Справа № 2-а-12/11/1970
"20" січня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1
відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за
адміністративним позовом Борщівського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
до ОСОБА_2
про стягнення безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю та наданих соціальних послуг в сумі 2485,14 гривень,
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся Борщівський районний центр зайнятості -робочий орган виконавчої дирекції фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі по тексту -Борщівський РЦЗ або позивач) з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю та наданих соціальних послуг в сумі 2485,14 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що всупереч вимог Закону України «Про зайнятість населення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.2000 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за №915/5136 відповідач в заяві про надання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю вказав неправдиві відомості, не повідомивши, що зареєстрований як фізична особа -підприємець та перебуваючи на обліку в Тернопільському МРЦЗ та отримуючи допомогу по безробіттю, одночасно був зареєстрований як фізична особа -підприємець, внаслідок чого йому було безпідставно виплачено допомогу по безробіттю за період з 16.11.2009 по 30.06.2010 в сумі 2299,54 гривень та надано соціальних послуг в сумі 185,60 гривень.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з мотивів викладених в позовній заяві та просить позов задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнав, подав суду заперечення, вказав, що зареєструвався фізичною особою -підприємцем лише з метою зміни цільового призначення земельної ділянки, яка перебуває у спільній сумісній власності його та його батька -ОСОБА_3, оскільки батько виявив бажання займатись підприємницькою діяльністю, встановивши на спільній земельній ділянці торговий павільйон. Також зазначив, що заяву до Державного реєстратора про реєстрацію фізичною особою -підприємцем писав та подавав власноручно, після одержання свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи -підприємця більше ні в яких контролюючих органах на облік не ставав. Свідоцтво про реєстрацію фізичної особи - підприємця зберігалось в батька, а подаючи заяву до Борщівського РЦЗ про надання статусу безробітного він не вказав, що зареєстрований як фізична особа -підприємець, оскільки вважав, що отримання свідоцтва є лише формальністю і підприємцем себе не вважав. Також вказує, що подання ним недостовірних даних відбулось не з його вини, оскільки Борщівський РЦЗ повинен був при прийнятті наказу про надання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю перевірити повідомлені відповідачем відомості. Просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши в судовому засіданні представника позивача, відповідача, представника відповідача, оцінивши представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, судом встановлені наступні обставини.
16 листопада 2009 року ОСОБА_2 звернувся до Борщівського РЦЗ із заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.
Наказом Борщівського РЦЗ від 16.11.2009 ОСОБА_2 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Одночасно ОСОБА_2 був ознайомлений з пам'яткою безробітного «Ваші права -ваші обов'язки»та повідомлено про йог обов'язок своєчасно повідомляти центр зайнятості про зміну прізвища, місця проживання, працевлаштування на тимчасову або постійну роботу, призначення пенсії, поступлення на навчання, виїзд за кордон тощо та про відповідальність за недостовірність внесених у заяву особистих даних, невиконання обов'язків як безробітного, що підтверджується його особистим підписом на заяві про надання статусу безробітного.
На обліку в Борщівському РЦЗ ОСОБА_2 перебував з 16.11.2009 по 30.06.2010 та отримав допомогу по безробіттю в сумі 2299,54 гривень, а також отримав соціальні послуги у вигляді оплати за професійне навчання в сумі 185,60 гривень.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, державних реєстраторів, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
В ході виконання «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13.02.2009 при звірці з даними Державного реєстратора щодо підтвердження або спростування підприємницької діяльності відповідача, Борщівським РЦЗ встановлено, що ОСОБА_2 27.01.2009 був зареєстрований фізичною особою -підприємцем, що підтверджується ОСОБА_3 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»№5 від 17.08.2010.
Відповідно до абзацу чотирнадцятого п.п. 1) п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 219 від 14.02.2007 громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку, зокрема, з дня виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної.
Відповідно до п. 6 «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним» у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з вимогами п. б) ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»В ОСОБА_1 до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, та які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідно до вимог п.п. 6.14 п. 6 «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності», передбачено, що якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Таким чином, ОСОБА_2 безпідставно було виплачено 2299,54 гривень допомоги по безробіттю за період з 16.11.2009 по 30.06.2010 та надано соціальних послуг на суму 185,60 гривень.
18 серпня 2010 року наказом директора Борщівського РЦЗ №27 доручено здійснити перерахунок матеріального забезпечення та визначити суму коштів, які підлягають поверненню.
За наведених обставин суд вважає, що позивачем належними та допустимими доказами доведено, а відповідачем не спростовано викладені в позовній заяві обставини, відповідачем не виконано свого обов'язку щодо подання достовірних даних при отриманні статусу безробітного та щодо повідомлення Борщівському РЦЗ відомостей про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг, відповідач під час перебування на обліку як безробітний та отримання допомоги по безробіттю був зареєстрований як фізична особа -підприємець, а отже Борщівським РЦЗ правомірно прийнято рішення про зняття ОСОБА_2 з обліку як безробітного та про поверенння безпідставно отриманої допомоги по безробіттю за період з 16.11.2009 по 30.06.2010 в сумі 2299,54 гривень та отриманих соціальних послуг в сумі 185,60 гривень.
20 серпня 2010 року Борщівським РЦЗ на адресу ОСОБА_2 направлено копію наказу №27 від 18.08.2010 та перерахунок отриманих сум матеріального забезпечення, які підлягають поверненню та запропоновано добровільно повернути кошти в сумі 2485,14 гривень, однак в добровільному порядку відповідачем зазначені кошти не повернуто.
Судом не беруться до уваги заперечення відповідача щодо обовязку Борщівського РЦЗ при наданні статусу безробітного та призначені допомоги по безробіттю самостійно перевірити достовірність вказаних ним даних, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та «Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності»передбачено відповідальність за подання недостовірних відомостей при поданні заяви про надання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю покладена саме на осіб, які звертаються до центру зайнятості.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, не запереченні та не спростовані належним чином відповідачем, а отже підлягають до задоволення в повному обсязі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 51,70,71,79,86,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, Тернопільська область, м. Борщів, вул. Нічлава, 3/1) 2485,14 гривень (дві тисячі чотириста вісімдесят пять гривень 14 копійок) безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю та наданих соціальних послуг на користь Борщівського районного центру зайнятості, в тому числі:
- 2299,54 гривень (дві тисячі двісті девяносто девять гривень 54 копійки) на р/р 37176300901030, МФО 838012, код 21134756, банк УДК в Борщівському районі;
- 185,60 гривень (сто вісімдесят пять гривень 60 копійок) на р/р 37173304900030, МФО 838012, код 23688869, код платежу -50040400, банк УДК в Борщівському районі.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
(постанова виготовлена в повному обсязі 25.01.2011)
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.