ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
21 липня 2015 року № 813/2683/15
о 10 год., 30 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Палюк М.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним
позовом ОСОБА_1, за участю третьої особи яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2
до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Пустомитівського районного управління юстиції Львівської області, представник - не прибув за участю третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_3 відділу реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського управління юстиції у Львівській області, представник - не прибув Галицького відділу реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського управління юстиції у Львівській області, представник - не прибув Залізничного відділу реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського управління юстиції у Львівській області, представник - не прибув
про визнання протиправною відмови і зобов'язання вчинити дії
Позивач - ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Пустомитівського районного суду, яке набрало законної сили, встановлено юридичний факт, що позивач та її мати за національністю - поляки. Не зважаючи на вказані обставини позивачу було відмолено відповідачем у внесені змін до актових записів.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, надала суду додаткові пояснення та докази, просила позов задоволити повністю.
Третя особа, без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_2 позовні вимоги ОСОБА_1 підтримала, просила задоволити повністю.
Відповідач прибуття уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, заперечення на адміністративний позов та заяви про розгляд справи без участі його представника не подав, хоча належним чином був повідомлений про дату час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення за № 03318329.
Треті особи, без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 відділ реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського управління юстиції у Львівській області, Галицький відділ реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського управління юстиції у Львівській області, Залізничний відділ реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського управління юстиції у Львівській області, участі уповноважених представників в судовому засідання не забезпечили подали заяви про розгляд справи за відсутності їх представників.
Заслухавши пояснення позивача, третьої особи, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
08.05.2015 року Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Пустомитівського районного управління юстиції у Львівській області на звернення позивача щодо внесення змін:
- до графи «національність матері з «українка» на «полька» в актовому записі про народження № 4017 від 06.08.1997 року., складеного ОСОБА_3 відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Львівської області на ОСОБА_2
- до графи «національність» матері з «чешка» на «полька» в актовому записі про народження № 4233 від 26.06.1971р., складеного ОСОБА_3 відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції у Львівській області на ОСОБА_4
- до графи «національність нареченої» з «українка» на «полька» в актовому записі про шлюб № 117 від 17.04.1997р., складеного Галицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління .юстиції у Львівській області на ОСОБА_5 та (ОСОБА_4) ОСОБА_1
- до графи «національність нареченої» з «чешка» на «полька» в актовому зал про шлюб № 516 від 19.04.1969р., складеного Залізничним відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції у Львівській області на ОСОБА_6 (Познєвіч) ОСОБА_6 Іванну-Марію Францішківну
повідомлено, що згідно діючого законодавства, зміна національності не входить до компетенції відділів державної реєстрації актів цивільного стану. Дане питання може бути вирішене в судовому порядку, згідно ст. 11 Закону України «Про національні меншини».
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про національні меншини в Україні» № 2494-XII від 25.06.1992 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI від 01.07.2010 року із змінами і доповненнями, Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 із змінами і доповненнями, Кодексом адміністративного судочинства.
Згідно ст. 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» передбачено, що громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.
Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Згідно ст. 6 цього ж Закону, відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх.
Згідно ст. 9 цього ж Закону, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Згідно ст. 22 цього ж Закону, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Згідно п. 1.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання (на час виникнення спірних правовідносин), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно п. 2.12. цих же Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Позивач в обґрунтування позовних вимог та в підтвердження факту національності «полька» надала суду копії:
- рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 01 грудня 2011 року;
- свідоцтва про народження ОСОБА_2;
- витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про державну реєстрацію народження;
- свідоцтва про шлюб;
- витягу з Державного реєстру актів цивільного стану про державну реєстрацію шлюбу;
- свідоцтва про народження ОСОБА_4
Судом враховуються обґрунтування позовних вимог позивача, оскільки рішенням Пустомитівського районного суду Львівської області від 01 грудня 2011 року, яке набрало законної сили встановлено юридичний факт, що ОСОБА_4 (дошлюбне прізвище Познєвич) Іванна-Марія Францишківна за національністю була полькою, що ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище ОСОБА_4) ОСОБА_7 за національністю є полька.
Вказані обставини щодо національності позивача згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, не доказуються при розгляді даної справ, оскільки встановлені судовим рішенням в цивільній, що набрало законної сили.
Таким чином, з метою запобігання порушення прав позивача встановлених ст. 11 Закону України «Про національні меншини в Україні», щодо права вільно обирати та відновлювати національність і заборони примушування у будь-якій формі до відмови від своєї національності, суд вважає, що спірна відмова відповідача за № 566 від 08.05.2015 року є протиправною, відтак в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Також підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача внести зміни в актові записи, оскільки відмова відповідача не узгоджується із вимогами наведеного вище законодавства, в тому числі щодо підтвердження державою фактів походження фізичної особи.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Докази подані позивачем переконують в обґрунтованості позовних вимог .
Згідно ст. ст. 49, 70, 71 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень.
Відповідач жодними належними та допустимими доказами не обґрунтував правомірність спірної відмови щодо внесення змін в актові записи.
Таким чином, з врахуванням змісту ст. 162 КАС України, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню повністю.
Суд присуджує з Державного бюджету України, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, всі здійснені стороною, яка не є суб'єктом владних повноважень, та документально підтверджені судові витрати, на користь якої ухвалене судове рішення.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Визнати протиправною відмову відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Пустомитівського районного управління юстиції у Львівській області щодо внесення зміни до актового запису № 566 від 8.05.2015 року.
3. Зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану Пустомитівського районного управління юстиції у Львівській області внести зміни в актовий запис про народження № 4017 від 06.08.1997 року в графу «національність матері» з «українка» на «полька».
4. Зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану Пустомитівського районного управління юстиції у Львівській області внести зміни в актовий запис про народження № 4233 від 26.06.1971 року в графу «національність матері» з «чешка» на «полька».
5. Зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану Пустомитівського районного управління юстиції у Львівській області внести зміни в актовий запис про народження № 117 від 17.04.1997 року в графу «національність матері» з «українка» на «полька».
6. Зобов'язати відділ реєстрації актів цивільного стану Пустомитівського районного управління юстиції у Львівській області внести зміни в актовий запис про народження № 516 від 19.04.1969 року в графу «національність матері» з «чешка» на «полька».
7. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, с. Зубра, Пустомитівський район, Львівська область) 73,08 грн. судового збору.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена в повному обсязі 27.07.2015 року.
Суддя Гавдик З.В.