Справа № 2-а/1970/1495/11
"24" червня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1;
відповідач: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром»
до Бучацької районної державної адміністрації,
про визнання бездіяльності протиправною -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром»(далі по тексту -ТОВ «Бучачагрохлібпром»або позивач) звернулось до суду із адміністративним позовом до Бучацької районної державної адміністрації (далі по тексту -Бучацька РДА або відповідач) про визнання протиправною бездіяльності Бучацької РДА щодо надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки у власність та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку під господарськими будівлями належними ТОВ «Бучачагрохлібпром»на праві власності, орієнтовною загальною площею 28,0 Га, яка знаходиться за межами населеного пункту в с. Соколів, Бучацького району та про зобов'язання Бучацької РДА розглянути та задовольнити заяву ТОВ «Бучачагрохлібпром»про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки у власність та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку під господарськими будівлями належними ТОВ «Бучачагрохлібпром»на праві власності, орієнтовною загальною площею 28,0 Га, яка знаходиться за межами населеного пункту в с. Соколів, Бучацького району та прийняти рішення у відповідності до норм діючого законодавства України, шляхом прийняття розпорядження.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем всупереч вимогам Закону України «Про місцеві державні адміністрації»у встановленому законом порядку не розглянуто заяву ТОВ «Бучачагрохлібпром»та не прийнято відповідного рішення за наслідками розгляду заяви.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач повторно явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. Заперечень проти позову суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Таким чином, підстави для відкладення розгляду справи, передбачені ч. 1 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства в суду відсутні і суд вважає що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача, відповідно до положень ст. 128 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, судом встановлено наступне.
17 березня 2011 року ТОВ «Бучачагрохлібпром»звернулось до голови Бучацької РДА із заявою за №579 в порядку ст. ст. 82,120 Земельного кодексу України, в якій просило надати дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки у власність та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку під господарськими будівлями належними ТОВ «Бучачагрохлібпром»на праві власності, орієнтовною загальною площею 28,0 Га, яка знаходиться за межами населеного пункту в с. Соколів, Бучацького району.
Листом №01-513/01-12 від 04.04.2011 «Про розгляд заяв»Бучацька районна державна адміністрація Тернопільської області надала відповідь на заяву позивача №579 від 17.03.2011, в якій вказано, що Бучацька РДА не бачить підстав для надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та видачі державних актів на право власності на земельні ділянки.
Статтею 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України, що в свою чергу означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами та зобов'язаний дотримуватись встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Приймаючи до уваги вищевикладене, оцінивши зібрані у справі докази та дослідивши норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених Земельним кодексом України.
Абзацом 1 ч. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Таким чином, на території Бучацького району Тернопільської області повноваженнями щодо розпорядження землями за межами населених пунктів наділена Бучацька РДА.
Організація, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій регулюються Законом України «Про місцеві державні адміністрації».
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Виходячи із системного аналізу зазначених вище норм законодавства, вбачається що відповідач при розгляді заяви ТОВ «Бучачагрохлібпром»№579 від 17.03.2011 про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки у власність, повинен був вирішити цю заяву (задовольнити або відмовити), шляхом прийняття розпорядження, як це передбачено Законом України «Про місцеві державні адміністрації».
Разом з тим, надаючи ТОВ «Бучачагрохлібпром»відповідь на заяву №579 від 17.03.2011 листом «Про розгляд заяв»№01-513/01-12 від 04.04.2011 відповідачем було неправомірно допущено бездіяльність, яка полягає у нерозгляді заяви позивача у встановлені законодавством порядок і спосіб.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, проте відповідачем своїх заперечень проти позову не надано, як і не надано доказів правомірності своїх дій.
За наведених обставин суд вважає, що внаслідок бездіяльності з боку Бучацької РДА щодо не розгляду у встановлених Конституцією та законами України порядку та спосіб заяви позивача №579 від 17.03.2011 щодо надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність порушуються права та охоронювані законом інтереси ТОВ «Бучачагрохлібпром», що потребує їх судового захисту, в зв'язку з чим позов в цій частині підлягає до задоволення, шляхом визнання бездіяльності Бучацької РДА щодо нерозгляду, у встановлених законодавством порядку і спосіб, заяви про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки у власність та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку під господарськими будівлями належними ТОВ «Бучачагрохлібпром»на праві власності, орієнтовною загальною площею 28,0 Га, яка знаходиться за межами населеного пункту в с. Соколів, Бучацького району неправомірною.
Згідно з ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Як зазначалось вище, абзацом 1 ч. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Оскільки відповідачем було допущено бездіяльність та не розглянуто, у встановлені Конституцією та законами України порядку і спосіб, заяву позивача №579 від 17.03.2011, суд приходить до переконання про підставність позовних вимог про зобов'язання Бучацької РДА розглянути заяву ТОВ «Бучачагрохлібпром»про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки у власність та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку під господарськими будівлями належними ТОВ «Бучачагрохлібпром»на праві власності, орієнтовною загальною площею 28,0 Га, яка знаходиться за межами населеного пункту в с. Соколів, Бучацького району та прийняти рішення у відповідності до норм діючого законодавства України, в зв'язку з чим позов в цій частині також підлягає до задоволення.
Разом з тим, суд приходить до висновку, що оскільки заява ТОВ «Бучачагрохлібпром»№579 від 17.03.2011, у встановлені законодавством порядку і спосіб, відповідачем розглянута не була, а отже у задоволенні цієї заяви позивачу належним чином не відмовлено, в зв'язку з чим у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача задовольнити заяву ТОВ «Бучачагрохлібпром»про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки у власність та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку під господарськими будівлями належними ТОВ «Бучачагрохлібпром»на праві власності, орієнтовною загальною площею 28,0 Га, яка знаходиться за межами населеного пункту в с. Соколів, Бучацького району, в зв'язку з чим в задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 11,35,70,71,79,86,128,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати неправомірною бездіяльність Бучацької районної державної адміністрації щодо нерозгляду, у встановлених законодавством порядку і спосіб, заяви товариства з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром»№579 від 17.03.2011 про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки у власність та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку під господарськими будівлями належними ТОВ «Бучачагрохлібпром»на праві власності, орієнтовною загальною площею 28,0 Га, яка знаходиться за межами населеного пункту в с. Соколів, Бучацького району.
3. Зобов'язати Бучацьку районну державну адміністрацію розглянути заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Бучачагрохлібпром»№579 від 17.03.2011 про надання дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки у власність та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку під господарськими будівлями належними ТОВ «Бучачагрохлібпром»на праві власності, орієнтовною загальною площею 28,0 Га, яка знаходиться за межами населеного пункту в с. Соколів, Бучацького району та прийняти рішення у відповідності до норм діючого законодавства України.
4. В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
(постанова виготовлена в повному обсязі 29.06.2011)
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.