Справа № 2-а-17/11/1970
"08" лютого 2011 р. м. Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання Бойко Н.Б.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за
адміністративним позовом ОСОБА_4
до товариства з обмеженою відповідальністю «Міське бюро технічної інвентаризації»
про зобовязання здійснити реєстрацію,
До ОСОБА_1 окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_4 із адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Міське бюро технічної інвентаризації» про зобовязання провести реєстрацію прав власності на квартиру АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що рішення реєстратора ТОВ «Міське бюро технічної інвентаризації»про відмову в реєстрації їй права власності на квартиру не відповідає вимогам чинного законодавства, в звязку з чим просить зобовязати відповідача провести реєстрацію прав власності на квартиру АДРЕСА_1.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених в позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, пояснив суду, що додатком №2 до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №7/5 від 07.02.2002 визначено вичерпний перелік право встановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно, в якому відсутній такий документ, як рішення суду про визнання договору дійсним, а отже у ТОВ «Міське бюро технічної інвентаризації»були відсутні встановлені законом підстави для реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1 за позивачкою. Також зазначив, що на його думку даний спір не підвідомчий ОСОБА_1 окружному адміністративному суду, оскільки відповідач не є субєктом владних повноважень. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши в судовому засіданні представника позивача, представника відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні обставини.
Рішенням Тернопільського міськрайонного суду від 19.02.2010 у справі №2-139/10 (залишено в силі ухвалою Апеляційного суду Тернопільської області від 03.08.2010) за позовною заявою ОСОБА_4 до ОСОБА_5 про визнання договору купівлі-продажу квартири дійсним позов задоволено, визнано дійсним договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 від 01.10.2000, укладений між ОСОБА_5 (продавцем) та ОСОБА_4 (покупцем).
19 жовтня 2010 року ОСОБА_4 звернулась до ТОВ «Міське бюро технічної інвентаризації»із заявою про реєстрацію за нею права власності на квартиру АДРЕСА_2, долучивши до зазначеної заяви копію рішення Тернопільського міськрайонного суду та копію ухвали Апеляційного суду Тернопільської області.
11 листопада 2010 року реєстратором ТОВ «Міське бюро технічної інвентаризації»прийнято рішення про відмову в реєстрації права власності на зазначену квартиру за позивачкою на підставі п. 3.5 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень визначається Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»№1952-IV від 01.07.2004, який було викладено в новій редакції Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України»№1878-VI від 11.02.2010.
Пунктом 3 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України»передбачено, що до 01 січня 2012 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації, створеними до набрання чинності цим Законом та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Наказом Міністерства юстиції України №1692/5 від 28.07.2010 «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 07.02.2002 N 7/5 "Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно"», який набрав чинності 01.10.2010, внесено зміни до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 N 7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28.01.2003 N 6/5), виклавши його у новій редакції.
Пунктом 1 Наказу Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5 «Про затвердження Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно»(в редакції наказу Міністерства юстиції України №1692/5 від 28.07.2010) передбачено, що до 1 січня 2012 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також облік безхазяйного нерухомого майна, довірче управління нерухомим майном проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ), створеними до набрання чинності Законом України від 11.02.2010 N 1878-VI "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Порядок проведення державної реєстрації права власності та права користування (сервітуту) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках визначено Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно (в редакції наказу МЮУ №1692/5 від 28.07.2010) (надалі по тексту -Тимчасове положення).
Пунктом 1.2 розділу І Тимчасового положення передбачено, що Державна реєстрація прав - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, а також права власності на об'єкти незавершеного будівництва шляхом внесення відповідного запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно.
Згідно з п. 1.3 розділу І Тимчасового положення Державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно. Проведення державної реєстрації прав у межах території однієї адміністративно-територіальної одиниці реєстраторами декількох БТІ не допускається.
Відповідно до п. 7) ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, оскільки відповідач був створений до набрання чинності Законом України №1878-VI від 11.02.2010, та наділений повноваженнями щодо проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, тобто делегованими повноваженнями на здійснення владних управлінських функцій, даний спір належить до юрисдикції адміністративних судів та підсудний ОСОБА_1 окружному адміністративному суду.
Відповідно до п.п. 2) п. 1.5 розділу І Тимчасового положення Державній реєстрації підлягають право власності та інші речові права зокрема на квартири.
Пунктами 2.1, 2.2, 2.9 розділу ІІ Тимчасового положення визначено, що Для проведення державної реєстрації виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі) або уповноважена ним (ними) особа подає реєстратору БТІ заяву про державну реєстрацію прав за формою, визначеною у додатку 1. Заява про державну реєстрацію прав подається реєстратору того БТІ, яке здійснює свою діяльність відповідно до договору з Адміністратором Реєстру прав на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій розташований об'єкт, права щодо якого підлягають державній реєстрації. До заяви про державну реєстрацію прав додаються правовстановлювальні документи (додаток 2), їх нотаріально засвідчені копії, документи, що підтверджують оплату за проведення державної реєстрації прав та видачу витягу про державну реєстрацію прав, а також інші документи, визначені Положенням.
Документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення права власності та інших речових прав на об'єкти, права щодо яких підлягають державній реєстрації, та подаються для проведення такої реєстрації, повинні відповідати вимогам, встановленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами.
Додатком 2 до Тимчасового положення визначено Перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація права власності на нерухоме майно, яким не передбачено такого правовстановлювального документу, як рішення суду про визнання договору дійсним.
Відповідно до п. 3.1 розділу ІІІ Тимчасового положення реєстратор БТІ встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкти, права щодо яких підлягають державній реєстрації, зокрема відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом).
Підпунктами 3.5.1 та 3.5.4 пункту 3.5 розділу ІІІ Тимчасового положення визначено, що реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо, зокрема, заявлене право не є таким, що підлягає державній реєстрації відповідно до Положення; подані документи не відповідають вимогам, установленим Положенням та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.
Разом з тим, п.п. а) п. 8.1 розділу VIII Тимчасового положення передбачено, що органами місцевого самоврядування проводиться оформлення права власності на нерухоме майно з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно фізичним та юридичним особам на підставі документів, установлених законодавством, які підтверджують право власності на об'єкти нерухомого майна та не віднесені до правовстановлювальних документів, передбачених у додатку 2 до Положення.
Таким чином, виходячи із системного аналізу норм Тимчасового положення, перелік правовстановлювальних документів, визначених в додатку 2 до Тимчасового положення є вичерпним, а у разі відсутності у особи правовстановлювального документу визначеному у додатку 2, така особа може оформити право власності шляхом отримання свідоцтва про право власності та подальшої державної реєстрації такого права.
Отже, реєстратором ТОВ «Міське бюро технічної інвентаризації»правомірно було прийнято рішення про відмову в реєстрації за позивачкою права власності на квартиру АДРЕСА_1.
Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд приходить до переконання, що позивачем не доведено правомірності обставин викладених в позовній заяві, а надані докази в повній мірі не підтверджують заявлених позовних вимог, а відтак в задоволенні позову слід відмовити.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 51,70,71,79,86,153,154,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_4 до товариства з обмеженою відповідальністю «Міське бюро технічної інвентаризації»про зобовязання провести реєстрацію прав власності на квартиру АДРЕСА_1 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
(постанова виготовлена в повному обсязі 14.02.2011)
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.