Номер провадження
Справа №2-а-4190/11
Іменем України
01 липня 2011 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Скрипка О.І.,
при секретарі - Федорченко Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії
23 травня 2011 року до суду надійшов позов ОСОБА_1, який позивачка здала на пошту 12.05.2011 року, який в подальшому уточнила, до Управління Пенсійного фонду в Деснянському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок з 01.10.2009 року раніше призначеної пенсії з застосування показників середньої заробітної плати на одну людину в цілому по Україні за 2008 рік. Свої вимоги обґрунтовувала тим, що у відповідності до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при перерахунку раніше призначеної пенсії у 2009 році повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2008 рік, тобто рік, який передує року, в якому проводиться перерахунок. Оскільки застосований відповідачем показник заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн. менше, ніж показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2008 рік, який складає 1573,99 грн., тому здійснений перерахунок призводить до значного заниження суми перерахованої пенсії, порушення прав і не відповідає вимогам чинного законодавства.
В судовому засіданні позивачка підтримала свої вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, до суду надійшла заява з запереченнями на позов, в якій вказувалось на те, що відповідно до п. З ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону. Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" було внесено зміни, а саме було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно зі ст.40 цього Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підп. З п. 11 Постанови КМ України від 28.05.2008 р.№ 530. Оскільки, на сьогоднішній день питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески не врегульовано в законодавчому порядку, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту 3 п. 11 Постанови КМ України від 28.05.2008 р. № 530 провадяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн.
Ухвалою від 01 липня 2011 року позовні вимоги за період з 01 жовтня 2009 року по 11 листопада 2010 року залишені без розгляду.
Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позову підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивач отримує пенсію з червня 2007 року, однак з 18.04.2010 року вже не працює.
Маючи 24 місяці трудового стажу після призначення пенсії, в жовтні 2009 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсію з урахуванням відпрацьованого часу, який був зроблений 01 жовтня 2009 року і застосовані показники заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік. В квітні 2011 року вона знову звернулася до відповідача з заявою про перерахунок розміру пенсії, але листом від 15.04.2011 року їй було відмовлено в такому перерахунку.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року, який визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначається виключно законами про пенсійне забезпечення. Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частинами 3-4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в первинній редакції) визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.
Законом України від 23 грудня 2004 року було внесено зміни до назви ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та доповнено ч. 3, у зв'язку з чим вищенаведену ч. З ст. 42 Закону було вказано вважати ч. 4 зазначеного Закону.
Пунктом 26 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» було зупинено на 2007 рік дію ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 102 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 провадиться з урахуванням не менше 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року були внесені зміни, в тому числі й до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку )
пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. визнані неконституційними, серед іншого, і положення підп. 10 пункту 35 розділу П «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими з 01.01.2008 р. були внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема до ч. 4 ст. 42. У відповідності до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони та інші нормативне правові акти, які визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно
Закону для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визнавався згідно ст. 40 Закону.
Порядок здійснення зазначеного перерахунку був визначений Постановою КМ України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а саме: у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абз.З ч. 1 ст.40 Закону.
Проте, Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва перерахунок пенсії позивачу у 2009 році був здійснений із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно де Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік - 1197,91 грн., незважаючи на те, що 27.02.2009 року був затверджений показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу, у розмірі 1573,99 грн., який застосовується при визначенні коефіцієнту заробітної плати за 2008 рік при призначенні пенсій у відповідності з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В перерахунку пенсії з урахуванням цього показника середньої заробітної плати позивачу було відмовлено з посиланням на спільний лист ОСОБА_2 та Пенсійного фонду України від 1 1.03.2009 року.
В п.1.4 Наказу Міністерства юстиції України від 12.04.2005 року «Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів» зазначено, що нормативно-правовий акт це офіційний письмовий документ, прийнятий уповноваженим на це суб'єктом нормотворення визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, спрямований на регулювання суспільних відносин, що містить норми права, має не персоніфікований характер і розрахований на неодноразове застосування. Прийняття нормативно-правових актів у вигляді листів і телеграм не допускається.
Нормативно-правові акти Пенсійного фонду України підлягають державній реєстрації в порядку, встановленому законодавством (п.7. Положення про Пенсійний фонд України, затвердженим Постановою КМ України від 24.10.2007 р. N 1261). ОСОБА_2 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. був опублікований в газеті «Все про бухгалтерський облік» 01.06.2009 р., але ця публікація носила інформаційний, а не офіційний характер.
Виходячи з наведеного, вказаний лист, що зачіпає права, свободи й законні інтереси громадян, не є нормативно-правовим актом, не зареєстрований в Міністерством юстиції, як це передбачено Указом Президента України від 03.10.1992 р. № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», та ніде офіційно не оприлюднений, що суперечить ст. 57 Конституції України. Таким чином, спільний лист від 11.03.2009 р. ОСОБА_2 та Пенсійного фонду України незаконно змінює діючий порядок перерахунку пенсій та істотно обмежує право на перерахунок пенсії оскільки, будучи службовою кореспонденцією, не може встановлювати нову правову норму щодо механізму перерахунку пенсій у 2009 році.
У відповідності з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Конституція України у ч. З ст. 22 передбачає, що обсяг існуючих прав і свобод не може бути звужений при прийнятті нових чи внесенні змін у діючі закони конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України.
Відповідно до листів Пенсійного фонду України показники заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка віповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік становить - 1197,91 грн., за 2008 рік - 1573,99 грн..
Таким чином, проведення відповідачем перерахунку пенсій у 2009 році відповідно до п.1 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік -1197,91 грн., не відповідає нормам чинного законодавства, призводить до заниження розміру пенсії позивача та порушує його права. Позиція відповідача, яка грунтується виключно на відсутності законодавчого регулювання питання щодо визначення заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, що з огляду на вищевказані норми закону є помилковою та такою, що не грунтується на вимогах закону.
Системний аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, про обгрунтованість вимог позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивачки підлягають стягненню витрати по сплаті державного мита в сумі 3 грн. 40 коп.
Враховуючи вищевикладене, керуючись от. ст.2, 5-6, 14, 17-19, 49, 51, 69, 72, 76, 79, 93, 99-100, 104, 161 -163 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду в Деснянському районі м. Києва щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показників середньої заробітної плати за 2007 календарний рік - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії та виплачувати ОСОБА_1 у відповідності до статей 40 та 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показників середньої заробітної плати за 2008 календарний рік з 12 листопада 2010 року з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь позивачки ОСОБА_1 витрати по сплаті державного мита в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Деснянський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня її проголошення апеляційної скарги.
Суддя: