Справа № 2-а-478/10/1970
22 березня 2010 р.м.Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Подлісної І.М.
при секретарі Найдущак О.В.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Борщівського району в інтересах держави в особі Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Борщівський райпостач» про стягнення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів
Прокурор Борщівського району в інтересах держави в особі ОСОБА_1 територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з адміністративним позовом, (надалі позивач) до відкритого акціонерного товариства «Борщівський райпостач» (надалі відповідач) про стягнення штрафних санкцій на суму 170 грн. за правопорушення на ринку цінних паперів
В судовому засіданні прокурор та представник позивача ОСОБА_1 територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку позовні вимоги підтримали повністю, просили їх задовольнити, стягнути з відкритого акціонерного товариства «Борщівський райпостач» за правопорушення на ринку цінних паперів штрафних санкцій на суму 170 грн., яку вони добровільно не погашають.
Представник відповідача відкритого акціонерного товариства «Борщівський райпостач» в судове засідання не з'явився з невідомих на те суду причин, хоча про день, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином і у відповідності до ст. 33 КАС України. Заперечень проти позову ОСОБА_1 територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку суду не надав.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та прокурора, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, підпорядкованим Президентові України і підзвітним ОСОБА_2 України.
Законом України «Про регулювання ринку цінних паперів в Україні», Положенням про Державну комісії з цінних паперів і фондового ринку визначено, що основними завданнями Комісії є, зокрема, формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку і функціонування ринку цінних паперів, здійснення державного регулювання та контролю за випуском, обігом цінних паперів на території України, за додержанням законодавства в цій сфері. Систему Комісії складають Комісія, її центральний апарат та територіальні органи. Територіальними органами Комісії є управління та відділення, які діють на основі положення, що затверджується комісією.
Статтею 8 п.10. ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Судом встановлено, що відповідно відповідач в порушення вимог п.1.глави 1, п.1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006р. № 1591 (надалі-Положення) не розміщував регулярну інформацію за 2006 р. в загальнодоступній інформаційній базі даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів.
Положенням про розкриття інформації затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006р. № 159 в главі 7 встановлено - емітентами цінних паперів розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:
розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
При поданні річної інформації до Комісії емітенти, які не визначені в пункті 4 цієї глави, подають (надсилають) річну інформацію до територіального органу Комісії згідно з їх місцезнаходженням.
ОСОБА_1 територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 06.11.2007 року було складено Акт №149-ТЕ про правопорушення на ринку цінних паперів ВАТ «Борщівський райпостач». Згідно із Журналом реєстрації вхідної документації територіального управління комісії Товариством станом на 30.09.2007 року і на даний момент не надано відповідні документи, тим самим юридична особа, як емітент ухилився від виконання зазначеного вище розпорядження.
Постановою №149-ТЕ від 14.11.2007 року за ухилення від виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери застосувати до емітента ВАТ «Борщівський райпостач» санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 170 грн.
Згідно акту №149-ТЕ про правопорушення на ринку цінних паперів від 06.11.2007р. станом на 30.04.2007 року, і на даний момент, Емітент - відкрите акціонерне товариство «Борщівський райпостач» не опублікував регулярну річну інформацію за 2006 рік в одному з офіційних друкованих видань Верховної ОСОБА_2 України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Таким чином, відкритим акціонерним товариством «Борщівський райпостач», як юридичною особою та емітентом, порушено вимоги пунктів 1 глави 1 та пункту 1 глави 7 розділу V Положення.
Постановою № 149-ТЕ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 28.07.2009р. до відповідача за вище зазначене правопорушення застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 170 грн.
Вище вказаною Постановою № 149-ТЕ відповідача було зобов'язано у 15 денний термін з моменту отримання даної постанови перерахувати суму штрафу в дохід Державного бюджету України.
Емітент станом на 30.04.2009 року, не розмістив регулярну річну інформацію за 2008 рік в загальнодоступній інформаційній базі даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів, чим порушив вимоги п.1 глави 1 та п. 1 глави 7 розділу Положення, в цій частині.
Доказів на підтвердження протилежного відповідачем не подано, а судом не здобуто.
У відповідності до ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку звертається до суду з позовами, у зв'язку з порушенням законодавства України про цінні папери.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не оскаржені в установленому порядку відповідачем, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.6, 50, 70, 71, 86, 128, 158, 163, КАС України, ст.11 ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», суд
Позов задовольнити. Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Борщівський райпостач» (смт. Скала - Подільська, вул. Залазнична, 1, Борщівський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 00907361) 170 (сто сімдесят) грн. штрафних санкцій в дохід Управління державного казначейства в Борщівському районі в Головному управлінні Державного казначейства України в Тернопільській області № 31113106700030, МФО 838012, код №23588869.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження або апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядку і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Подлісна І.М.