23 липня 2015 року Чернігів Справа № 825/2059/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Поліщук Л.О.,
за участі секретаря Мхитарна В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду, без фіксації судового засідання, в порядку ч.1 ст. 41 КАС України, справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути надміру виплачені кошти у вигляді житлової субсидії у розмірі 1037,25 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач при отриманні житлової субсидії надав недостовірні відомості про його дохід, внаслідок чого нею безпідставно отримано грошову кошти у розмірі 1037,25 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує повністю.
Відповідач 17.07.2015 в судовому засідання зазначив, що заповнив декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії відповідно до інформації отриманої від посадової особи Інформаційно-консультаційного центру. 23.07.2015 відповідач в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги не визнає.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що 03 листопада 2014 року відповідач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області із заявою про призначенням їй субсидії для погашення витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
На підставі поданої заяви, декларації про доходи і отриманих від заявника документів ОСОБА_1 призначена субсидія на період з листопада 2014 року по квітень 2015 року в сумі 240 грн. 50 коп. та з квітня 2015 року в сумі 57,87 грн., що підтверджується рішеннями про призначення субсидії від 19.11.2014, від 27.04.2015 (а.с.7,8).
Згідно з п. 12 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення), субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного (за останні шість місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням субсидії) сукупного доходу осіб, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива на основі річного за попередній календарний рік.
Відповідно до ч. 6 п. 13 Положення для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на технічних носіях інформації, одержаних від Пенсійного фонду, служб зайнятості населення, житлово-експлуатаційних та інших підприємств і організацій.
Згідно з Положенням позивачем проведена перевірка достовірності інформації поданої заявником.
В ході перевірки позивачем встановлено, що заявницею було надано недостовірні дані про її дохід в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 03.11.2014 (а.с.6), а саме не задекларовано суму допомоги по безробіттю за період з 01.05.2014 по 13.10.2014 у розмірі 3655,92 грн., що підтверджується повідомленням Прилуцького міськрайонного центру зайнятості від 09.04.2015 №02/638 (а.с.9) .
Відповідно до перерахунку субсидії у зв'язку з проведенням перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 27.04.2015 (а.с.10) складає 1037 грн. 25 коп., що сумнівів у суду не викликає.
Пунктом 13 Положення, зокрема, передбачено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає органу праці та соціального захисту населення довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики, або індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), видані органом Пенсійного фонду України. У органі праці та соціального захисту населення громадянин заповнює заяву та декларацію про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінсоцполітики. Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою органу праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника. Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Згідно із п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи і майновий стан, які вплинули на встановлення права на субсидію і визначення її розміру, унаслідок чого йому була надмірно перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому були виявлені порушення.
Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Пунктом 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року № 39/283/90/5 (далі - Порядок № 39/283/90/5), передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадку виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів.
За змістом п. 2 Порядку № 39/283/90/5 в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії. Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
27 квітня 2015 року позивач направив на адресу відповідачки повідомлення про припинення надання житлової субсидії та зобов'язано повернути недоплачену суму субсидії у розмірі 1037,25 грн. та перерахувати до 30.06.2015 (а.с.11).
Однак, станом на час розгляду справи грошові кошти відповідачкою не повернуті.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням того, що сума надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії в розмірі 1037,25 грн., відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд вважає, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (вул. Вокзальна, 39/55, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області (вул. Київська, 281, м. Прилуки, Чернігівська область. 17500, р/р 35412026038653 в ГУ ДКСУ у Чернігівській області м. Чернігів, МФО 853592, код ЄДРПОУ 0319622) надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії у розмірі 1037 (одна тисяча тридцять сім) грн. 25 коп.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Л.О. Поліщук