Постанова від 02.04.2009 по справі 35/440

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.04.2009 № 35/440

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Отрюха Б.В.

суддів: Верховця А.А.

Тищенко А.І.

при секретарі:

За участю представників:

від позивача - ОСОБА_1- представник за довіреністю.

від відповідача 1: ОСОБА_2- юрист.

від відповідача 2: представник не з'явився.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Київська міська рада

на рішення Господарського суду м.Києва від 24.10.2008

у справі № 35/440 (суддя Літвінова М.Є.)

за позовом Фізична особа - підприємець ОСОБА_3

до Київська міська рада

Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)

третя особа позивача

третя особа відповідача

про визнання права на розроблення документації із землеустрою

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 24.10.2008р. у справі №35/440 позовні вимоги Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3до Київської міської ради, Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про визнання права на розроблення документації із землеустрою було задоволено повністю.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, Київська міська рада звернулася з апеляційною скаргою до суду, в якій просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Позивач надав заперечення на апеляційну скаргу, в якому проти задоволення апеляційної скарги заперечує та просить рішення суду залишити без змін.

Розглянувши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне:

Згідно з реєстраційним посвідченням Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна №027262 від 16.01.2007р. та реєстраційним написом на право встановлювальному документі №5 від 16.01.2007р., на підставі Рішення Господарського суду міста Києва від 28.12.2006р. у справі №40/588, позивачу на праві приватної власності належать нежитлова будівля (літ.„А") загальною площею 113,3 кв. м., розташована по АДРЕСА_1 та нежитлова будівля (літ.„А") загальною площею 254,5 кв. м., розташована по АДРЕСА_2.

28 березня 2007 року позивач, у відповідності до ст. ст. 123, 124 Земельного кодексу України та ст. З Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867 (далі - Регламент), звернувся до приймальної Київської міської ради з земельних питань з клопотанням про передачу в користування земельної ділянки орієнтованим розміром 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельним комплексом на розі АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 у м. Києві (вх.К-9455). До клопотання позивачем було додано всі необхідні документи передбачені пунктом 3 статей З, 7 Регламенту.

Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) було підготовлено проект висновку постійної комісії Київради з питань земельних відносин про надання згоди на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розі вул. АДРЕСА_2та АДРЕСА_1 у м. Києві позивачу для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс підписаний головою комісії та переданий до Головного управління земельних ресурсів для підготовки проекту згоди на розроблення документації із землеустрою.

Головним управлінням земельних ресурсів підготовлено проект згоди на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки на розі АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 у м. Києві позивачу для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс та переданий на підпис Київському міському голові.

Погодження, або відмови в погодженні на розроблення документації із землеустрою Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3з боку Київської міської ради.

В зв'язку з вищевикладеним, Фізична особа-підприємець ОСОБА_3звернувся до суду з позовом до Київської міської ради та Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) про визнання права на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу в оренду на 1 рік (за умови подальшого викупу) площею 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс на перетині АДРЕСА_2 літера «А» та АДРЕСА_1 літера «А» у Дніпровському районі м. Києва відповідно до проекту згоди, підготовленого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) та стягнення судових витрат.

24.09.2008р. представник позивача надав заяву про уточнення позовних вимог, в якій він просив суд:

- визнати право на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3. в оренду на 1 рік (за умови подальшого викупу) площею 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс на перетині АДРЕСА_2 літера „А" та АДРЕСА_1 літера „А" у Дніпровському районі м. Києва відповідно до проекту згоди, підготовленого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого

органу Київради (Київської міської державної адміністрації);

- зобов'язати Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) видати та погодити технічне завдання на складання проекту відведення земельної ділянки Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3. в оренду на 1 рік (за умови подальшого викупу) площею 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельний комплекс на перетині вул.

І.Сергієнка, 1 літера „А" та АДРЕСА_1 літера „А" у Дніпровському районі

м. Києва;

- стягнути з відповідачів на користь позивача судові витрати.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Стаття 1 Закону України „Про оренду землі" та стаття 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно ч.1-2 ст. 120 Земельного кодексу України при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.

При відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки.

Відповідно до статті 6 Закону України „Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноважень щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належить частки (акції, паї), здійснюють відповідні ради.

Згідно зі ст. 9 Земельного кодексу України передача земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування, а також здійснення контролю за використанням і охороною земель в межах м. Києва відноситься до виключної компетенції Київської міської ради.

Стаття 16 Закону України „Про оренду землі" визначає, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування Земельної ділянки заяву (клопотання).

Відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок юридичними особами у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.

Умови і строк розроблення проектів відведення земельних ділянок визначається договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт.

Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міської державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.

До клопотання про відведення земельної ділянки додаються документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.

Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.

Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

При наданні земельної ділянки у користування обласними державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або Кабінетом Міністрів України сільські, селищні, міські, районні, обласні ради, районні державні адміністрації за місцем розташування земельної ділянки подають свій висновок відповідно обласній ради, районні державні адміністрації за місцем розташування земельної ділянки подають свій висновок відповідно обласній державній адміністрації, Раді міністрів Автономної Республіки Крим.

Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду може бути оскаржено в судовому засіданні.

Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Згідно зі ст. 8 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 15.07.2004 року №457/1867 клопотання (заява) про надання земельної ділянки у постійне користування або передачу в оренду реєструється приймальнею Київради із земельних питань у день надходження і протягом доби або наступного дня після вихідних днів подається Київському міському голові або заступнику міського голови -секретарю Київради для розгляду.

Реєстраційний номер клопотання (заяви) у приймальні Київради є одночасно реєстраційним номером цього звернення у Головному управлінні земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА).

Клопотання (заява), подане до Київської міської ради, Київський міський голова або заступник міського голови -секретар Київради протягом п'яти робочих днів з дня надходження направляють із відповідним дорученням до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) для підготовки проекту висновку постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування:

а) згоди на розроблення документації із землеустрою згідно з додатком З

до цього Регламенту;

б) проекту повідомлення особі про відмову у задоволенні клопотання

(заяви).

Постійна комісія Київради з питань містобудування та землекористування в двотижневий термін розглядає проект висновку із проектами документів, підготовленими Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА).

Якщо постійна комісія Київради з питань містобудування та землекористування погоджується з проектами документів, підготовлених Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА), то за результатами розгляду головою комісії підписується висновок і в день розгляду, але не пізніше наступного робочого дня, передається до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА).

Якщо постійна комісія Київради з питань містобудування та землекористування не погоджується з проектами документів, підготовлених Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА), то за результатами розгляду постійна комісія подає витяг з протоколу комісії, який підписується головою комісії в день розгляду, але не пізніше наступного робочого дня, і у день підписання передається до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) для підготовки згоди або повідомлення відповідно до висновку комісії.

На підставі витягу із протоколу постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) подає разом із висновком постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування на розгляд Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради один із документів, зазначених у пункті першому цієї статті.

Київський міський голова або заступник міського голови - секретар Київради на підставі висновку постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування протягом одного тижня підписує згоду на розроблення документації із землеустрою або повідомлення про відмову в задоволенні клопотання (заяви).

Підставами для відмови на розроблення документації із землеустрою можуть бути:

а) обставини, внаслідок яких розміщення об'єкта містобудування є

недоцільним з екологічних, санітарних, соціально-економічних, містобудівних,

інших підстав, передбачених законодавством;

б) інші обставини, безпосередньо передбачені у нормативно-правових

актах.

Відмова у наданні згоди має бути обґрунтованою і містить посилання на підстави, передбачені законодавством.

Київський міський голова, заступник міського голови - секретар Київради у разі незгоди з висновком постійної комісії протягом одного тижня повертає його із своїми зауваженнями для повторного розгляду.

Згода або відмова передається до приймальної Київради з земельних питань для видачі зацікавленій особі або її уповноваженому представнику.

Копія згоди або відмови надсилається до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації).

Видача згод або відмов здійснюється кожного дня.

Таким чином, даним Регламентом визначений порядок розгляду заяв (клопотань) осіб щодо розгляду питань надання погодження або відмови в погодження розроблення документації із землеустрою.

Як вбачається з матеріалів справи Відповідачем-1 не було надано суду доказів на підтвердження прийняття Київським міським головою або заступником міського голови - секретарем Київради на підставі висновку постійної комісії Київради з питань містобудування та землекористування згоди (погодження) на розроблення документації із землеустрою або повідомлення про вмотивовану відмову в задоволенні клопотання (заяви) позивача про передачу в користування земельної ділянки орієнтованим розміром 0,149 га для експлуатації та обслуговування магазину-кафе з подальшою реконструкцією під торговельним комплексом на розі АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 у м. Києві (вх.К-9455) у строки та в порядку передбаченому законом.

Дана обставина свідчить про порушення права позивача на оформлення та отримання земельної ділянки у користування, необхідної йому для здійснення підприємницької діяльності.

Посилання апелянта на те, що зазначений спір не підсудний господарським судам, а також те, що позовні вимоги суперечать нормам ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України судом не можуть бути прийняті до уваги, оскільки в даному конкретному випадку мають місце господарські правовідносини, до яких повинно застосовуватись відповідні норми господарського процесуального судочинства.

Відповідно до ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.

В пункті 3 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004р. №677, передбачено, що проект відведення земельної ділянки може розроблятися на підставі судового рішення.

Згідно зі ст. 20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів.

Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом:

- визнання наявності або відсутності прав;

- визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсним господарських угод з підстав, передбачених законом;

- відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання;

- припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення;

- присудження до виконання обов'язку в натурі;

- відшкодування збитків;

- застосування штрафних санкцій;

- застосування оперативно-господарських санкцій;

- застосування адміністративно-господарських санкцій;

- установлення, зніми і припинення господарських правовідносин;

- іншими способами, передбаченими законом.

Щодо Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), слід зазначити, що відповідно до ст. 33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать реєстрація суб'єктів права власності на землю; реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі; видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею.

Відповідно до Положення про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), що затверджене рішенням Київської міської ради від 19.12.2002р. №182/342, дане управління організовує видачу державних актів на право власності на землю і право користування землею, оформлення та видачу договорів оренди земельних ділянок та здійснює їх реєстрацію.

Згідно з п.6 рішення Київської міської ради №433/593 від 29.05.2003р. «Про забезпечення ефективного землекористування в місті Києві» Головному управлінню земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) доручено здійснювати підготовку документів, що посвідчують право власності та право користування, відповідно до пункту „з" ст. 9 та пункту „є" ст. 184 Земельного кодексу України.

Таким чином, суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги є обґрунтованими, документально підтвердженими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі та вважає рішення суду по даній справі обґрунтованим та таким, що відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи, підстав для його скасування чи зміни не вбачається.

Керуючись ст.ст. 99,101, 103, 105 ГПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Київської міської ради залишити без задоволення,а рішення Господарського суду міста Києва від 24.10.2008р по справі №35/440 - без змін.

2. Матеріали справи № 35/440 повернути Господарському суду м. Києва.

Головуючий суддя Отрюх Б.В.

Судді Верховець А.А.

Тищенко А.І.