27 жовтня 2011 р. справа № 2a-1870/6718/11
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Пасажирське вагонне депо Чернівці" до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови про накладення штрафу,-
Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Пасажирське вагонне депо Чернівці" звернулося до суду з адміністративним позовом до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови від 09.09.2011року №74 про накладення штрафу в розмірі 8500 грн. Свої вимоги мотивує тим, що під час здійснення прикордонного контролю потягу №142 сполученням "Чернівці - Москва" у вагоні №4 виявлено громадянина ОСОБА_1 Федерації ОСОБА_2, 2002року народження, у якого під час здійснення паспортного контролю були відсутні будь-які документи на право перетину державного контролю. У зв"язку з цим відповідачем винесена постанова про накладення на ДТГО "Львівська залізниця" штрафу в розмірі 8500грн. Але позивач зазначає, що під час посадки в поїзд провіднику було надане свідоцтво про народження ОСОБА_2, яке відповідало запису у квитку.
Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що під час здійснення прикордонного контролю потягу №142 сполученням "Чернівці-Москва" у вагоні №4 виявлено громадянина РФ ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який слідував у супроводі матері - ОСОБА_3, у якого були відсутні будь-які документи на право перетину державного кордону для в"їзду до держави прямування /а.с.17-22/.
Позивач в судове засідання не з"явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В письмовій заяві, що надійшла до суду, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, справу просить розглядати без участі його представника /а.с.36/.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином /а.с.34/. В письмовій заяві, що надійшла до суду, справу просить розглядати без участі його представника /а.с.39/.
Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Сумським прикордонним загоном Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України винесена постанова від 09.09.2011року №74 про правопорушення, пов"язане із здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, якою на ДТГО "Львівська залізниця" накладений штраф в розмірі 8500 грн. /а.с.9-10/.
Згідно ст. 22-1 Закону України "Про залізничний транспорт" під час перевезення у міжнародному залізничному сполученні пасажир зобов'язаний мати належним чином оформлені документи, необхідні для в'їзду до держави прямування, держав за маршрутом слідування, та пред'явити їх перевізникові на його вимогу. Перевізник при перевезенні пасажира у міжнародному залізничному сполученні, крім обов'язків, передбачених статтею 22 цього Закону, зобов'язаний до початку перевезення перевірити наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, держав за маршрутом слідування, та відмовити у перевезенні пасажиру, який на його вимогу не пред'явив необхідні документи. Відповідно до ст.1 Угоди між Урядом ОСОБА_1 Федерації та Урядом України про безвізові поїздки громадян ОСОБА_1 Федерації та України від 16.01.1997р., громадяни держави однієї сторони можуть в'їжджати, виїжджати та пересуватися територією держави іншої сторони без віз з дотриманням правил перебування і реєстрації, що діють в цій державі, по документах, що посвідчують особу і підтверджують громадянство, зазначених у додатках 1 та 2 до цієї Угоди..
Згідно п. 5 додатку 1 Угоди (у формі обміну нотами) між Кабінетом Міністрів України та Урядом ОСОБА_1 Федерації про внесення змін до Угоди між Урядом України і Урядом ОСОБА_1 Федерації про безвізові поїздки громадян України і ОСОБА_1 Федерації від 16 січня 1997 року (Угоду затверджено Постановою КМ № 1034 (1034-2007-п) від 08.08.2007р.) документом громадянина ОСОБА_1 Федерації для в'їзду, виїзду, перебування і пересування територією України - для дітей віком до 14 років є свідоцтво про народження із зазначенням належності до громадянства ОСОБА_1 Федерації.
З матеріалів справи вбачається, що 30.08.2011року під час здійснення прикордонного контролю потягу №142 сполучення "Чернівці-Москва" у вагоні №4 виявлено громадянина РФ ОСОБА_2, 12.03.2002року народження (слідував у супроводі матері - ОСОБА_3В.), у якого під час прикордонного контролю були відсутні будь-які документи на право перетину державного кордону для в"їзду до держави прямування.
Інспектором прикордонної служби Сумського прикордонного загону складений протокол від 30.08.2011року про правопорушення, пов"язане зі здійсненням перевізником міжнародних пасажирських перевезень, яким встановлено, що громадянин РФ ОСОБА_2, 12.03.2002року народження (слідував у супроводі матері - ОСОБА_3В.), намагався виїхати до держави прямування - ОСОБА_1 Федерації, без документів, які дають право на перетинання державного кордону України, а саме: без свідоцтва про народження /а.с.23-24/.
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України “Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень” підприємства (їх об'єднання), установи, організації, фізичні особи - підприємці, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення (далі - перевізники), за невиконання обов'язку перевірити перед початком міжнародного пасажирського перевезення наявність у пасажира документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, що призвело до перевезення чи спроби перевезення пасажира через державний кордон України без необхідних документів, несуть відповідальність у вигляді штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожного такого пасажира, але не більше двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за одне перевезення.
В той же час, відповідно до ч. 4 ст. 1 вищевказаного Закону перевізник звільняється від відповідальності, передбаченої цією статтею, якщо доведе, що документи, надані йому пасажиром перед початком міжнародного пасажирського перевезення, дали йому достатні підстави вважати, що пасажир мав документи, необхідні для в'їзду до держави прямування, транзиту.
Згідно пояснень ОСОБА_3, які були надані 30.08.2011року Сумському прикордонному загону під час проходження паспортного контролю при перетинанні державного кордону України з ОСОБА_1 Федерацією, вона слідувала потягом №142 "Чернівці - Москва" зі своїми дітьми ОСОБА_2,12.03.2002року народження і ОСОБА_4, 05.05.2005року народження. Під час прикордонного контролю на станції "Зернове" вона пред"явила внутрішній паспорт громадянина ОСОБА_5 на своє ім"я та свідоцтво про народження ОСОБА_4 При яких обставинах відсутнє свідоцтво про народження її сина ОСОБА_2 вона не пам"ятає, так як при посадці вона пред"являла провіднику два свідоцтва про народження її дітей. ОСОБА_3 зазначила, що посадка була 2 хвилини, можливо вона поклала свідоцтво про народження до сумки її матері /а.с.27/.
Також провідник вагону №4 потягу №142 сполученням "Чернівці - Москва" ОСОБА_6 01.09.2011року надав пояснення, згідно яких провідник вказав, що 30.08.2011року при слідуванні потягу №142 при проходженні прикордонного контролю у вагоні було виявлено пасарирку ОСОБА_3, яка їхала зі своїм сином ОСОБА_2, у якого був відсутній документ на право перетинання державного кордону. При посадці пасажирів по ст. Бердичів, він перевірив у даних пасажирів проїзні документи і документи на право перетинання кордону. Свідоцтва про народження у дітей були. Під час здійснення прикордонного контролю, пасажирка ОСОБА_3 не змогла на одну дитину знайти свідоцтво про народження, а тому вона з двома неповнолітніми дітьми була знята з потягу по ст. Зернове /а.с.8/.
Вказані пояснення підтверджуються поясненнями ОСОБА_3, які були надані 30.08.2011року Сумському прикордонному загону. Мати неповнолітнього ОСОБА_2 пояснила, що при посадці у потяг №142 сполученням "Чернівці - Москва" вона пред"явила провіднику свідоцтво про народження неповнолітнього сина /а.с.27/.
Отже, провідник потягу ОСОБА_6 до початку міжнародного пасажирського перевезення належним чином виконав свій обов"язок щодо перевірки документів, наданих йому пасажиром. Надане свідоцтво про народження дало йому достатні підстави вважати, що пасажир мав документи, необхідні для в'їзду до держави прямування.
Тому, на виконання вимог ст. 22-1 Закону України "Про залізничний транспорт" та Закону України “Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень”, залізниця виконала обов'язок щодо перевірки до початку міжнародного пасажирського перевезення наявності у пасажира - громадянина РФ ОСОБА_2 документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, а саме: свідоцтва про народження.
Таким чином, Сумський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України безпідставно виніс постанову і притягнув до відповідальності ДТГО "Львівська залізниця", а тому необхідно скасувати постанову Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про накладення штрафу в розмірі 8500 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Пасажирське вагонне депо Чернівці" до Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови про накладення штрафу - задовольнити.
Скасувати постанову Сумського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 09.09.2011року №74 про накладення штрафу в розмірі 8500грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
З оригіналом згідно
Суддя С.О. Бондар