ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про закриття провадження в адміністративній справі
27 липня 2015 року № 2а-2324/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Сидор Н.Т.,
за участю секретаря судового засідання Присташ І.М.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова до товариства з обмеженою відповідальністю фірми “Формула” про спонукання до вчинення дій,
До суду управлінням Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова заявлено позов про зобов'язання ТзОВ фірми “Формула” надати первинні документи бухгалтерського обліку для здійснення перевірки за період з 01.09.2007 року по 20.01.2011 року відповідно до п. 1, 3, 6.3 Переліку питань для здійснення планових перевірок органами Пенсійного фонду України та форми Акта, що складається за їх результатами, затвердженого постановою правління ПФУ від 31.03.2011 року за №9-1.
В судовому засіданні з ініціативи суду на обговорення поставлено питання про закриття провадження у справі з підстави, що справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Представник позивача проти клопотання заперечила, оскільки вважає спір публічно правовим.
Представник відповідача розгляд поставленого судом питання залишив на розсуд суду.
Суд заслухав думку представників сторін щодо поставленого на обговорення судом питання, дослідив матеріали справи та дійшов висновку про доцільність закриття провадження у даній справі з огляду на наступне.
У відповідності до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративному суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
За приписами статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Пункт 5 частини 1 цієї статті визначає, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема й спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Частинами 3 і 4 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у встановлених випадках.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Пунктом 4 частини 11 статті 25 цього ж Закону передбачено, що територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Мається на увазі, що у разі виявлених порушень в частині ненадання документів для проведення відповідних перевірок, пенсійний орган може спонукати особу до вчинення таких дій у спосіб встановлений Законом, зокрема накладати штрафні санкції.
Поруч з тим, із системного аналізу повноважень територіальних органів Пенсійного фонду, визначених ст. 64 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, не вбачається, що такі наділені повноваженнями на звернення до суду з позовами про зобов'язання надати первинні документи бухгалтерського обліку для здійснення перевірки, однак, при цьому управлінням фонду все таки було заявлено такий позов.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
А оскільки приписами статті 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а на переконання суду, даний позов не являється таким, що його заявлення пов'язане зі здійсненням позивачем владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, то суд за таких умов приходить до переконання, що заявлений позов не слідує розглядати в порядку адміністративного судочинства, а провадження у справі за необхідне є закрити.
Керуючись ст. ст. 157, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Провадження у адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова до товариства з обмеженою відповідальністю фірми “Формула” про спонукання до вчинення дій, закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання повного тексту ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст ухвали складено та підписано 28.07.2015 року.
Суддя Сидор Н.Т.