Справа № 2-а-1970/465/11
"05" квітня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Жука А.В.
при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за
адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства «Зборівська пересувна механізована колона №10»
до уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку -начальника Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
про скасування постанови,
Відкрите акціонерне товариство з обмеженою відповідальністю «Зборівська пересувна механізована колонія №10»(надалі по тексту -ВАТ «Зборівська ПМК №10»або позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - начальника Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі по тексту -начальник ТТУ ДКЦПФР або відповідач) про скасування постанови №18-ТЕ від 02.06.2010.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржувана постанова відповідача винесена за невиконання обов'язкового розпорядження №07 -ТЕ від 03.04.2009. Разом з тим, як зазначається в позовній заяві, ВАТ «Зборівська ПМК №10»розпорядження №07-ТЕ від 03.004.2009 не отримувало, а отже не могло виконати зазначене розпорядження, в зв'язку з чим, на думку позивача, постанова відповідача №18-ТЕ від 02.06.2010 не відповідає вимогам чинного законодавства в зв'язку з чим підлягає до скасування.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та просив його задовольнити.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив, надав пояснення аналогічні письмовому запереченню на позов, просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
11 березня 2009 року Уповноваженою особою ДКЦПФР у відповідності з пунктом 1 розділу III та пунктом І розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 №2272 (далі - Правила розгляду справ), винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (вих. по т/у № 02/221 від 12.03.2009).
25 березня 2009 року було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №21-ТЕ, яким встановлено порушення ВАТ «Зборівська ПМК №10»вимог ч. 6 ст. 46 та ч. 2 ст. 49 Закону України «Про господарські товариства». Один примірник вказаного акту отримано особисто головою правління ВАТ «Зборівська ПМК №10», що підтверджується його особистим підписом на акті (а.с. 10).
Як вбачається з пояснень голови правління ВАТ «Зборівська ПМК №10»від 25.03.2009 (а.с. 16) порушення вказані в акті №21-ТЕ від 25.03.2009 ним визнані та дано зобов'язання привести статутні документи у відповідність до чинного законодавства.
Також постановою про розгляд справи пр. оправопорушення на ринку цінних паперів від 25.03.2009 голову правління ВАТ «Зборівська ПМК №10»повідомлено, що розгляд справи відбудеться 03.004.2009 о 09 год. 30 хв. в м. Тернополі по вул. Шпитальній, кім. 55 (а.с. 17).
03 квітня 2009 року за результатом розгляду справи винесено Постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №21 - ТЕ від 03.04.2009, якою до ВАТ «Зборівська ПМК №10»застосовано санкц2ію у вигляді попередження та розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 07-ТЕ від 03.04.2009, яким було зобов'язано позивача усунути порушення законодавства про цінні папери до 02.04.2010 та до 16.04.2010 письмово проінформувати Уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Згідно вимог п. 4 р. XIV Правил розгляду справ, розпорядження про усунення правопорушень надається особі, щодо якої його винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику розпорядження, що залишається у справі) або надсилається поштою протягом трьох робочих днів з дати його винесення.
Вищевказана Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №21-ТЕ від 03.04.2009 та Розпорядження №07-ТЕ від 03.04.2009 надіслані на адресу позивача рекомендованим листом, що підтверджується фіскальним чеком ТД УДППЗ «Укрпошта»від 03.04.2009 № 9527 і відповідає вимогам п. 4 р. XIV Правил розгляду справ (а.с. 21).
Враховуючи, що станом на 13.05.2010 відповідачем не надані відповідні документи на виконання Розпорядження №07-ТЕ від 03.04.2009, Уповноваженою особою Комісії, у відповідності з пунктом І розділу III та пунктом 1 розділу IV Правил розгляду справ винесено Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 13.05.2010 (вих. по т/у № 03/513 від 13.05.2010).
Відповідно до п. 8) ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За результатами розгляду справи винесено Постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №18-ТЕ від 02.06.2010, якою за невиконання розпорядження уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів застосовано до емітента - відкритого акціонерного товариства "Зборівська пересувна механізована колона №10»фінансову санкцію у розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громад що складає 17000,00 гривень.
Таким чином, в зв'язку з встановленням територіальним управління Комісії достатніх даних, які вказують на наявність в діях позивача складу правопорушення, Уповноваженою особою Комісії - начальником територіальне управління Комісії порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів та винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів на підставі, в межах та в порядку чинного законодавства регламентуючого діяльність на фондовому ринку.
Позивач звертався з скаргою на постанову про накладення санкції правопорушення на ринку цінних паперів № 18-ТЕ від 02.06.2010 до Держави комісії з цінних паперів та фондового ринку. Рішенням Комісії від 31.08.20 № 1403, вказану постанову залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення, чим підтверджено правомірність винесення постанови про накладення санкції.
Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Твердження позивача, що він не отримував Розпорядження №07-ТЕ від 03.04.2009, при цьому не оспорюючи законність винесення такого розпорядження, спростовуються дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме:
- фіскальним чеком ТД УДППЗ «Укрпошта»від 03.04.2009 № 9527;
- копією журналу реєстрації вихідної документації за період з 21.05.2008 по 15.07.2009 (а.с. 46 -48).
За таких обставин, суд приходить до переконання, що доводи позивача, не спростовують факту наявності правопорушення на ринку цінних паперів, і, відповідно не є підставою для скасування постанови про накладення санкцій правопорушення на ринку цінних паперів №18-ТЕ від 02.06.2010 та закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши обставини справи, дослідивши докази в судовому засіданні, суд вважає, що доводи позивача не знайшли свого підтвердження, спростовуються матеріалами справи, а тому суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає.
Керуючись ст.ст. 51,70,71,79,86,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відкритого акціонерного товариства «Зборівська пересувна механізована колона №10»до уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку -начальника Тернопільського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №18-ТЕ від 02.06.2010 та закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
(постанова виготовлена в повному обсязі 11.04.2011р.)
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.