з рішення суду на підставі якого видано виконавчий лист Печерського районного суду м. Києва N° 2-1488-1 від 15.12.2006 про зобов'язання Державного казначейства України перерахувати на рахунок Державної судової адміністрації України недовиплачену суму довічного грошового утримання ОСОБА_2 в розмірі 15 000 грн.
За даним виконавчим документом боржником є Державне казначейство України (вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01014), стягувачем - : ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 61058).
Постановою державного виконавця від 15.01.2008 відкрито виконавче провадження щодо примусового виконання вказаного виконавчого документу.
Оскільки ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 05.10.2011 по справі № 6-1193/11 замінено сторону виконавчого провадження, а саме стягувача ОСОБА_2, яка померла 28 листопада 2010 року за виконавчими листами Печерського районного суду м. Києва по справі № 2-1448-1/04 за позовом ОСОБА_2 до Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Головного управління Державного казначейства України, Апеляційного суду Харківської області про перерахунок розміру довічного утримання та стягнення невиплаченої суми її правонаступника ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 04 серпня 2011 року, виданого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_5, постановою від 20.04.2012 замінено сторону виконавчого провадження, з ОСОБА_2 на ОСОБА_3.
Копію вказаної постанови направлено стягувачу до відома та Державному казначейству України до відома та виконання.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Частиною другою статті 95 Конституції України будь-які видатки держави на загально - суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законом про Державний бюджет України.
Статтею 7 Бюджетного кодексу України (далі - Бюджетний кодекс) передбачено принцип цільового використання коштів, тобто бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями.
Будь-які видатки та платежі з бюджету можна здійснювати лише при наявності бюджетних призначень, які передбачені законом про Державний бюджет України.
Пунктом 1 частини 2 статті 22 Бюджетного кодексу встановлено, що головним розпорядником бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, міністерства, Конституційний суд України, Верховний суд України, вищі спеціалізовані суди та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.
Частинами 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному Бюджетним кодексом.
Частиною 1 статті 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», зокрема, передбачено, що організаційне забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом, здійснює Державна судова адміністрація України. Державна судова адміністрація України є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс та рахунки в органах Державного казначейства України.
Згідно з Положенням про Державну судову адміністрацію України, затвердженим рішенням Ради суддів України від «22» жовтня 2010 року № 12, Державна судова адміністрація України здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Національної школи суддів України та органів суддівського самоврядування: здійснює матеріальне і соціальне забезпечення працівників апарату судів та ДСА України; забезпечує у межах своїх повноважень медичне обслуговування та санаторно-курортне лікування суддів, у тому числі суддів у відставці, працівників апарату судів, уживає заходів щодо забезпечення їх благоустроєним житлом.
До 2004 року Законами України про Державний бюджет України на відповідний рік загальнодержавні видатки, списання яких можна проводити за рахунок загальних доходів Державного бюджету України, зокрема на виконання судових рішень про безспірне списання на користь суддів заборгованості з виплати встановлених законодавством матеріальних та соціально-побутових гарантій суддям, не передбачались.
У 2004 році Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» від 17.06.2004 № 1801-IV внесено зміни до додатку № З Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», яким встановлено розподіл видатків Державного бюджету України на 2004 рік.
Відповідно до зазначеної у вказаному додатку бюджетної програми КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів» в Державному бюджеті на 2004 рік передбачалися видатки у розмірі 1067,2 тис. грн. на виконання рішень судів на користь суддів.
Законами України про Державний бюджет України на 2005-2010 роки за бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів» передбачались видатки у розмірі 9500 тис. грн. щорічно, а Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» - 8573,8 тис. грн.( в редакції від 23.12.2010), та 5634,30 тис. грн. відповідно до Закону України від 04.11.2011 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік». Законом України про Державний бюджет України на 2012 рік за бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів» передбачено видатки у розмірі 10000 тис. грн.
Головним розпорядником коштів державного бюджету щодо виконання зазначеної бюджетної програми є Державна судова адміністрація України.
Враховуючи викладене, виконання рішень судів вказаної категорії має здійснюватись за рахунок бюджетних асигнувань, передбачених в Державному бюджеті головному розпоряднику бюджетних коштів - Державній судовій адміністрації України, в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845.
Статтями 119, 121 Бюджетного кодексу України встановлено відповідальність за нецільове використання бюджетних коштів та порушення бюджетного законодавства, крім того, використання службовою особою бюджетних коштів усупереч їх цільовому призначенню тягне кримінальну відповідальність, визначену статтею 210 Кримінального кодексу України.
Крім того, Державна судова адміністрація України самостійно перераховує грошові кошти стягувачам в порядку черговості згідно реєстру виконавчих документів по стягненню коштів на користь суддів, складеного в порядку надходження виконавчих документів на виконання до державної виконавчої служби і затвердженого протоколом спільної наради від 30.03.2009 року між Міністерством юстиції України та Державною судовою адміністрацією України.
Також слід зазначити, що Указом Президента України від 09.12.2010 №1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади, з метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади, усунення дублювання їх повноважень, забезпечення чисельності управлінського апарату та витрат на його отримання, підвищення ефективності державного управління», створено Державну казначейську службу України, поклавши на цю Службу функції у сфері казначейського обслуговування державного бюджету.
Листом від 10.08.2011 № 14-0817-306 відділ повідомлено, що відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 № 460/2011 «Про положення про Державну казначейську службу України», Державна казначейська служба є правонаступником прав та обов'язків Державного казначейства України.
Державне казначейство України, як урядовий орган державного управління, ліквідоване постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2011 N 346 "Про ліквідацію урядових органів".
Згідно з Положенням про Державну казначейську службу України основним завданням Державної казначейської служби України є реалізація державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, яке передбачає розрахунково- касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних із міжнародними фінансовими організаціями проектів.
Зазначені обставини унеможливлюють виконання Державним казначейством України виконання рішення Печерського районного суду м. Києва на підставі якого видано виконавчий лист № 2-1488-1 від 15.12.2006.
Відповідно до статті 36 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
Особи які беруть участь в справі в судове засідання не з'явились.
Дослідивши подання та матеріали справи, суд приходить до висновку, що подання є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що провадженні відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України перебуває виконавче провадження з рішення суду на підставі якого видано виконавчий лист Печерського районного суду м. Києва N° 2-1488-1 від 15.12.2006 про зобов'язання Державного казначейства України перерахувати на рахунок Державної судової адміністрації України недовиплачену суму довічного грошового утримання ОСОБА_2 в розмірі 15 000 грн.
За даним виконавчим документом боржником є Державне казначейство України (вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01014), стягувачем - : ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 61058).
Постановою державного виконавця від 15.01.2008 відкрито виконавче провадження щодо примусового виконання вказаного виконавчого документу.
Оскільки ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 05.10.2011 по справі № 6-1193/11 замінено сторону виконавчого провадження, а саме стягувача ОСОБА_2, яка померла 28 листопада 2010 року за виконавчими листами Печерського районного суду м. Києва по справі № 2-1448-1/04 за позовом ОСОБА_2 до Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Головного управління Державного казначейства України, Апеляційного суду Харківської області про перерахунок розміру довічного утримання та стягнення невиплаченої суми її правонаступника ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 04 серпня 2011 року, виданого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_5, постановою від 20.04.2012 замінено сторону виконавчого провадження, з ОСОБА_2 на ОСОБА_3.
Копію вказаної постанови направлено стягувачу до відома та Державному казначейству України до відома та виконання.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про виконавче провадження» (далі - Закон) державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Частиною другою статті 95 Конституції України будь-які видатки держави на загально - суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно законом про Державний бюджет України.
Статтею 7 Бюджетного кодексу України (далі - Бюджетний кодекс) передбачено принцип цільового використання коштів, тобто бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями.
Будь-які видатки та платежі з бюджету можна здійснювати лише при наявності бюджетних призначень, які передбачені законом про Державний бюджет України.
Пунктом 1 частини 2 статті 22 Бюджетного кодексу встановлено, що головним розпорядником бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, міністерства, Конституційний суд України, Верховний суд України, вищі спеціалізовані суди та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.
Частинами 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному Бюджетним кодексом.
Частиною 1 статті 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», зокрема, передбачено, що організаційне забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом, здійснює Державна судова адміністрація України. Державна судова адміністрація України є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс та рахунки в органах Державного казначейства України.
Згідно з Положенням про Державну судову адміністрацію України, затвердженим рішенням Ради суддів України від «22» жовтня 2010 року № 12, Державна судова адміністрація України здійснює функції головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Національної школи суддів України та органів суддівського самоврядування: здійснює матеріальне і соціальне забезпечення працівників апарату судів та ДСА України; забезпечує у межах своїх повноважень медичне обслуговування та санаторно-курортне лікування суддів, у тому числі суддів у відставці, працівників апарату судів, уживає заходів щодо забезпечення їх благоустроєним житлом.
До 2004 року Законами України про Державний бюджет України на відповідний рік загальнодержавні видатки, списання яких можна проводити за рахунок загальних доходів Державного бюджету України, зокрема на виконання судових рішень про безспірне списання на користь суддів заборгованості з виплати встановлених законодавством матеріальних та соціально-побутових гарантій суддям, не передбачались.
У 2004 році Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» від 17.06.2004 № 1801-IV внесено зміни до додатку № З Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», яким встановлено розподіл видатків Державного бюджету України на 2004 рік.
Відповідно до зазначеної у вказаному додатку бюджетної програми КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів» в Державному бюджеті на 2004 рік передбачалися видатки у розмірі 1067,2 тис. грн. на виконання рішень судів на користь суддів.
Законами України про Державний бюджет України на 2005-2010 роки за бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів» передбачались видатки у розмірі 9500 тис. грн. щорічно, а Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» - 8573,8 тис. грн.( в редакції від 23.12.2010), та 5634,30 тис. грн. відповідно до Закону України від 04.11.2011 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік». Законом України про Державний бюджет України на 2012 рік за бюджетною програмою КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів» передбачено видатки у розмірі 10000 тис. грн.
Головним розпорядником коштів державного бюджету щодо виконання зазначеної бюджетної програми є Державна судова адміністрація України.
Враховуючи викладене, виконання рішень судів вказаної категорії має здійснюватись за рахунок бюджетних асигнувань, передбачених в Державному бюджеті головному розпоряднику бюджетних коштів - Державній судовій адміністрації України, в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845.
Статтями 119, 121 Бюджетного кодексу України встановлено відповідальність за нецільове використання бюджетних коштів та порушення бюджетного законодавства, крім того, використання службовою особою бюджетних коштів усупереч їх цільовому призначенню тягне кримінальну відповідальність, визначену статтею 210 Кримінального кодексу України.
Крім того, Державна судова адміністрація України самостійно перераховує грошові кошти стягувачам в порядку черговості згідно реєстру виконавчих документів по стягненню коштів на користь суддів, складеного в порядку надходження виконавчих документів на виконання до державної виконавчої служби і затвердженого протоколом спільної наради від 30.03.2009 року між Міністерством юстиції України та Державною судовою адміністрацією України.
Також слід зазначити, що Указом Президента України від 09.12.2010 №1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади, з метою оптимізації системи центральних органів виконавчої влади, усунення дублювання їх повноважень, забезпечення чисельності управлінського апарату та витрат на його отримання, підвищення ефективності державного управління», створено Державну казначейську службу України, поклавши на цю Службу функції у сфері казначейського обслуговування державного бюджету.
Листом від 10.08.2011 № 14-0817-306 відділ повідомлено, що відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 № 460/2011 «Про положення про Державну казначейську службу України», Державна казначейська служба є правонаступником прав та обов'язків Державного казначейства України.
Державне казначейство України, як урядовий орган державного управління, ліквідоване постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2011 N 346 "Про ліквідацію урядових органів".
Згідно з Положенням про Державну казначейську службу України основним завданням Державної казначейської служби України є реалізація державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, яке передбачає розрахунково- касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних із міжнародними фінансовими організаціями проектів.
Зазначені обставини унеможливлюють виконання Державним казначейством України виконання рішення Печерського районного суду м. Києва на підставі якого видано виконавчий лист № 2-1488-1 від 15.12.2006.
Відповідно до статті 36 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.
На підставі викладеного та керуючись ст. 378ЦПК України, суд
Подання задовольнити.
Змінити спосіб та порядок виконання рішення Печерського районного суду м. Києва на підставі якого видано виконавчий лист № 2-1488-1 від 15.12.2006 про зобов'язання Державного казначейства України перерахувати на рахунок Державної судової адміністрації України недовиплачену суму довічного грошового утримання ОСОБА_2 в розмірі 15 000 грн. - шляхом стягнення вказаних коштів у сумі 15 000 грн. з Державної судової адміністрації України (вул. Липська, 18/2, м. Київ, 01021) на користь ОСОБА_3.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Апеляційного суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали, а особою яка була відсутня при проголошенні ухвали протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя