Копія
Справа № 822/2414/15
22 липня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Касапа В.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України , Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації , третя особа на стороні відповідача - Білогірська районна державна адміністрація Хмельницької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дію, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України , Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача - Білогірська районна державна адміністрація в якому просить: визнати протиправною бездіяльність відповідачів, в результаті якої його позбавлено права на отримання посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 31.03.1997 року; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації провести розрахунок недоотриманих за період з 31.03.1997 року по 07.11.2013 року пільг та компенсацій, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорія 3, згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та відшкодувати їх в грошовому виразі; стягнути з відповідачів заподіяну моральну шкоду в розмірі 100 000,00 грн. солідарно.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце слухання справи був повідомлений належним чином, 22.07.2015 року подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, належним чином повідомлений про дату, час і місце слухання справи в судове засідання не з'явився, 06.07.2015 року подав до суду заперечення поти позову, просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. 22.07.2014 року подав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника.
Представник Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України в судове засідання не з'явився, 16.07.2015 року подав до суду пояснення, просив розглянути справу без участі представника.
Третя особа на стороні відповідача - Білогірська районна державна адміністрація в судове засідання повноважного представника не направила, про дату, час і місце слухання справи повідомлена належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи за її відсутності суду не подала.
Судом явка сторін не визнавалася обов'язковою, а тому суд вважає за можливе розглянути справу в письмовому провадженні відповідно до вимог ч. 4 та ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, оцінивши їх в сукупності, суд дійшов наступних висновків.
В ході судового розгляду судом встановлено, що 29.07.2014 року ОСОБА_1 звертався до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання відмови незаконною та стягнення коштів за період з червня 1994 року по листопад 2013 року.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2014 року в адміністративній справі №822/3169/14 позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання відмови незаконною та стягнення коштів залишено без розгляду, з підстав пропущення позивачем встановленого законом строку звернення до адміністративного суду, до відкриття провадження у справі.
В грудні 2014 року позивач звертався з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, Білогірської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.01.2015 року позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, Білогірської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної - залишено без розгляду, з підстав відкликання позовної заяви позивачем.
Вирішуючи спір по суті, а не закриваючи провадження, суд виходить з того, що на підставі ч. 3 ст. 155 КАС України, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звертався до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації із заявою щодо повернення пільг і компенсацій за період з 1997 року по 2013 рік як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Листом №04.02-3131 від 27.04.2015 року позивача було повідомлено про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.01.1997 року №135 "Про перевірку правильності видачі посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", головою Хмельницької обласної державної адміністрації видано розпорядження від 28.02.1997 року №773-р. "Про перевірку правильності видачі посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС". Вказаним розпорядженням затверджено склад тимчасової комісії облдержадміністрації та положення про неї, комісією проведено перереєстрацію посвідчень.
Зазначено, що позивач, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3, з дня подання заяви до управління соціального захисту населення Білогірської районної державної адміністрації, користується всіма пільгами та компенсаціями передбаченими чинним законодавством. Повідомлено, що неотримані пільги та компенсації за період з 31.03.1997 року по 07.11.2013 року виплатити немає підстав.
Протоколом тимчасової комісії по перевірці правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" від 17.04.1997 року №1 вирішено направити документи ОСОБА_1 , на розгляд Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, з підстав видачі посвідчення на підставі рішення суду.
Протоколом Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 07.10.1997 року №198 визнано видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС безпідставною, з підстав відсутності підтверджуючих документів, передбачених п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому Постановою КМУ №51 від 20.01.1997 року.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Статус осіб, які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС регулюється Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-ХІІ (Закон №796-ХІІ).
Відповідно до ст. 9 Закону №796-ХІІ особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно статті 10 Закону №796-ХІІ вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до частини першої статті 15 Закону №796-ХІІ є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Постановою КМУ №51 від 20.01.1997 року затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (надалі - Порядку). Відповідно до абз. 3 п. 10 Порядку посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Відповідно до п. 3 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. N 936, призначення громадянам компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг здійснюється за єдиною заявою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2002 р. N 1146 "Про вдосконалення механізму надання соціальної допомоги".
Виплата компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг у разі, коли вперше встановлено відповідний статус постраждалої особи і видано відповідне посвідчення, проводиться з дня подання громадянином заяви, але не раніше ніж з дня видачі йому посвідчення встановленого зразка.
Судом встановлено, що 22.05.2013 року ОСОБА_1 звертався до голови Хмельницької облдержадміністрації, щодо вирішення питання про видачу йому посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС, однак жодного з документів передбачених Порядком надано не було.
Листами Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації №03/02-6803 від 10.06.2013 року, №03/02-12022 від 30.09.2013 року позивач повідомлявся про необхідність подачі документів, передбачених п. 10 Порядку для видачі посвідчення.
Крім того, Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації звертався до Міністерства внутрішніх справ України із запитом №03/02-10415 від 21.08.2013 року про підтвердження факту участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із зазначенням періоду та населеного пункту, де проводились роботи.
Міністерством внутрішніх справ відповідача повідомлено листом від 24.09.2013 року про відсутність відомостей про підтвердження факту участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
07.11.2013 року позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації із заявою про видачу посвідчення третьої категорії відповідно до наданих документів, а саме: довідок управління Державної служби охорони ГУ МВС України в Київській області від 18.10.2013 року №13/4-1-625 та №92 від 14.10.2013 року та маршрутного листа від 18.10.2013 року №13/4-1-624.
07.11.2013 року Хмельницькою облдержадміністрацією Любарському В.П., на підставі поданих документів видано посвідчення категорії 3 серії НОМЕР_1 .
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає доведеною правомірність дій відповідачів, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 7 - 12, 17, 18, 70, 71, 86, 128, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд, -
у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/В.М. Касап
"Згідно з оригіналом" Суддя