Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без розгляду
15 липня 2015 р. Справа № 805/2769/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Козаченко А.В., ознайомившись з матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до голови центральної військово-лікарняної комісії МВС України ОСОБА_2, начальника військово-лікарняної комісії ГУ МВС у Донецькій області ОСОБА_3 про скасування постанов, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування матеріального збитку та моральної шкоди,-
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до голови центральної військово-лікарняної комісії МВС України ОСОБА_2, начальника військово-лікарняної комісії ГУ МВС у Донецькій області ОСОБА_3 про скасування постанов, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування матеріального збитку та моральної шкоди.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Як передбачено частиною першою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до змісту адміністративного позову, позивач просить скасувати постанову військово-лікарняної комісії УМВС України від 02.04.1997 року та постанову військово-лікарняної комісії УМВС України в Донецькій області від 13.04.2011 року.
Враховуючи характер оскаржуваних документів та обізнаність позивача про їх існування, факт пропуску строку звернення з цим позовом є беззаперечним. Вимоги щодо стягнення моральної шкоди нерозривно пов'язані з іншими вимогами позову, а їх самостійний розгляд не вбачається можливим.
Підстави для поновлення строку можуть бути встановлені виключно з ініціативи та в межах доводів особи, яка подала позовну заяву. Виходячи з принципу змагальності, суд не може визнавати строк звернення до суду пропущеним з поважних причин з підстав, на які не посилається особа, яка звернулася до суду.
Щодо посилання позивача на те що він дізнався про порушення своїх прав, свобод та інтересів з Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист” лише 17.11.2014 року, то воно не є доречним.
Отже позивач не навів будь-яких доводів щодо поважності причин пропуску строку на звернення до адміністративного суду.
Відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність залишення позовної заяви без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 100, 107 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до голови центральної військово-лікарняної комісії МВС України ОСОБА_2, начальника військово-лікарняної комісії ГУ МВС у Донецькій області ОСОБА_3 про скасування постанов, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування матеріального збитку та моральної шкоди- залишити без розгляду.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або надання законної сили ухвалою за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя Козаченко А.В.