Справа № 589/1904/15-а
Провадження № 2-а/589/80/15
14.05.2015 р.
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Прачук О. В.
з участю секретаря судового засідання Антошко Т. А.,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області,
- про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії
09 квітня 2015 року ОСОБА_2 звернулася з позовом до управління Пенсійного Фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області (далі - управління ПФУ), в якому просила: визнати неправомірною відмову управління ПФУ включити суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати відповідача здійснити належним чином їй розрахунок пенсії, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення пенсії) з коригуванням та індексацією згідно з діючим законодавством України та у розмірі відсотків від заробітку, який діяв по Закону України «Про державну службу» на момент призначення пенсії, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати і матеріальної допомоги на оздоровлення та провести відповідні виплати з 31 березня 2014 року.
В обґрунтування своїх вимог послалась на те, що з 31 березня 2014 року вона перебуває на обліку в управлінні ПФУ та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу». Згодом їй стало відомо, що при розрахунку пенсії відвідач не врахував суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, які виплачувались їй у розрахунковий період та з яких утримувались страхові внески. На її запит щодо проведення перерахунку пенсії відповідач 24.03.2015 року повідомив, що зазначені виплати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії, посилаючись при цьому на ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», а тому підстави для перерахунку відсутні.
Вказану відмову відповідача вважає такою що не відповідає вимогам ст. 19 Конституції України, ст.ст. 33 та 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», та такою, що порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення.
В судове засідання позивачка не з'явилась, в позовній заяві прохала здійснювати розгляд справи без її участі.
Представник відповідача позов не визнав, вважає відмову у включенні сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, та проведенні перерахунку пенсії законною та обґрунтованою, оскільки зазначені види виплат, виходячи з положень ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р., не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши докази, суд прийшов до наступного:
Згідно ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі з 31.03.2014 року та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу». ( а.с. 6, 11)
Призначення та виплата позивачці пенсії в розмірі 80 % відсотків від суми заробітної плати відповідачем не оспорюється та підтверджується розпорядженням 154563 від 02.04.2015 року.
Відповіддю управління ПФУ від 24.03.2015 року № 29/К-1 підтверджується, що позивачка зверталась до відповідача з проханням здійснити розрахунок пенсії, включивши до заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, за результатами розгляду якого відповідач відмовив ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням цих сум, оскільки такі види виплат, відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії не включаються. ( а.с. 6)
Вказаним листом та поясненнями представника відповідача в судовому засіданні підтверджено, що при розрахунку пенсії ОСОБА_2 відповідачем не враховано суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, які сплачувались позивачу у розрахунковий період, взятий для обчислення пенсії.
З довідки про складові заробітної плати ОСОБА_2 за період з 01.03.2012 року по 01.03.2014 року вбачається, що у вказаному періоді позивачці виплачувались індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення, і з вказаних виплат утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII ( далі - Закон) в редакції, яка діяла на день призначення пенсії позивачці - 31.03.2014 року, пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого
державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове
державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 2 ст. 33 Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ст. 2 вказаного Закону структура заробітної плати складається з основної заробітної плати, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 р. № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713.
Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат,доходу).
Відповідно до ст. 41 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
З аналізу наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи (якою є і державний службовець) для обчислення пенсії незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення входять до структури заробітної плати, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, тому ці виплати підлягають включенню в заробітну плату для призначення пенсії.
Вказана позиція визначена і в постановах Верховного Суду України від 28.05.2013 р. № 21-97а13 та 06.11.2013 р. № 21-350а13.
Зазначене спростовує заперечення відповідача щодо відсутності підстав для включення сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення до заробітної плати, з якої обчислюється пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу».
Разом з тим, підлягає врахуванню посилання відповідача на пропущення позивачкою строків звернення до суду.
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом 09 квітня 2015 року, в якому просила здійснити розрахунок пенсії з включенням спірних складових заробітної плати та провести виплату пенсії з 31 березня 2014 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Підстав, які б давали можливість суду визнати причини пропуску строку звернення до суду поважними, ні в позовній заяві, ні в матеріалах до неї не вбачається.
Як зазначалося, ОСОБА_2 призначена та виплачується пенсія з 31.03.2014 року, оскільки виплати проводилися щомісячно, позивачка повинна була діз¬натися про порушення прав після отримання коштів у відповідному місяці.
Враховуючи дату звернення позивачки до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивачка просить суд захистити її права, суд вважає, що права позивача підлягають захисту з 09 жовтня 2014 року.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про прийняття ухвали про залишення позовних вимог за період з 31 березня 2014 р. по 08 жовтня 2014 р. без розгляду.
Зважаючи на вищезазначене, позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню частково, оскільки відмова Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області у розрахунку пенсії зі включенням спірних виплат порушує передбачене ст.46 Конституції України право позивачки на соціальний захист та суперечить вимогам ст.19 Конституції України, яка передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 70, 71, 94, 158-163, 167, 186 КАС України, суд
Позов - задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області по відмові ОСОБА_2 у включенні сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» - неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 09 жовтня 2014 року, включивши до складу заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та у відсотковому відношенні до заробітної плати в розмірі, який був передбачений ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на момент призначення пенсії ОСОБА_2, а саме 80 % .
Позовні вимоги ОСОБА_2 за період з 31 березня 2014 року по 08 жовтня 2014 року - залишити без розгляду .
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 сплачений нею судовий збір у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Шосткинський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови виготовлено 19 травня 2015 року.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області ОСОБА_3