Справа № 2-а-4034/10/1970
14 січня 2011 р.м.Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої ДерехН.В.
секретаря Вальчук І.М.
участю:
представника позивача ОСОБА_2
представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4
прокурора Ковалик Ю.В., Ковальчук О.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю «ВЕСТЕР УКРАЇНА» до ОСОБА_1 об'єднаноїДержавної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю «ВЕСТЕР УКРАЇНА» (надалі позивач, ТзОВ «ВЕСТЕР УКРАЇНА») звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 об'єднаної Державної податкової інспекції (надалі відповідач, ОСОБА_1 ОДШ) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0003931602/0 від 26 травня 2010 року, № 0003931602/1 від 05 серпня 2010 року, № 0003931602/2 від 09 вересня 2010 року, № 0003931602/3 від 22 листопада 2010 року.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю «ВЕСТЕР УКРАЇНА» позов підтримав та просив його задовольнити, мотивуючи це тим, що у разі виникнення у платника податку права на податковий кредит на підставі податкових 'накладних,отриманих за попередні звітні періоди, платник самостійно в установлений Законом України « про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» строк вносить у декларацію з податку на додану вартість відомості, зазначені у такій податковій накладній та реєстрі отриманих і виданих податкових накладних. А тому ТзОВ « Вестер Україна» законно включило до складу податкового кредиту березня 2010 року суму ПДВ по податкових накладних, виписаних у періодах відмінних від звітного по операціях, проведених у періодах відмінних від звітного.
В судовому засіданні прокурор та представники відповідача ОСОБА_1 об 'єднаної Державної податкової інспекції проти позову заперечили, просили відмовити у задоволені позовних вимог, оскільки перевіркою встановлено порушення ТзОВ «Вестер Україна» п.п.7.4.1, п.7.4, п.п.7.5.1 п.7.5, п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі - Закон), а саме, включення позивачем до складу податкового кредиту за березень 2010 р. по ПДВ 2113871,00 гри. по податкових накладних, виписаних у періодах: листопад 2007р. - березень 2009р., січень 2009р. - лютий 2010р., відмінних від звітного, тобто занижено суму податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету за березень 2010 року на 1961627 гри., а тому податковим органом самостійно було донараховано 1961627 грн. основного платежу по податку на додану вартість. Крім того, просять врахувати, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким, платником, податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відповідно податковим органом застосовано штрафну санкцію до позивача на суму 392325,4 грн. А тому вважають, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті податковим органом законно та обгрунтовано, на підставі, у межах повноважень та з метою, з якою це повноваження надано.
Суд, заслухавши у судовому засіданні представника позивача, прокурора та представників відповідача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача не є обґрунтованими, не відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, не підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
12.04.2010р. ОСОБА_1 ОДШ проведено невиїзну документальну перевірку ТзОВ «Вестер Україна» з питань перевірки правомірності формування податкового кредиту по операціях за період з 01.03.2010р. по 31.03.2010р. у відповідності до п.1 cm.ll Закону України «Про державну податкову службу з Україні». Наслідки перевірки викладені у Акті перевірки №4400/7/16-02/35073676 від 12.05.2010р.
В результаті проведеної перевірки встановлено порушення ТзОВ «Вестер Україна» п.п.7.4.1, п.7.4, п.п.7.5.1 п.7.5, п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі - Закон), а саме, ТзОВ «Вестер Україна» занизило суму податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету за березень 2010 року на 1961627 грн.00 коп., шляхом, формування податкового кредиту за березень 2010 року за рахунок сплачених сум податку на додану вартість на загальну суму 2113871 грн. 00 коп. , відповідно до отриманих у березні 2010 року податкових накладних, виписаних у попередніх, відмінних від звітнього періодах (листопад 2007р. - березень 2009р., січень 2009р. - лютий 2010р.).
За результатами перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 26 травня 2010 року № 0003931602/0, згідно якого ТзОВ «Вестер Україна» визначено до сплати 1 961 627,00 гривень податку на додану вартість та штрафних (фінансових) санкцій 392 325,40 гривень.
Як вбачається з матеріалів справи, контрагентами ТзОВ «Вестер Україна» по договорах за листопад 2007р. - березень 2009р., січень 2009р. - лютий 2010 р. були наступні суб'єкти підприємницької діяльності: TOB «Галицька лізингова компанія» (м. Тернопіль, вул.Назарія Яремчука, 3); TOB «Меркс Груп»; ПП «Принт-Сервіс»; TOB «Галкомплект»; КП СПМК-40; ПП «Промінь» (м.Терноьіль, вул. Назарія Яремчука, 27/55); ПП «Фелікс»; ПП Тернопільстандартметрологія (м. Тернопіль); TOB «ОСОБА_6 обладнання східна Європа, Сервіс центр»; ПП «Квадро - альянс»; TOB «Ленд Україна»; TOB «AMI НПП»; TOB «Медіа сервіс»; З AT «Балтик майстер»; ПП в формі АТЗТ «Датекс Україна»; TOB «Сітел»; TOB «Полігон Україна»; TOB «Прогрес Маркет»; TOB «Надзбруччя - Сервіс» (м.Тернопіль, вул. Крушельницької, 18); TOB «Шарте Україна»; TOB «БК «Акрополь»; TOB «Поллі»; TOB «Імпульсні дистрибюторні системи»; TOB «Конте Україна» TOB «Вертикаль плюс»; TOB «Ян дженерал продактс Україна»; TOB «Мекріс»; TOB «Планета сервіс - К»; TOB «Авантюрин» (м.Тернопіль, вул. Гайова, 38А); TOB «Коутс Україна»; TOB «Купава- 5» (м.Тернопіль, вул..Гайова, 38А); TOB «Алвін і К»; TOB ТК «Ваш дом»; ПП ОСОБА_7; TOB «Аскор Україна» (м. Тернопіль, вул. Бродівська,44); TOB «Міжнародна група морепродуктів»; ДП ТД Русанко; TOB «НМК-Трейд»; ПП «Захід-хліб-збут-2002» (м.Тернопіль, бул.Шевченка, 23/51): TOB «Сім-сім» (Тернопільський район, с.Острів, вул. Промислова,9); TOB «Профпосуд»; ВАТ «Бровар»; (Тернопільська обл., смт Микулинці, вул.Набережна,33); ПП «Біос - Тернопіль» (м.Тернопіль, вул.Дорошеика, 16/24); TOB «Аскол» (м.Тернопіль, вул. Злуки, 33/63); ПП «Арізона Ко»; TOB «Літпол Україна»; ОСОБА_1 облсанепідстанція (м.Тернопіль, вул.Федьковича, 13); TOB «АляскаЛД»; TOB «Камчатський ікорний дім»; TOB «Укрприватбізнес»; TOB «Ант» (м.Тернопіль, вул.Текстильна, 24А); TOB «Тульчинм»ясо»; TOB «Аріол» (м.Тернопіль, вул.Живова,31); TOB «Тернопільхлібпром» (м.Тернопіль, вул.Степана Будного.З); TOB «Еском - Плюс»; ЗАТ «ОСОБА_1 молокозавод» (м.Тернопіль, вул.Лозовецька,28); ПП «Компанія топ»; TOB «Технологія промислового клінінгу»; TOB «Хмельницький Media-Центр»; TOB «Тріада М»; СПД ОСОБА_8; ПП «Еллада-некст»; ІП «Кока кола Бевериджис Україна лімітед»; TOB «Вертикаль плюс»; TOB «Союз - Д2»; TOB «ОСОБА_9 Сімферополь; ПП «Еллада - Дрінк»; TOB «Солона»; ПП «Трейд»; TOB «Золотий мандарин сувеніри»; TOB «Юнілодес-Крим»; TOB «Монблан -1»; ПП «Кенгуру»; TOB «Август плюс»; TOB «Джі Пі Трейдінг»; TOB «Грей -
Севастополь»; TOB «Агрокосм»; TOB фірма «Кримопт»; TOB «Авія»; TOB ПКФ «Бачакком»; TOB «Агама-трейд юг»; TOB «Бахчисарайський комбікормовий завод»; ПП «Колос»; TOB «ОСОБА_9 - Фрост»; ПП «Самекс»; З AT «Горлівський м»ясокомбінат»; ПП «Класік - спорт»; TOB «Лотос Крим»; TOB «Європлей»; ТОВТД«Арда»; TOB «Медком Україна»: ДП «Варіант автотехніка»; ПП Анастасія Т;ВАТ «Кримхліб»; TOB «Армонія»; TOB «АТ-Троянда-Крим»; TOB «ОСОБА_6 марка»; ПВКСГ «Агрокапітал»; TOB «Зонт».
Як вбачається з податкових накладних контрагенти позивача по договорах знаходяться в різних регіонах України та м. Тернополі, проте усі податкові накладні були отримані, протягом, березня 2010 р, хоча договірні зобов'язання виконувались у листопаді 2007р. -березні 2009р., січні 2009р. - лютому 2010р. Крім цього, багато підприємств, які виписували податкові накладні, зареєстровані у М.Тернополі, а тому, на думку суду, мали можливість вчасно надати податкові накладні позивачу під час виконання відповідних договірних зобов 'язань. Вищенаведене свідчить про недобросовісні дії TOB «Вестер Україна» щодо вчасного отримання податкових накладних.
При цьому, суд бере до уваги, що згідно з аналізом, даних системи автоматизованого співставлення податкового зобов'язання та податкового кредиту в розрізі контрагентів встановлено, що постачальниками своєчасно, за датою складання податкової накладної відображено у складі податкових зобов 'язань суми ПДВ з вартості поставки, товарів ТзОВ «Вестер Україна».
Підпунктом 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону України ,,Про ПДВ" встановлено, що не підлягають включенню до складу і податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту). Уразі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.
Відповідно до п. 7.5 Закону України "Про податок на додану вартість" Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається: пп. 7.5.1. дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку татника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі - Закон) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
За результатами звітного періоду платник податку зобов'язаний сформувати як суму податкових зобов'язань такого звітного періоду, так і суму дозволеного в цьому ж звітному періоді податкового кредиту.
Податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, що визначена, згідно з цим Законом.
Податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, що визначена згідно з цим Законом.
Згідно з підпунктом. 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону податковий кредит звітного періоду складається із сум. податків, нарахованих (сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду.
Правила, які передбачають формування податкових зобов'язань продавця і податкового кредиту покупця в одному звітному періоді, та дають можливість платнику своєчасно і в повному обсязі реалізувати надане йому право на формування свого податкового кредиту, встановлено прямими нормами Закону.
Відповідно до пп. 7.2.3 пункту 7.2 статті 7 Закону передбачено, що податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покутню. При цьому ні даним пунктом Закону, ні будь-яким іншим не передбаченого жодних причин для отримання можливості затримки у наданні покупцю податкової накладної.
У відповідності з загальними правилами визначення дати виникнення податкових зобов'язань (підпункт 7.3.1 пункту 7.3 статті 7 Закону) такою датою вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, а у разі продажу товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Підпунктом 7.2.1 пункту 7.2 статті 7 Закону встановлено, що платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, а підпунктом 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону визначено, що податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту, а також передбачено умови, за яких платник податку отримає право на податковий кредит навіть при відмові продавця надати йому податкову накладну.
На дату, визначену підпунктом 7.3.1 пункту 7.3 статті 7 Закону, продавець зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, а якщо ця вимога Закону не дотримана, отримувач товарів (послуг) вправі вимагати її надання, а у випадку відмови - звернутися зі скаргою на такого постачальника до органу податкової служби, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту відповідного податкового періоду. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання таких товарів (послуг), (пп. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону). Таким чином, своєчасне включення податкових накладних до складу податкового кредиту, а також забезпечення ним контролю за своєчасним їх отриманням., є обов'язком платника податку, і Законом передбачено ряд можливостей для безперешкодної реалізації такого обов'язку.
Відповідно до підпункту 7.2.8 пункту 7.2 статті 7 Закону платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування згідно із статтею 3 та звільнених від оподаткування згідно із статтею 5 цього Закону. Зведені результати такого обліку на підставі реєстру отриманих та виданих податкових накладних відображаються у податкових деклараціях, форма і порядок заповнення яких визначашіпься відповідно до закону. Пунктом 3.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 р. N166 (з урахуванням, змін і доповнень), визначено, що платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в декларації, а дані, наведені ним в декларації, мають відповідати даним його бухгалтерського та податкового обліку, оскільки фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку
Особливості ведення бухгалтерського обліку, завдяки системі подвійного обліку, дозволяють у будь-якому випадку, протягом балансового періоду, а саме звітного кварталу, виявити помилку, пов'язану із невключенням до бухгалтерського та податкового обліку первинного документа. Таким чином, несвоєчасне (більше балансового періоду) включення до складу податкового кредиту сплаченого (нарахованого) у звітному періоді податку на додану вартість може бути пов 'язане з штучним спотворенням показників податкової звітності. Винятком є лише окремо визначені Законом особливі умови формування податкового кредиту на підставі податкових накладних, які було виписано у попередніх періодах, зокрема: отримання товарів (послуг) платником податку, який застосовує "касовий метод'' податкового обліку, а контрагент (продавець) свої податкові зобов'язання визначає за загальними правилами; придбання товарів для використання в звільнених від оподаткування операціях або операціях, які не є об'єктом оподаткування, та подальшого використання цих же товарів в інших звітних періодах в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності; придбання невиробничих основних фондів та переведення їх в інших звітних періодах у категорію виробничих, або їх продаж чи ліквідація.
Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом, та з урахуванням визначення, наданого пунктом 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, яке затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. N 88 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 05.06.95 р. за N 168/704 (далі - Положення N 88), податкова накладна відноситься до категорії первинних документів. Порядок реєстрації податкової накладної як вхідного первинного документа визначається з урахуванням правил, встановлених Положенням N 88, облік податкових накладних та їх передача (пересилання) повинні грунтуватись на правилах, які встановлені для відповідних бухгалтерських документів. Відповідно до пункту 2 Порядку оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.97р. N 799 (далі - Порядок N 799), звіти, розрахункові документи і декларації приймаються до відправлення листами (посилками, бандеролями) з оголошеною цінністю з позначкою "Звіт" та з рекомендованим повідомленням про вручення, то податкові накладні, які відправляються продавцем поштою покупцю, повинні надсилатися поштовим листом з рекомендованим повідомленням про вручення.
Оскільки позивачем не було дотримано пп. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та порушено пп. 7.4.1 п. 7.4, пп.7.5.1 п. 7.5, пп.7.7.1 п.7.7 ст. 7 цього ж закону, суд вважає правомірним донарахування позивачу податковим органом 1961627,00 гривень податку на додану вартість.
У разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за колений з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відповідно, на думку суду, податковим, органом правомірно застосовано штрафну санкцію до позивача на суму 392325,4 грн.
За таких обставин суд приходить до переконання, що позов ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю «ВЕСТЕР УКРАЇНА» не є підставним, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, податкові повідомлення-рішення № 0003931602/0 від 26 травня 2010 року, № 0003931602/1 від 05 серпня 2010 року, № 0003931602/2 від 09 вересня 2010 року № 0003931602/3 від 22 листопада 2010 року прийняті податковим органом обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
керуючись Законом України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Законом України «Про податок на додану вартість», ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, суд, -
У позові ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю «ВЕСТЕР УКРАЇНА» до ОСОБА_1 об'єднаної Державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0003931602/0 від 26 травня 2010 року, № 0003931602/1 від 05 серпня 2010 року, № 0003931602/2 від 09 вересня 2010 року, № 0003931602/3 від 22 листопада 2010року - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановления постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 18 січня 2011 року
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.