Справа № 2-а/1970/3146/11
14 листопада 2011 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючої судді Мірінович У.А. розглянувши у скороченому провадженні у місті Тернополі адміністративну справу
за позовом прокурора міста Тернополя в інтересах держави в особі урядового органу державного управління, що діє у складі Міністерства інфраструктури України і йому підпорядковується - Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі його структурного підрозділу - Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Тернопільській області
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про стягнення штрафних санкцій,-
Прокурор міста Тернополя в інтересах держави в особі урядового органу державного управління, що діє у складі Міністерства інфраструктури України і йому підпорядковується - Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі його структурного підрозділу - Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Тернопільській області звернувся до суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних санкцій в розмірі 510 грн., мотивуючи свої позовні вимоги тим, що Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Тернопільській області проведено перевірку додержання відповідачем вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. За результатами перевірки складено акт від 13.05.2011 року № 239541, на підставі якого позивачем винесено постанову № 133901 від 23.06.2011 року про застосування до ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.
На підставі статті 183 - 2 Кодексу адміністративного судочинства України Тернопільським окружним адміністративним судом винесено ухвалу від 27.10.2011 року про відкриття скороченого провадження у справі, у якій зазначено строк подання заперечення проти позову, порядок його подання, а також наслідки неподання такого заперечення.
Копія даної ухвали та позовної заяви з доданими до неї документами надіслана відповідачу. Заяви про визнання позову або заперечень на позов до суду відповідач не подав.
Відповідно до ч. 5 ст. 183 - 2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 183 - 2 Кодексу адміністративного судочинства України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому проваджені суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Враховуючи викладене та оцінивши повідомлені позивачем обставини, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.3 Порядку «Здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року (далі - Порядок) органом державного контролю на автомобільному транспорті є Головна державна автомобільна інспекція на автомобільному транспорті, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м .Києві та м. Севастополі.
Пунктами 4, 21, 27 Порядку передбачено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. При виявлені порушення законодавства складається акт, на підставі якого керівником органу державного контролю виносить постанову про застосування фінансових санкцій, що є обов'язковою для виконання.
Судом встановлено, що Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Тернопільській області, згідно завдання № 113607 від 10 травня 2011 року проведено перевірку додержання відповідачем вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 13.05.2011 року № 239541, у якому встановлено порушення відповідачем ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ), а саме встановлено, що водій автомобіля «таксі» ОСОБА_1 надавав послуги по перевезенню пасажирів на таксі згідно шляхового листа № 2265 від 12.05.11р. без ліцензійної картки водія.
На підставі акта перевірки позивачем винесено постанову № 133901 від 23.06.2011 року про застосування до ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.
Відповідно до абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 32 Порядку передбачено, що скарга на постанову подається протягом 10 днів після її винесення до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю.
У відповідності до п.28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Як вбачається із матеріалів справи інформація про виконання відповідачем постанови про застосування фінансових санкцій № 133901 від 23.06.2011 року до позивача у встановлені строки не надійшла та постанова про застосування штрафних санкцій відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржена.
Відповідно до ст. 121 Конституції України та ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян і держави у судах.
Таким чином, несплачена відповідачем сума штрафу в розмірі 510 грн. підлягає стягненню в судовому порядку.
З огляду на вищевикладене, суд вважає обставини на які посилається позивач доведеними, а адміністративний позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», Порядком «Здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року та ст.ст. 2, 3, 6-12, 17, 18, 160-163, 167, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задоволити.
2. Стягнути з фізичної - особи підприємця ОСОБА_1 (вул. Київська, 1/26, м. Тернопіль, ід. н. НОМЕР_1) фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 510 (п'ятсот десять) гривень 00 коп. в користь Державного бюджету України на рахунок управління Державного казначейства у місті Тернополі в Головному управлінні Державного казначейства України у Тернопільській області р/р 31118106700002, МФО 838012, код платежу 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», код одержувача коштів 23588119.
3. Копію постанови направити сторонам.
Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження виконується негайно.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова суду за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Строк для подання апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Головуючий суддя Мірінович У.А.
копія вірна
Суддя Мірінович У.А.