16 липня 2015 року о/об 11 год. 11 хв.Справа № 808/2694/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Філоненко Ю.М.,
за участю представників:
від позивача: - ОСОБА_1
від відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4
до Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Запорізькій області
про визнання протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (далі - позивач) до Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.12.2014 №0012171701, прийняте Енергодарської об'єднаної державною податковою інспекцією ГУ ДФС у Запорізької області.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що акт перевірки не містить доказової інформації щодо фізичних осіб, які отримували дохід від ФОП ОСОБА_4, його розміру, виду - цивільно-правових відносин тощо, а відтак позивач не є податковим агентом щодо фізичних осіб в розумінні Податкового кодексу України. Крім того, інших, ніж дані книги обліку і витрат та руху коштів на розрахунковому рахунку, достовірних доказів, що позивач здійснював виплату доходу фізичним особам, які перебували з ним у цивільно-правових відносинах, акт перевірки не містить. Також позивач посилається на те, що контролюючим органом здійснено перевірку за період, який перевищує 1095 днів.
Заперечуючи проти позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях, відповідач зазначає, що контролюючим органом в Акті перевірки були відображені результати господарської діяльності ФОП ОСОБА_4 з врахуванням звітів суб'єкта малого підприємництва - платника єдиного податку за 2011 ріку (щоквартальні, з наростаючим підсумком з початку терміну дії Свідоцтва про сплату єдиного податку в календарному році. Останній звіт ФОП ОСОБА_4 наданий до К-Дніпровської Енергодарської ОДПІ за IV квартал 2011 року вх№12193 від 18.01.2012 відповідно контролюючий орган визначив платнику зобов'язання в межах 1095 днів. Крім того, відповідач вказує на те, що на перевірку позивачем не надані накладні, рахунки, квитанції про сплату за товар, тощо, та документи, які б підтверджували, що закупівля товару здійснювалась у суб'єктів господарської діяльності, які сплачують податки на доходи фізичних осіб з отриманих доходів від здійснення господарської діяльності, а саме: свідоцтва про державну реєстрацію як суб'єкта господарської діяльності, копії Свідоцтва про сплату єдиного податку, платіжних документів про сплату єдиного податку або авансових платежів.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 21 травня 2015 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог у повному обсязі та просили суд відмовити у позові.
На підставі частини третьої статті 160 КАС України в судовому засіданні 16 липня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААБ №583984 Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 зареєстрований за адресою 71321, Запорізька обл., Кам'янсько-Дніпровський район, с.Дніпровка, вул. Толбухіна, буд.51.
На підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.77.1, 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України, Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», наказу Енергодарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області від 24.10.2014 №402 проведена документальна планова виїзна перевірка діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 р.н.к.п.п. НОМЕР_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 31.12.2013, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 31.12.2013, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 по 31.12.2013.
За результатами перевірки складено Акт №319/08-23-17-01-02/НОМЕР_1 на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення №0012171701 від 19.12.2014, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами за основним платежем 325 309,00грн., за штрафними санкціями 242 404,90грн.
Згідно висновків перевірки документальною плановою виїзною перевіркою ФОП ОСОБА_4 за період з 01.02.2011 по 31.12.2013 встановлено порушення вимог 14.1.180 пункту 14.1 статті 14, пункту 44.1, пункту 44.3 статті 44, підпункту 163.1.2 пункту 163.1 статті 163, підпункту 165.1.24 пункту 165.1 статті 165, пункту 167.1 статті 167, підпункту 168.1.1, підпункту 168.1.2 пункту 168.1 статті 168, підпункту, «а» пункту 171.2 статті 171, пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України в частині ненарахування, неутримання та неперерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб при виплаті доходів громадянам за придбаний товар в сумі - 325 309,00 грн. в тому числі: за січень 2011 року - 2 578,55 грн., за лютий 2011 року - 3 190,55 грн., за березень 2011 року - 3 483,8 грн., за квітень 2011 року - 3 497,4 грн., за травень 2011 року - 3 606,20 грн., за червень 2011 року - 3 851,0 грн., за липень 2011 року - 4 000,60 грн., за серпень 2011 року - 4 055,00 грн., за вересень 2011 року - 4 3 92,45 грн., за жовтень 2011 року - 4 588,97 грн., за листопад 2011 року - 4 668,53 грн., за грудень 2011 року - 5 197,40 грн., за листопад 2012 року - 125 415,40грн, за грудень 2012 року - 173,85 грн., за квітень 2013 року -56 905,40 грн., за травень 2013 року - 95 444,4 грн. та за липень 2013 року - 259,50 грн.; вимог пункту 51.1 статті 51, підпункту «б» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу в частині не надання до Кам"янсько-Дніпровського відділення Енергодарської ОДПІ податкових розрахунків сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку за формою 1-ДФ, в результаті встановлено неповідомлення органи податкової служби про виплату доходів громадянам у І кварталі 2011 року у сумі 57 750,00грн., у ІІ кварталі 2011 року у сумі 67 760,00грн., у ІІІ кварталі 2011 року у сумі 76 545,00грн., за ІV квартал 2011 року - 88 350,00грн., за IV квартал 2012 року у сумі 740 159,00грн., за ІІ квартал 2013 року у сумі 898 700,00грн. та за ІІІ квартал 2013 року у сумі 1 730,00грн. по строкам надання податкових розрахунків відповідно до 09.05.2011, до 09.08.2011, до 09.02.2012, до 11.02.2013, до 09.03.2013, до 11.11.2013.
З матеріалів перевірки вбачається, що згідно наданих Енергодарської ОДПІ письмових пояснень ФОП ОСОБА_4 від 10.11.2014 вх.№3513/М, придбавав шкури великої рогатої худоби у громадян всього Кам"янсько-Дніпровського району. Водночас, податок на доходи, виплачених громадянам за придбаний товар не утримувався, не нараховувався та до бюджету не перераховувався.
Перевіркою встановлено, що позивачем виплачено доходів громадянам у 2011 році згідно даних книги обліку доходів і витрат, у 2012-2013 роках за даними руху коштів на розрахунковому рахунку - 1930994,00грн., в тому числі: за січень 2011 року - 16 275,00грн., за лютий 2011 року - 19 875,00грн., за березень 2011 року - 21 600,00грн., за квітень 2011 року - 21 680,00грн., за травень 2011 року - 22 320,00грн., за червень 2011 року - 23 760,00грн., за липень 2011 року - 24 640,00грн., за серпень 2011 року - 24 960,00грн., за вересень 2011 року - 26945,00грн., за жовтень 2011 року - 28 101,00грн., за листопад 2011 року - 28 569,00грн., за грудень 2011 року - 31 680,00грн., за листопад 2012 року - 739 000,00грн., за грудень 2012 року - 1 159,00грн., за квітень 2013 року - 336 000,00грн., за травень 2013 року - 562 700,00грн., за липень 2013 року - 1 730,00грн.; у 2011 році згідно даних книги обліку і витрат у розмірі 290 405,00грн., у 2012 році за даними руху коштів на розрахунковому рахунку у розмірі 74 159,00грн. та у 2013 році за даними руху коштів на розрахунковому рахунку у розмірі 900 430,00грн.
Відповідно до п.18.1 ст. 18 Податкового кодексу України податковим агентом визнається особа, на яку цим кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податковий агент зобов'язаний сплати суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим кодексом.
За приписами пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Згідно пп. 14.1.54 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді: а) процентів, дивідендів, роялті та будь-яких інших пасивних (інвестиційних) доходів, сплачених резидентами України; б) доходів від надання резидентам або нерезидентам в оренду (користування) майна, розташованого в Україні, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих в Україні портів; в) доходів від продажу рухомого та нерухомого майна, доходів від відчуження корпоративних прав, цінних паперів, у тому числі акцій українських емітентів; г) доходів, отриманих у вигляді внесків та премій на страхування і перестрахування ризиків на території України; ґ) доходів страховиків - резидентів від страхування ризиків страхувальників - резидентів за межами України; д) інших доходів від діяльності, у тому числі пов'язаних з повною або частковою переуступкою прав та обов'язків за угодами про розподіл продукції на митній території України або на територіях, що перебувають під контролем контролюючих органів (у зонах митного контролю, на спеціалізованих ліцензійних митних складах тощо); е) спадщини, подарунків, виграшів, призів;є) заробітної плати, інших виплат та винагород, виплачених відповідно до умов трудового та цивільно-правового договору; ж) доходів від зайняття підприємницькою та незалежною професійною діяльністю.
Водночас, відповідно до п.297.3 ст. 297 Податкового кодексу України платник єдиного податку виконує передбачені цим Кодексом функції податкового агента у разі нарахування (виплати, надання) оподатковуваних податком на доходи фізичних осіб доходів на користь фізичної особи, яка перебуває з ним у трудових або цивільно-правових відносинах.
Так, цивільно-правові відносини регулюються Цивільним кодексом України, який регулює особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Відповідно до ч.1 ст. 2 Цивільного кодексу України учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи (далі - особи).
Згідно ст. 24 Цивільного кодексу України людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою.
За змістом ст. 6 Цивільного кодексу України сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами. Положення частин першої, другої і третьої цієї статті застосовуються і до односторонніх правочинів.
Згідно приписів ст. 205 Цивільного кодексу України правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.
На підставі пояснень ФОП ОСОБА_4 (щодо закупівлі шкірсировини у фізичних осіб), виписок з банку (про закупівлю шкірсировини) перевіркою встановлено, що ФОП ОСОБА_4 придбавав у фізичних осіб шкірсировину. Сторонами вказані обставини не заперечуються.
Суд критично оцінює посилання представника позивача на те, що відносини між ФОП ОСОБА_4 та фізичними особами не є цивільно-правовими, оскільки контролюючим органом не визначено перелік осіб у яких придбавалася шкірсировина, з огляду на те, що відсутність таких даних під час проведення перевірки дотримання вимог податкового законодавства не є істотною умовою для визначення відносин, як цивільно-правових.
Статтею 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання. Фізичні особи - платники єдиного податку ведуть облік у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1 - 296.1.3 Податкового кодексу України.
При цьому платники єдиного податку першої , другої, третьої та п'ятої групи, які не є платниками податку на додану вартість, відображають отримані доходи у книзі обліку доходів. Платники єдиного податку третьої, п'ятої групи, які є платниками податку на додану вартість, у книзі доходів та витрат шляхом щоденного відображення отриманих доходів і фактично понесених сум витрат від провадження підприємницької діяльності за підсумками робочого дня, а також із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік.
Одночасно слід зазначити, що згідно з пунктом 6 статті 128 Господарського кодексу України громадянин - підприємець зобов'язаний вести облік результатів своєї підприємницької діяльності відповідно до вимог законодавства, своєчасно надавати органам доходів і зборів декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію), Інші необхідні відомості для нарахування податків та інших обов'язкових платежів; сплачувати податки та інші обов'язкові платежі в поярку і в розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 18.1 ст. 18 Податкового кодексу України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Податковий агент, який нараховую (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті Податкового кодексу України.
За правилами ст. 171 Податкового кодексу України собою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку. Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є, зокрема, податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.
Таким чином, ФОП ОСОБА_4 є особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати та оподаткування доходів їх походження в Україні, тобто податковим агентом.
Щодо висновків контролюючого органу про ненадання позивачем до Камянсько-Дніпровського відділення Енергодарської ОДПІ податкових розрахунків сум доходів нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку за формою 1-ДФ, ФОП ОСОБА_4 не надано доказів зворотного у спростування висновків відповідача.
Відповідно до вимог ст. 127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
За змістом п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України обов'язок нараховування, утримання за рахунок виплати та сплата суми податку при виплаті доходу на користь іншого платника виникає саме під час такої виплати. Таким чином, порушення, передбачене ст. 127 Податкового кодексу України є вчиненим (закінченим) саме з моменту виплати на користь іншого платника без нарахування (утримання або сплати) податку незалежно від того, яка саме із вказаних дій була вчинена під час проведення виплати доходу щодо одного чи кількох платників податків або ж такі дії були вчинені сукупно.
Перевіркою встановлено, що під час однієї перевірки було виявлено, що платник допустив аналогічні порушення протягом 1095 днів, а відтак санкції, застосовані відповідачем відповідно до ст.127 Податкового кодексу України є обґрунтованими.
Щодо строків проведення податкової перевірки ФОП ОСОБА_4 суд зазначає, що відповідно п.294.1 ст.294 Податкового кодексу України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої групи є календарний рік. Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку другої - шостої груп є календарний квартал. Згідно п.294.2 ст. 294 ПК України податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місця податкового (звітного)періоду. Законом України від 20.11.2012 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок деяких податків і зборів» передбачено, що податковим )звітним) періодом для платників єдиного податку другої групи є календарний рік. Таким чином, контролюючим органом в Акті перевірки були відображені результати господарської діяльності ФОП ОСОБА_4 з врахуванням звітів суб'єкта малого підприємництва - платника єдиного податку за 2011 рік (щоквартальні, з наростаючим підсумком з початку терміну дії Свідоцтва про сплату єдиного податку в календарному році). Останній звіт ФОП ОСОБА_4 до відповідача поданий за IV кварта 2011 року - вх. №12193 від 18.01.2012, таким чином контролюючий орган визначив платнику зобов'язання в межах 1095 днів.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У ч. 2 ст. 71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи, що при подачі адміністративного позову позивачем сплачено 10 відсотків розміру ставки судового збору за вимогами майнового характеру щодо скасування податкового повідомлення-рішення, відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» стягненню з позивача підлягає сума судового збору у розмірі 4 384,80 грн.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 - відмовити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Державної казначейської служби України у Ленінському районі м.Запоріжжя (р/р 31215206784006, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025423, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби у Запорізькій області, код бюджетної класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір, код 35450335) суму судового збору у розмірі 4 384,80 грн. (чотири тисячі триста вісімдесят чотири гривні 80 копійок)
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.В. Горобцова