Справа № 2-а-475/10/1970
04 березня 2010 р.м.Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Подлісної І.М.
при секретарі Митко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області про скасування постанови про накладення штрафу
ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області звернулось до адміністративного суду з позовом до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області про скасування постанови про накладення штрафу від 04.02.2010 року ВП №13239877, посилаючись на те, що державним виконавцем була винесена постанова про накладення штрафу із порушенням норм чинного законодавства, а саме державний виконавець підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області не врахував поважних причин невиконання рішення суду, а також те, що ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації являє собою бюджетну установу і тому усі видатки управління здійснюються на підставі затверджених кошторисів та планів асигнувань.
Представник позивача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, надіслав суду письмову заяву в якій просив слухати справу у його відсутності, позовні вимоги щодо скасування постанови про накладення штрафу від 04.02.2010 року ВП №13239877 підтримав повністю, просив позов задоволити.
Представники відповідача підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив та вказав, що підстав для винесення постанови про відмову у відкритті виконавчого провадження не було, а тому вважає, що постанова про накладення штрафу за не виконання рішення суду винесена у відповідності до чинного законодавства України.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, проаналізувавши матеріали справи вважає, що вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації звернулось до адміністративного суду з позовом до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області про скасування постанови про накладення штрафу від 04.02.2010 року ВП №13239877 головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень головного управління юстиції у Тернопільській області про накладення штрафу за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником в розмірі 340 гривень.
Із аналізу ст. 181 КАС України, яка регулює порядок розгляду позовних заяв з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби, вбачається, що дана справа відноситься до компетенції адміністративних судів.
При цьому суд враховує, що процесуальним законодавством визначено, що компетентним судом для розгляду даних справ при виконанні рішень в адміністративних справах є адміністративний суд, а оскільки відповідачем по даній справі є підрозділ примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Тернопільській області дана справа підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду.
Судом встановлено, що на виконанні в підрозділі Примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Тернопільській області знаходиться постанова Кременецького районного суду по адміністративній справі № 2-а-7486/08, яка зобов'язує ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_3 недоплачену разову грошову допомогу як учаснику війни до 5-го травня за 2008 рік в сумі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 копійок.
Відповідно до ст. 3, 18, 24 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем 23.03.2009 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Копії постанови згідно ст. 27 Закону направлено сторонам виконавчого провадження для відома та виконання.
Однак позивач вказану вимогу не виконав, а надіслав на адресу відповідача підрозділу примусового виконання рішень головного управління юстиції у Тернопільській області лист, про те, що УПСЗН Кременецької РДА отримало постанову про накладення штрафу за невиконання судових рішень, зокрема по виконавчому листу №2-а-7486/08. Також УПСЗН Кременецької РДА повідомило, що перерахунок вказаної допомоги проведено, а також те що провести виплату донарахованої суми на даний час є неможливим, оскільки така виплата згідно ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» проводиться за рахунок коштів державного бюджету, а ні в 2008 року, ні в 2009 році коштів на проведення вказаної допомоги управлінню з бюджету не виділялось.
В судовому засіданні встановлено, що державний виконавець, на виконання вказаного рішення суду 23 березня 2009 р. виніс постанову про відкриття виконавчого провадження і у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження», № 606-ХІУ від 21.04.1999 р. надав позивачу строк до 30.03.2009 р. для його добровільного виконання.
На виконання вказаної постанови суду позивачем ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області проведено нарахування ОСОБА_3 недоплаченої допомоги як учаснику війни до 5-го травня за 2008 рік у розмірі встановленому ст. 12 - 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» із врахуванням Рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп.
Судом встановлено, що позивач є бюджетною установою, що згідно ч. 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України, бере бюджетні зобов'язання та проводить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, не вправі здійснювати виплати, не передбачені її фінансовими документами. Згідно ст. 119 цього ж кодексу нецільове використання бюджетних коштів, тобто витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним асигнуванням чи кошторису, має наслідком зменшення асигнування розпорядникам бюджетних коштів на суму, що витрачена не за цільовим призначенням, і притягнення відповідних посадових осіб дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності. Оскільки додаткових асигнувань управлінню не надавалось, використання коштів виділених управлінню з держбюджету для виплати допомог у поточному році вважатиметься їх не цільовим призначенням.
Відповідно до ст. 87 Закону України «Про виконавче провадження», № 606-ХІУ від 21.04.1999 р. державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення суду.
Законом України «Про виконавче провадження» не визначено, які причини є поважними, однак ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що однією із причин, що ускладнюють виконання рішення суду є відсутність коштів на рахунку боржника.
Таким чином судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації, як сторона виконавчого провадження вжило усіх можливих заходів у межах своєї компетенції дій для виконання в т.ч. добровільного постанови суду. Частково виконавши її, однак із незалежних від неї причин у зв'язку із відсутністю коштів не виплатила стягувану належні суми, про що представив суду письмові докази.
Суд визнає причину невиконання постанови суду в частині виплати стягувачу нарахованих сум поважною, а тому вважає, що у державного виконавця не було встановлених ст. 87 Закону України «Про виконавче провадження», № 606-ХІУ від 21.04.1999 р. підстав для притягнення позивача до відповідальності за невиконання рішення суду у вигляді накладення штрафу в розмірі 340 грн. на користь держави.
Таким чином в суді встановлено, що причини невиконання позивачем ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області постанови Кременецького районного суду по адміністративній справі є поважними, оскільки кошти для виконання постанови суду відсутні, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення, а постанова про накладення штрафу від 04.02.2010 р. до скасування.
керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України,
Законом України «Про виконавче провадження», № 606-ХІУ
від 21.04.1999 р., суд, -
Позов задовольнити. Постанову старшого державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Тернопільській області від 04.02.2010 року про накладення на управління праці та соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації штрафу у розмірі 340 гривень за невиконання постанови Кременецького районного суду від 04.02.2010 року ВП №13239877 - скасувати.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження або апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Подлісна І.М.