Копія:
07 грудня 2011 р. справа № 2a-1870/8240/11
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Бабаніної О.В.
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковпаківського районного відділу УМВС України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ковпаківського районного відділу УМВС України в Сумській області про зобов'язання відповідача зареєструвати його за адресою: АДРЕСА_1. Свої вимоги мотивує тим, що 08.11.2011року він отримав ордер на службове житлове приміщення №1567 за адресою АДРЕСА_1, наданого для проживання на час проходження військової служби. Він звернувся до відповідача про реєстрацію його за вказаною адресою, але Ковпаківським РВ УМВС України в Сумській області йому було відмовлено в реєстрації у зв"язку з ненаданням паспортів усіх членів сім"ї. Позивач вважає вказану відмову безпідставною, оскільки ним були надані всі необхідні для цього документи.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнала.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
В судовому засіданні встановлено, що 17.11.2011року Ковпаківський РВ УМВС України в Сумській області повідомив ОСОБА_1 про те, що реєстрація його місця проживання можлива лише за наявності документів, визначених Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР від 11.12.1984р. №470, згідно яких при вселенні в надане службове приміщення подаються паспорти всіх членів сім"ї (а.с.8-9).
Суд не погоджується з даною позицією відповідача, виходячи з наступного.
Так, відповідно до ст. 33 ОСОБА_3 України кожному гарантується свобода пересування та вільний вибір проживання.
Згідно ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених ОСОБА_3, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відповідно до ст. 6 вказаного Закону для реєстрації особа подає: письмову заяву; паспортний документ; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; два примірники талона зняття з реєстрації. Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.
Тобто, вищевказаним Законом передбачена реєстрація місця проживання особи на підставі вичерпного переліку документів.
З матеріалів справи вбачається, що 08.11.2011року виконавчим комітетом Сумської міської ради виданий ордер на житлове приміщення №1567 на ім"я ОСОБА_1 з сім"єю із 3 осіб на право зайняття жилого приміщення за адресою: АДРЕСА_1. До складу сім"ї входить: дружина - ОСОБА_4 та донька - ОСОБА_5 (а.с.6).
Для реєстрації за вказаною адресою, ОСОБА_1 звернувся до органів реєстрації УМВС Ковпаківського району м. Суми, надавши всі необхідні документи, передбачені ст. 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Отже, позивачем, для реєстрації за місцем проживання, були надані документи, які визначені ст.6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Суд зазначає, що норми Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР в частині того, що при вселенні одночасно подаються паспорти усіх членів сім'ї, включених до ордера, з відміткою про виписку з попереднього місця проживання, не відповідають вимогам Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Посилання відповідача п.72 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 р. N 470, як на підставу відмови в реєстрації місця проживання ОСОБА_1, є безпідставним, з огляду на наступне.
Так, статтею 8 ОСОБА_3 України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_3 України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі ОСОБА_3 України і повинні відповідати їй. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_3 України гарантується.
Отже, Закон України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", який прийнятий 11.12.2003року, має вищу юридичну силу, ніж постанова Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 р. № 470, якою затверджені Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень в Українській РСР.
Тому при вирішенні даного спору суд застосовує норми Закону "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Таким чином, необхідно зобов"язати Ковпаківський РВ УМВС України в Сумській області зареєструвати ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ковпаківського районного відділу УМВС України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов"язати Ковпаківський районний відділ УМВС України в Сумській області зареєструвати ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 9 грудня 2011року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар