"06" квітня 2009 р. Справа № 10/228
м. Чернівці 12-40 год.
За позовом приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до виконавчого комітету Новодністровської міської ради
про скасування рішення
Суддя Т.І. Ковальчук
Секретар судового засідання Марущак І.В.
За участю представників:
Позивач -ОСОБА_1.
Від відповідача -Рибак І.І., юрист, дов. № 6 від 13.03.2009 р.
Позивач звернувся з позовом до відповідача про скасування рішення від 05.03.2008 р. № 64/3 в частині позбавлення його права торгівлі пивом та слабоалкогольними напоями.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідач всупереч чинному законодавству та порушуючи права позивача надав останньому за його зверненням дозвіл на розміщення на земельній ділянці, переданій Новодністровською міською радою позивачу в установленому порядку в оренду, об'єкта торгівлі - малої архітектурної форми “Літнє кафе” для торгівлі продовольчими товарами, крім пива та слабоалкогольних напоїв, чим позбавив позивача займатися відповідним видом підприємницької діяльності.
Письмових пояснень відповідач на позов не надав.
У судовому засіданні позивач позов підтримав, представник відповідача позов не визнавав, у судовому засіданні 06.04.2009 р. зазначив, що виконком міськради, відмовляючи позивачеві у здійсненні торгівлі пивом та слабоалкогольними напоями, керувався морально-етичними нормами, оскільки кіоск позивач розташований поблизу школи.
Заслухавши пояснення учасників судового засідання, розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судовим розглядом справи встановлено наступне.
Рішенням 7 сесія 5 скликання Новодністровської міської ради від 30.11.2006 р. № 163 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та вирішено надати земельну ділянку в оренду терміном на 5 років приватному підприємцю ОСОБА_1 загальною площею 0,1000 га для ведення роздрібної торгівлі та надання комерційних послуг в ІV кварталі м. Новодністровськ (а.с. 4).
Позивач в установленому порядку звернувся до відповідача за отриманням дозволу на розміщення на орендованій земельній ділянці об'єкта торгівлі. Рішенням виконавчого комітету Новодністровської міської ради від 05.03.2008 р. № 64/3 за результатами розгляду звернення ОСОБА_1. надано дозвіл на розміщення об'єкту торгівлі -кіоску за адресою м. Новодністровськ, м-н “Діброва” між будинками 4-5 для торгівлі продовольчими товарами крім пива та слабоалкогольних напоїв (а.с. 5).
Позивач звернувся до відповідача з клопотанням змінити п. 1 зазначеного рішення, надавши йому дозвіл на продаж пива, оскільки чинне законодавство не обмежує його права на таку торгівлю (а.с. 6-7). Рішенням виконавчого комітету Новодністровської міської ради від 09.04.2008 р. № 110/5 рішення виконкому від 05.03.2008 р. № 64/3 залишено без змін (а.с. 11).
Основні засади господарювання в Україні визначає Господарський кодекс України, який регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Згідно ч. 1 ст. 6 ГК України одним із загальних принципів господарювання є свобода підприємницької діяльності у межах, визначених законом.
Статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України “Про місцеві податки і збори” передбачено, що до місцевих податків і зборів відноситься збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі. Згідно ст. 18 зазначеного органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Згідно пункту 10 частини першої статті 10 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, надання дозволу на розміщення на території об'єктів благоустрою будівель і споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення. Відтак, видача дозволу на розміщення об'єкта торгівлі віднесена до компетенції органів місцевого самоврядування.
Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку визначені ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування”. Зазначена стаття не містить таких повноважень як видача дозволу на розміщення об'єкту торгівлі, однак у системному зв'язку з положеннями ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України “Про місцеві податки і збори” та ст. 10 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” слід дійти висновку, що видача дозволів на розміщення об'єкта торгівлі відносить до компетенції виконавчих органів місцевого самоврядування.
У межах визначеної Законом України “Про місцеве самоврядування” компетенції орган місцевого самоврядування може приймати акти регуляторного характеру, які або окремі положення яких спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.
Між тим, станом на день прийняття оспорюваного позивачем рішення міськвиконкому останнім не було прийнято рішення, яке б установлювало обмеження щодо здійснення підприємцями торгівлі пивом та слабоалкогольними напоями у м. Новодністровськ. З матеріалів справи видно, що проект такого рішення міськвиконкомом винесено на обговорення громадськості 14.11.2008 р.
Суд не приймає пояснень відповідача, що обмеження позивача у торгівлі пивом та слабоалкогольними напоями зроблено з урахуванням того, що торгівельний кіоск останнього розташований поблизу школи. Слід зазначити, що ані рішення міськвиконкому від 05.03.2008 р. № 64/3, ані рішення від 09.04.2008 р. № 110/5 не містить причин надання ОСОБА_1. дозволу на торгівлю за виключенням права торгівлі пивом та безалкогольними напоями.
Статтею 15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” забороняється продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів, зокрема, у приміщеннях та на території дошкільних, навчальних закладів і закладів охорони здоров'я.
Як встановлено судом, кіоск позивача не знаходиться території навчального закладу (школи), а розташований у мікрорайоні “Діброва” м. Новодністровськ між будинками 4-5 на центральній алеї міста. Окрім того, суд погоджується з доводами позивача, що, зокрема, пиво не відноситься до алкогольних напоїв, отриманих шляхом спиртового бродіння, на які поширюються положення Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.
Відтак, за результатами розгляду справи, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення відповідача в частині обмеження ОСОБА_1. у праві здійснювати підприємницьку діяльність з торгівлі пивом та слабоалкогольними напоями прийняте з порушення чинного законодавства.
Приймаючи оскаржуване рішення, відповідач також вчинив порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що було встановлено рішенням адміністративної колегії Чернівецького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 36 від 30.09.2008 р. (а.с. 24-25).
За таких обставин позов належить задовольнити та стягнути на користь позивача судовий збір в сумі 3,40 грн. з Державного бюджету України.
Зайво сплачений судовий збір може бути повернутий позивачеві ухвалою суду за відповідним клопотанням.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 6-12, 17, 94,160-163, 167, п.п. 3, 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати пункт 1 рішення виконавчого комітету Новодністровської міської ради № 64/3 від 05.03.2008 року в частині позбавлення приватного підприємця ОСОБА_1 права торгівлі пивом та слабоалкогольними напоями.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 3,40 грн. судового збору.
Порядок апеляційного оскарження
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
В судовому засіданні 06.04.2009 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови підписано 06.04.2009 р.
Суддя Ковальчук Т.І.