Справа № 2-а/1970/2189/11
"15" вересня 2011 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі
головуючого судді Жука А.В.,
при секретарі судового засідання Порплиці Т.В.
за участю сторін:
представника позивача - ОСОБА_1;
представника відповідача - ОСОБА_2;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мандрівець»
до Тернопільського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
про скасування рішення
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Мандрівець»із адміністративним позовом до міжрайонної виконавчої дирекції м. Тернополя та Тернопільського району Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення «Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності»№1/04-36/1420 від 06.07.2011, посилаючись на ту обставину, що при видачі путівки на санаторно-курортне лікування дитини працівника позивача -ОСОБА_3 в супроводі дорослого, ТОВ «Мандрівець»діяло відповідно до вимог чинного законодавства, а отже висновки викладені в акті перевірки не відповідають дійсним обставинам, в зв'язку з чим оскаржуване рішення підлягає до скасування.
В судовому засіданні 02.08.2011 відповідно до ст. 52 КАС України за згодою позивача було проведено заміну неналежного відповідача - міжрайонної виконавчої дирекції м. Тернополя та Тернопільського району Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на належного -Тернопільське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала з мотивів викладених в позовній заяві, просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з мотивів, викладених в письмовому запереченні, просила в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали справи, судом встановлено наступне.
23 червня 2011 року провідним спеціалістом планово-фінансового відділу міжрайонної виконавчої дирекції м. Тернополя та Тернопільського району Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_4 було проведено планову перевірку коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, про що складено акт №02-19/492 від 23.06.2011.
Зокрема актом виявлено порушення п. 4.1. та п. 4.7. Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду №12 від 25.02.2009 по путівці №103311 в санаторій «Маяк»для дорослого і дитини з датою заїзду 29.09.2009, що видана працівниці ТОВ «Мандрівець»ОСОБА_3 без довідки для одержання путівки (форма №070/о) для дорослого, внаслідок чого не прийнято до зарахування витрат кошти в сумі 3260,25.
Даний акт було підписано керівником та головним бухгалтером ТОВ «Мандрівець»із запереченнями, які були викладені на окремому аркуші та надані до міжрайонної виконавчої дирекції м. Тернополя та Тернопільського району Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 01.07.2011.
06 липня 2011 року директором міжрайонної виконавчої дирекції м. Тернополя та Тернопільського району Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності прийнято рішення №1/04-36/1420 «Про повернення кошті Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності», яким згідно частини першої ст. 21, ст. 22, пункту 6 частини першої ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»до ТОВ «Мандрівець»застосовано фінансові санкції в розмірі 4890,38 гривень, в тому числі: 3260,25 гривень -«не прийнято до зарахування витрат», 1630,13 гривень -«нараховано за актом перевірки штрафів».
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»правління Фонду, зокрема, визначає порядок фінансування та умови надання путівок на санаторно-курортне лікування та оздоровлення в спеціальних оздоровчих закладах (у тому числі дитячих), позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків.
Статтею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»передбачено, що для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.
Постановою правління Фонду №12 від 25.02.2009 було затверджено «Порядок отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності»(надалі по тексту -Порядок).
Постановою правління Фонду №10 від 15.04.2010 «Про внесення змін до Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 №12»до Порядку було внесено зміни.
Порядок видачі путівок застрахованим особам та членам їх сімей регюється розділом IV Порядку.
Зокрема, п. 4.1. Порядку передбачає, що рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування), на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма N 070/о) (далі - медична довідка).
Разом з тим, відповідно до п. 4.7. Порядку (в редакції, чинній на момент отримання путівки працівником ТОВ «Мандрівець»ОСОБА_3 -вересень 2009 року) комісією (уповноваженим) із соціального страхування приймається рішення про виділення путівки одному із застрахованих батьків (матері або батькові) або застрахованій особі, яка їх замінює (опікунові, піклувальнику), для лікування дитини в супроводі дорослого за наявності у дитини медичних показань на санаторно-курортне лікування з частковою оплатою в розмірі 10 відсотків її вартості, а для лікування двох дітей в супроводі дорослого - безкоштовно.
За наведених обставин, суд приходить до переконання, що при наданні своєму працівнику путівки для лікування дитини в супроводі дорослого в вересні 2009 року тільки за наявності медичної довідки для дитини, ТОВ «Мандрівець»діяло у відповідності до вимог чинного законодавства, оскільки п. 4.7. Порядку на той час не вимагалась наявність медичної довідки також і для дорослого, який супроводжує дитину на лікування.
Також це підтверджується і тим, що п. 4.9. Порядку передбачено надання путівок для згідно з медичними показаннями для спільного санаторно-курортного лікування чоловіка, дружини, які працюють на цьому підприємстві та перебувають у шлюбі, або їх дітей віком від 4 до 18 років, у тому числі для члена сім'ї (дружини або чоловіка), який працює на іншому підприємстві і є застрахованою особою, та члена сім'ї, який навчається у вищому навчальному закладі з денною формою навчання, а отже п. 4.7. Порядку передбачає саме лікування дитини, а не дитини і дорослого.
Посилання відповідача на роз'яснення, надане листом виконавчої дирекції Фонду №06-14/Л-74з-140 від 15.02.2010, в якому вказано, що при наданні путівки згідно п. 4.7. Порядку необхідна наявність медичної довідки як для дитини, так і для дорослого, судом оцінюється критично, оскільки таке роз'яснення було надане вже після видачі путівки та проходження лікування в санаторії.
Крім того, правління Фонду лише 15.04.2010 своєю Постановою №10 внесло зміни до Порядку, виклавши п. 4.7. Порядку в новій редакції: «Комісією (уповноваженим) із соціального страхування приймається рішення про виділення путівки одному із застрахованих батьків (матері або батькові) або застрахованій особі, яка їх замінює (опікунові, піклувальнику), для лікування дитини в супроводі дорослого за наявності у дитини медичних показань на санаторно-курортне лікування з частковою оплатою в розмірі 20 відсотків її вартості, а для лікування двох дітей в супроводі дорослого - 10 відсотків її вартості на підставі заяви застрахованої особи та медичних довідок для дорослого та дитини», чим ще раз підтверджується правомірність дій позивача щодо видачі путівки в вересні 2009 року.
Посилання відповідача на п. 4.1. Порядку, яким визначено що путівка на санаторно-курортне лікування надається застрахованій особі на підставі її особистої заяви та довідки для одержання путівки, суд вважає необґрунтованим, оскільки п. 4.1. Порядку визначає загальні положення щодо надання путівок на санаторно-курортне лікування застрахованим особам, в той час як п. 4.7. Порядку врегульовує порядок одержання путівки для санаторно-курортного лікування дитини в супроводі дорослого, тобто є спеціальною нормою відносно п. 4.1. Порядку.
За наведених обставин, заслухавши пояснення представників сторін, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини, що мають істотне значення для справи, дослідивши наявні в матеріалах докази, виходячи з норм чинного законодавства, суд приходить до переконання, що ТОВ «Мандрівець»при наданні своєму працівнику путівки для лікування дитини в супроводі дорослого діяло з дотриманням вимог, встановлених нормативними актами, а отже міжрайонною виконавчою дирекцією м. Тернополя та Тернопільського району Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності неправомірно було застосовано фінансові санкції до позивача, в зв'язку з чим позов підлягає до задоволення, а оскаржуване рішення №1/04-36/1420 від 06.07.2011 до скасування.
Керуючись ст.ст. 35,70,71,79,86,128,153,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення міжрайонної виконавчої дирекції м. Тернополя та Тернопільського району Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності «Про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності»№1/04-36/1420 від 06.07.2011.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги у порядку і строки, передбачені статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
(постанова виготовлена в повному обсязі 20.09.2011)
Головуючий суддя Жук А.В.
копія вірна
Суддя Жук А.В.