Постанова від 14.07.2015 по справі 818/2157/15

Копія

СУМСЬКИЙОКРУЖНИЙАДМІНІСТРАТИВНИЙСУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2015 р. Справа № 818/2157/15

Сумський окружний адміністративний суд в особі судді - Шаповала М.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Сумській області про визнання неправомірними дій та про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просив визнати неправомірними дії щодо не нарахування та невиплати йому заробітної плати за період з 26 жовтня 2014 року по 27 березня 2015 року у відповідності до вимог статті 144 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" та зобов'язати відповідача зробити відповідний перерахунок нарахованої з 26 жовтня 2014 року по 27 березня 2015 року заробітної плати з урахуванням усіх надбавок та компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати відповідно до статті 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати". Свої вимоги мотивує тим, що з жовтня 2014 по лютий 2015 року йому нараховувалася заробітна плата з розміру його посадового окладу 1218 грн., що є порушенням частини 1 статті 144 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" із змінами внесеними Законом України № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру", які набрали чинності та почали діяти з 26 жовтня 2014 року, а тому з 26.10.2014 року по 27 березня 2015 року відповідач повинен зробити перерахунок та виплатити йому не донараховану заробітну плату з урахуванням усіх надбавок.

Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що діючим законодавством дійсно закріплене право працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, на посадовий оклад у розмірі 30 відсотків від посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з коефіцієнтом 1, 3 пропорційно посадовим окладам працівників апарату суду, посади яких віднесені до попередньої категорії посад державних службовців. У запереченнях відповідач посилається на пункт 2 частини тринадцятої розділу XIII "Перехідні положення" Закону України "Про прокуратуру", згідно якого - Кабінет Міністрів України у двомісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього закону, мав внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законодавчих актів у відповідність із цим законом, у тому числі з метою забезпечень збільшення видатків Державного бюджету України на оплату у розмірі, не меншому ніж передбачений Законом України "Про судоустрій і статус судців".

Одночасно пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" установлено, що норми і положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету. Тому відповідач не мав можливості виплачувати заробітну плату у розмірі, визначеному абзацом 2 частини 1 статті 144 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідач зазначає, що з метою реалізації положень пункту 13 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 12.02.2015 № 192-УІІІ "Про забезпечення права на справедливий суд" при погодженні проекту постанови Уряду "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" ДСА України листом від 29.04.2015 № 10-8902/15 надала Міністерству фінансів свої пропозиції, зокрема, щодо встановлення посадових окладів працівникам апаратів судів.

При цьому, Законом України "Про забезпечення права на справедливий суд" затверджено нову редакцію Закону України "Про судоустрій і статус суддів", відповідно до якої матеріальне, побутове забезпечення та соціальний захист працівників судової системи визначаються статтею 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (а.с. 28-31).

Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій просив справу розглядати без її участі (а.с.6).

Оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд визнає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного

З копії трудової книжки (а.с.9) встановлено, що ОСОБА_1 працює в Конотопському міськрайонному суді Сумської області на посаді головного спеціаліста з інформаційних технологій, є державним службовцем та на час подання позову має 9 ранг державного службовця, що відповідає 5 категорії посад державного службовця.

З копій розрахункових листів (а.с.10 - 11) слідує, що посадовий оклад позивача складає 1218 грн.

З копії заяви від 14.05.2015 р. (а.с. 22) слідує, що позивач звертався до ТУ ДСА у Сумській області із заявою про перерахування йому за період з 26 жовтня 2014 по 27 березня 2015 року розміру посадового окладу, як головному спеціалісту з інформаційних технологій, посада якого віднесена до 5 категорії посад державних службовців до частини 1 статті 144 Закону України "Про судоустрою та статус суддів".

Листом від 05.06.2015 року ТУ ДСА у Сумській області (а.с.23) було повідомлено позивача, що станом на 05.05.2015 року Кабінетом Міністрів України не внесення зміни у постанову № 268 від 09.03.2006 року, тому застосовуються розміри посадових окладів, передбачені додатками до зазначеної постанови 45-47.

У відповідності до статті 22 Бюджетного кодексу України Державна судова адміністрація є головним розпорядником бюджетних коштів, а ТУ ДСА України в Сумській є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня.

Територіальне управління є розпорядником (одержувачем) коштів Державного бюджету України, здійснює управління бюджетними асигнуваннями та реалізує будь-які бюджетні зобов'язання і платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет.

Тому, ТУ ДСА України в Сумській області може здійснювати виплати лише в межах затвердженого фонду оплати праці.

ТУ ДСА України в Сумській області, як орган державної влади, у своїй діяльності керується та діє в межах виключних повноважень, що закріплені у відповідних нормативно-правових актах.

Частиною 2 статті 8 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті, та частиною першою статті 10 цього Закону.

Стаття 13 вказаного Закону визначає, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань. Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.

Відповідно до частини 6 статті 151 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" правовий статус працівників апарату суду встановлено Законом України "Про державну службу".

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" затверджено схему посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих загальних судів (додаток 47 до Постанови).

Згідно пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 482 "Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету" у разі, коли розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету, нижчий ніж визначений законом розмір мінімальної заробітної плати, посадовий оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", мінімальна заробітна плата у 2015 році у місячному розмірі становить 1218 грн.

Нормами статей 145, 146 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що фінансування всіх судів в Україні здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Суди загальної юрисдикції фінансуються згідно з кошторисами і щомісячними розписами видатків, затвердженими відповідно до вимог цього Закону, у межах річної суми видатків, передбачених Державним бюджетом України на поточний фінансовий рік, у порядку, встановленому Бюджетним Кодексом України.

Згідно з частиною 1 статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", розмір заробітної плати працівників апаратів судів, Державної судової адміністрації України, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Національної школи суддів України, їхнє побутове забезпечення і рівень соціального захисту визначаються законом і не можуть бути меншими, ніж у відповідних категорій державних службовців органів законодавчої та виконавчої влади. При цьому розмір посадового окладу працівника апарату суду, посада якого віднесена до шостої категорії посад державних службовців, установлюється в розмірі 30 відсотків посадового окладу судді місцевого суду. Посадові оклади працівників апарату суду, посади яких віднесені до кожної наступної категорії посад державних службовців, установлюються з коефіцієнтом 1,3 пропорційно посадовим окладам працівників апарату суду, посади яких віднесені до попередньої категорії посад державних службовців.

За приписами підпункту 2 пункту 13 Перехідних положень Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності Законом має привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Радою суддів України від 15.03.2015 р. прийнято рішення № 15, яким доручено Державній судовій адміністрації України звернутися до Кабінету Міністрів України щодо необхідності упорядкування умов оплати праці працівників апаратів судів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", зокрема, шляхом приведення положень вказаної постанови до норм Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд".

З метою виконання положень статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ДСА України листом від 25.03.2015 р. № 11-5597/15 надіслала на розгляд Міністерству соціальної політики України відповідний проект змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".

Законом України "Про забезпечення права на справедливий суд" затверджено нову редакцію Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Відповідно до зазначеної редакції матеріальне, побутове забезпечення та соціальний захист працівників судової системи визначаються статтею 147 Закону України "Про судоустрій та статус суддів".

Суд також зазначає, що відповідач, у відповідності до вимог статей 145, 146 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" уповноважений здійснювати виплати лише в межах затвердженого фонду оплати праці і не наділений правом самостійно, без правового врегулювання та фінансової можливості, тобто збільшення видатків з Державного бюджету України, здійснювати перерахунок посадового окладу позивачки.

Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до частини 1 статті 51 зазначеного Кодексу керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.

Таким чином, відсутні підстави для визнання неправомірними дій ТУ ДСА в Сумській області щодо перерахунку позивачу заробітної плати згідно посадового окладу в розмірі, визначеному статті 144 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Вимоги позивача про зобов'язання ТУ ДСА в Сумській області нарахувати та виплатити на недоплачену йому заробітну плату за період роботи з 26 жовтня 2014 року по 27 березня 2015 року компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, відповідно до ст. 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" також не підлягають задоволенню, оскільки вони є похідними від вимог про визнання неправомірними дій відповідача, в задоволенні яких судом відмовлено.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Сумській області про визнання неправомірними дій та про зобов'язання вчинити дії відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал